facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2006-11-15
 

Misja Everest

Jeszcze w listopadzie w księgarniach ukaże się album Misja Everest z 60 zdjęciami Wojciecha Trzcionki z Cieszyna.


Jeszcze w listopadzie w księgarniach ukaże się album Misja Everest z 60 zdjęciami Wojciecha Trzcionki z Cieszyna, dziennikarza Dziennika Zachodniego, uczestnika wyprawy Falvit Everest Expedition 2006.

Album Misja Everest to reportaż, niemal dzień po dniu, z wyprawy Falvit Everest Expedition 2006, której organizatorami byli znana dziennikarka TVN Martyna Wojciechowska i wrocławski wspinacz Bogusław Ogrodnik. 18 maja 2006 roku wszyscy członkowie wyprawy (co jest bardzo rzadkim wydarzeniem) osiągnęli szczyt najwyższej góry Ziemi (8848 m n.p.m.). Zanim do tego doszło przez dwa miesiące (nieraz w bardzo dramatycznych okolicznościach) zmagali się z siłami natury i własną słabością. Relację członków wyprawy uzupełnia prawie 90 unikalnych zdjęć oddających z reporterską precyzją wysiłek alpinistów, ich codzienne życie w bazie pod Everestem oraz zniewalające piękno Himalajów.

Autorem większości z fotografii jest Wojciech Trzcionka, dziennikarz Dziennika Zachodniego, który jako wysłannik Grupy Wydawniczej Polskapresse uczestniczył w wyprawie. Również tekst w albumie powstał na podstawie jego informacji prasowych pisanych w bazie pod Everestem. Pozostałe zdjęcia są autorstwa Martyny Wojciechowskiej i Dariusza Załuskiego.

104-stronicowy album wydany nakładem Wydawnictwa Otwartego z Krakowa o wymiarach  200 x 265 mm kosztuje 79 zł. W sprzedaży będzie od 27 listopada.

W tym samym czasie w księgarniach pokaże się książka Przesunąć horyzont Martyny Wojciechowskiej z ponad 50 zdjęciami Wojciecha Trzcionki. Śmiało można powiedzieć, że Przesunąć horyzont to książka odsłaniająca oblicze Martyny jakiego publiczność jeszcze nie zna. To przejmująca opowieść o pokonywaniu własnych słabości, o walce z cierpieniem i bólem, pilnie skrywanej na użytek telewizyjnego show. Jest to intymny dziennik z wyprawy. Główny wątek książki stanowi opowieść o wspinaczce na Mount Everest, jest ona jednak osią, wokół której Martyna buduje wyznania dotyczące swojego życia, a szczególnie kilku dramatycznych zdarzeń (takich jak np. wypadek samochodowy na Islandii i wizja kalectwa, jaka zajrzała jej w oczy). Wejście ma Everest ma więc w tej książce wymowę symboliczną i stanowi budujące przesłanie dla wielu ludzi pokonanych przez los. Książka kosztuje 34 zł.

Martyna Wojciechowska jest jedną z najpopularniejszych dziennikarek stacji TVN. Prowadzi programy podróżnicze Misja Martyna i motoryzacyjne Automaniak. Znana jest tez z najbardziej spektakularnych przedsięwzięć TVN jak Big Brother i Dzieciaki z Klasą.

Wojciech Trzcionka - ur. 1975, Cieszyn. Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, germanista, fotograf. Pracuje w śląskim Dzienniku Zachodnim. Pisuje także do branżowych magazynów turystycznych. Ma na koncie kilkadziesiąt wystaw fotograficznych w Polsce i zagranicą. W miesiąc przemierzył Nową Zelandię zahaczając o lodowce Alp Południowych. Wziął udział w wyprawie pod egidą Polskiej Akademii Nauk przez lodowce Torella na Spitsbergenie. Podczas wyprawy Falvit Everest Expedition był specjalnym wysłannikiem Polskapresse, wydawcy m.in. Dziennika Zachodniego.

Bartek Pasiowiec
 
Weronika Biernacka
 
Bartek Pasiowiec
 
Bartek Pasiowiec
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2019 Goryonline.com