facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2018-01-26
 

Nanga Parbat - rusza akcja ratunkowa po Tomasza Mackiewicza i Elisabeth Revol

Zgodnie z planem wczoraj lub dziś Tomasz Mackiewicz i Elisabeth Revol mieli spróbować ataku szczytowego na Nanga Parbat 8125 m n.p.m.


Jeszcze wczoraj doniesienia z bazy były krzepiące. Wiadomo było że Tomek i Elisabeth przekroczyli granicę 8000 metrów w dobrej widoczności jednak silnym wietrze. Jednak potem nadciągnęły chmury i kontakt wzrokowy z zespołem został zerwany.

 

Dziś jednak dotarła do nas informacja od Janusza Majera:

 

„Wczoraj w godzinach nocnych otrzymaliśmy informacje z Francji. Elisabeth Revol i Tomasz Mackiewicz utknęli na wysokości ok. 7.400 m pod kopułą szczytowa Nanga Parbat. Po nocy spędzonej na tej wysokości podjęli próbę zejścia niżej. Na chwilę obecna znajdują się nadal na wysokości ok. 7.400m w oczekiwaniu na pomoc.

Zorganizowana została akcja ratunkowa koordynowana przez Ambasady Francji i Polski. W zespole koordynującym jest również Robert Szymczak - lekarz wysokogórski, himalaista. Baza pod K2 została powiadomiona o zaistniałej sytuacji. Podjęta została decyzja: 4 Himalaistów wyprawy (wyposażonych w sprzęt ratowniczy oraz tlen) oczekuje na informacje w sprawie helikoptera (możliwości przelotu), aby ruszyć z bazy pod K2 na akcję ratunkową pod Nanga Parbat.”

 

Trzymamy kciuki za powodzenie akcji ratunkowej i bezpieczny powrót himalaistów do bazy. Okazało się jednak że akcja ratunkowa wymaga pieniędzy:

 

„Potrzebne pieniądze na helikopter ubezpieczenie nie pokryje pod K2 czeka ekipa ratunkowa którą trzeba stamtąd ściągnąć. Pakistan blokuje bo czeka na gwarancję finansową pokrycia akcji. Proszę o pomoc. Please share. Ktokolwiek może pomóc. Proszę.” - apeluje na profilu FB żona Tomka.

 

 

Źródło: FB, polskihimalaizmzimowy.pl


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2022-09-13
GÓRY
 

Andrzej Bargiel - Khumbu Icefall

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-09-05
GÓRY
 

Andrzej Bargiel – W drodze do Everest Base Camp

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-08-30
GÓRY
 

Andrzej Bargiel – W drodze do Everest Base Camp

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-08-24
GÓRY
 

Andrzej Bargiel – Everest Ski Challenge

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-08-18
GÓRY
 

4270 km w 55 dni czyli FKT na PCT

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com