facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2019-06-19
 

Nanda Devi East: Polacy z depozytem na 6300 m, oczekiwanie na poprawę pogody

W końcu napłynęło do nas więcej informacji o poczynaniach naszych rodaków na Nanda Devi East (7434 m n.p.m.) - ze względu na trudne warunki pogodowe (przede wszystkim padający obficie śnieg - skutek letniego monsunu) Polacy czekają w bazie na zbliżające się okno pogodowe. Przed kilkoma dniami udało się założyć depozyt i zaporęczować odcinek do obozu drugiego - na wysokości 6300m. 

Baza pod Nanda Devi East. Fot. Anindya Mukherjee

 

Poniżej krótki komunikat od jednego z uczestników wyparwy, Rafała Froni:

"Pod Nanda Devi nadeszło lato. Czyli monsun. Drugi dzień pada śnieg i popada jeszcze dwa. Ale to dobre wieści, bo sprawdzają się prognozy, a one mówią, że po 20.06 będzie klara. Skończyliśmy grań. Ostrą jak żyleta, podciętą z każdej strony 1000 metrową przepaścią i tak kruchą jakby tworzące ją luźne głazy były kawałkami przypalonego mięsa z szaszłyka z którego ktoś wyciągnął spajający kijek. Góra pozbawiona lodu rozpada się, kruszy, rozsypuje wręcz, ale nasze liny i depozyt są już na 6300. Teraz do góry. Niebawem zacznie się bój o szczyt, ostrzymy raki i dziaby, wykorzystamy każdą szansę. Nastał ranek, chmury się podnoszą ukazując postać Nandy w nowej, śnieżnobiałej sukni nieskalanej dotąd żadnym ludzkim wzrokiem. Więc to dla nas tak się pięknie ustroiła, niepotrzebni chmur drużbowie, tylko my… i Ona. ;-)"


Uczestnicy Nanda Devi East Polish Expedition 2019. Fot. Anindya Mukherjee


Przypominamy, że wyprawa ma na celu upamiętnić pierwszych polskich himalaistów którzy zdobyli tę górę 2 lipca 1939 roku. Była to kamień milowy w historii polskiego himalaizmu - na szczyt wówczas weszli Jakub Bujak oraz Janusz Klarner, a całością ekspedycji dowodził Adam „Akar” Karpiński. 

Na krótko przed wyjazdem udało nam się porozmawiać ze Stanisławem Pisarkiem - pomysłodawcą i zarazem jednym z uczestników tegorocznej wyprawy. Specjalnie dla widzów GÓRY TV opowiedział o genezie pomysłu, inspiracjach, klątwie, jaka dotknęła pierwszych zdobywców oraz składzie i logistyce obecnej wyprawy: 


 

Źródło: Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera & dreamwanderlust.com

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Bartek Pasiowiec
 
 
Kinga
 
2024-05-22
GÓRY
 

28 marzeń – niepełnosprawni w drodze na zachód

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-06
GÓRY
 

Madera - trekkingowy raj?

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-26
GÓRY
 

Z południa na północ Korsyki – częśc 2

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-24
GÓRY
 

Ewoucja w zimowym sprzęcie

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com