Pierwsza polska ekspedycja w Himalaje w składzie Adam Karpiński, Janusz Klarner, Jakub Bujak i Stefan Bernadzikiewicz, w dniu 2 lipca 1939 roku zdobyła szczyt Nanda Devi East 7434 m n.p.m. w Garhwalu - Indie. Było to wówczas najtrudniejsze technicznie przejście w górach wysokich. Sukces polskiego zespołu został wytłumiony w związku z wybuchem drugiej wojny światowej, a po jej zakończeniu na osiągnięcia polskich himalaistów nałożona została "żelazna kurtyna".
W siedemdziesiąt lat po tamtym wydarzeniu wnuk Jakuba Bujaka - Janek Lenczowski, zorganizował jubileuszową ekspedycję w celu zdobycia Nanda Devi Wschodniej i oddania Polakom wielkiej historii narodowej. W skład zespołu weszli: Janek Lenczowski - organizator i kierownik, Narcyz Sadłoń - kierownik organizacyjny, lekarz, Jarosław Woćko, Daniel Cieszyński, Tomasz Walkiewicz, Paweł Szlachta, Grzegorz Sosiński, Rafał Szendzielarz oraz Marcin Miotk i Grzegorz Mróz. Nanda Devi East Expedition 2009 została objęta honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ministra Sportu. W okresie trwania Nanda Devi East Expedition 2009, od 20 kwietnia do 7 czerwca b.r. zespół realizował plan powtórzenia wejścia na szczyt góry polską drogą z 1939r. Ponadto poszukiwaliśmy śladów historii minionych wydarzeń, dążyliśmy do ich upamiętnienia oraz prowadziliśmy obserwacje medyczne w ekstremalnych warunkach środowiska.
Spośród założonych celów nie udało się jedynie powtórzyć wejścia na Nanda Devi East. Warunki pogodowe oraz zdrowotne zatrzymały zespół szturmowy na wysokości ok. 6900 m n.p.m., udowadniając ponownie, że szczyt zdobyty w 1939 roku przez pierwszą polską ekspedycję w Himalaje nawet siedemdziesiąt lat później pozostaje górą o znacznych trudnościach technicznych.
Obecnie zespół ekspedycyjny powrócił do kraju i realizuje dalsze zobowiązania, których podjął się wraz z przygotowywaniem wyprawy.
Narcyz Sadłoń
Źródło wiadomości:
www.nandadevi.pl