facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2008-09-16
 

MIROSŁAW DEMBIŃSKI - biografia reżysera

Jako reżyser zrealizował blisko 30 filmów i seriali, za które otrzymał blisko 80 nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. „Mój mały Everest”, „Praszczur”, "Pustelnicy w górach".
 


WPROWADZENIE:
Ukończył matematykę na Uniwersytecie w Toruniu i reżyserię w Szkole Filmowej w Łodzi, gdzie od 1990 uczy filmu dokumentalnego. Jako reżyser zrealizował blisko 30 filmów i seriali (głównie dokumentalnych), za które otrzymał blisko 80 nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych.

Do najważniejszych filmów Mirosława Dembińskiego należą:
„Mój mały Everest” – surrealistyczna etiuda o wspinaczce w górach (13 nagród)
„Pomarańczowa Alternatywa” – o ulicznych happeningach w komunistycznej Polsce (4 nagrody)
„Owoce ziemi czarnej” – sugestywna impresja o zatruciu środowiska naturalnego (5 nagród)
„Wezwanie” – film fabularny oparty na głośnym procesie politycznym przeciw lekarce pogotowia (1 nagroda)
„Ikar” – portret jednego z najoryginalniejszych paralotniarzy, tragicznie zmarłego w wypadku (8 nagród)
„Trzeba żyć” – serial o bezdomnych, narkomanach, alkoholikach walczących z nałogiem o swoje życie
„Wspólny lot” – historia powrotu do latania sparaliżowanego w wypadku paralotniarza (7 nagród)
„Zwycięzcy i przegrani” – o mistrzostwach świata bezdomnych w piłce nożnej (4 nagrody)
„Praszczur” – portret 80-letniego, ciągle aktywnie latającego paralotniarza (8 nagród)
„Krasnoludki jadą na Ukrainę” – o pomarańczowej rewolucji z perspektywy młodych Polaków (1 nagroda)
„Lekcja Białoruskiego” – o proteście młodych Białorusinów przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich w 2006r. (17 nagród)
„Muzyczna partyzantka” o młodych, białoruskich, zespołach rockowych, które są przeciwne reżimowi prezydenta Łukaszenki. Swoją postawę do otaczającej ich rzeczywistości wyrażają poprzez muzykę, ubrania, zachowanie (1 nagroda).

 

 DOKŁADNA BIOGRAFIA:

MIROSŁAW DEMBIŃSKI urodził się w 1959 roku w Bydgoszczy. W latach 1977-1981 uczestniczył jako aktor i reżyser w studenckim ruchu teatralnym najpierw w Bydgoszczy, a potem w Toruniu, gdzie w 1978 roku rozpoczął studia matematyczne w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Po uzyskaniu dyplomu przez trzy lata pracował jako asystent w Instytucie Matematyki UMK. 

W 1986 roku rozpoczął studia na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Na pierwszym roku zrealizował etiudę "STAWKA MNIEJSZA NIŻ ŻYCIE", która została nagrodzona na festiwalu Młode Kino Polskie w Gdańsku w 1987 roku. Jego drugoroczny film dokumentalny "POMARAŃCZOWA ALTERNATYWA" dostał trzy nagrody (w tym główną) w Oberhausen, Brązowego Lajkonika w Krakowie i nagrodę w Gdańsku. Prawdziwym rekordzistą okazał się "MÓJ MAŁY EVEREST", który zgromadził aż 13 nagród na międzynarodowych festiwalach filmów górskich w tym Genciana d`Argento w Trento (Włochy) a także w USA, Kanadzie, Indiach, Francji (4 festiwale), Szwajcarii, Czechosłowacji i Polsce. Film dokumentalny „STUTTGART” miał emisję w telewizji zachodnioniemieckiej SDR w 1989 roku. Za 35-minutowy telewizyjny film fabularny "PLUS, MINUS, NIESKOŃCZONOŚĆ" z udziałem Z. Zamachowskiego i Z. Zapasiewicza otrzymał nagrodę Prezesa TVP za debiut w roku 1990. W tym też roku otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki oraz nagrodę Prezydenta Łodzi "Złota Łódka". Przez rok był przewodniczącym Rady Scenariuszowej Studia im. A.Munka, a następnie rozpoczął pracę jako asystent w PWSFTviT, gdzie do dzisiaj prowadzi z zajęcia z filmu dokumentalnego. W 2007r. otrzymał tytuł naukowy doktora sztuki filmowej.

W 1991 roku rozpoczął też działalność jako niezależny producent filmowy zakładając Studio Filmowe "EVEREST". W tymże Studio powstał jego następny film dokumentalny, "OWOCE ZIEMI CZARNEJ", który otrzymał pięć nagród na festiwalach filmów ekologicznych, w tym Golden Gate Award w San Francisco. 

W 1993 r. powstał "TARANTHRILLER", który był telewizyjnym debiutem fabularnym Mirosława Dembińskiego. Następnie w roku 1994 wspólnie z Waldemarem Dzikim i Marcinem Ziębińskim wyreżyserował serial telewizyjny "BANK NIE Z TEJ ZIEMI". W roku 1995 zrealizował film dokumentalny poświęcony zbrodni katyńskiej pt. "POCHOWAJCIE MNIE RAZEM Z NIMI". W Studiu Filmowym Perspektywa w 1996 roku powstał telewizyjny film fabularny w reżyserii Mirosława Dembińskiego pt: "WEZWANIE", który został wyróżniony za najlepszą rolę kobiecą dla Jadwigi Jankowskiej-Cieślak na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni.

W roku 1997 zrealizował 13 odcinkowy serial telewizyjny „POKÓJ 107” oraz film dokumentalny „A TY CO?” nagrodzony na festiwalu „Człowiek w zagrożeniu” w Łodzi. Adaptacja filmowa opowiadania Sławomira Mrożka „PRZYGODA DOBOSZA” powstała w 1998 roku. Powrotem do tematyki górskiej był dokumentalny film „GANEK”. Film otrzymał pięć nagród na festiwalach filmów górskich w USA, Kanadzie, Austrii i we Włoszech.

Zrealizowany w 1999 roku „IKAR” został nagrodzony na ośmiu festiwalach filmów górskich w Polsce, Czechach, Słowacji, USA, Kanadzie, Austrii, Słowenii i we Włoszech.

W 2000 roku zrealizował serial dokumentalny o ludziach bezdomnych pt: ”TRZEBA ŻYĆ”, a następnie w 2002 roku dwa filmy poświęcone Markowi Kotańskiemu: „DAJ SIEBIE INNYM” i „MARKOWI KOTAŃSKIEMU”.

Zrealizowany w 2003 roku film „WSPÓLNY LOT” o sparaliżowanym paralotniarzu wracającym do swojej pasji, otrzymał siedem nagród na festiwalach filmów górskich w Polsce, Bułgarii, Słowacji, Kanadzie, Indiach i we Włoszech.

Powrotem do tematyki rozpoczętej w „Pomarańczowej Alternatywie” była w 2003 roku realizacja filmu „KRASNOLUDEK PREZYDENTEM”.

Film dokumentalny i serial „ZWYCIĘZCY I PRZEGRANI” przedstawiał bohaterów z czterech kontynentów uczestniczących w Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej Bezdomnych. Film zdobył: „Białą Kobrę” - Grand Prix na Festiwalu „Człowiek w Zagrożeniu”, „Złotą Rybę” - Grand Prix na Festiwalu Filmów Optymistycznych we Wrocławiu, „Jańcia Wodnika” – nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego na „Prowincjonaliach” we Wrześni, a także nagrodę na Festiwalu Filmów Sportowych w Mediolanie.

Zamknięciem tryptyku o paralotniarzach był zrealizowany w 2005 roku „PRASZCZUR”, który jak poprzednie zdobył osiem nagród na festiwalach filmów górskich Polsce, Anglii, Bułgarii, Kanadzie, Słowenii i Francji.

Zrealizowany w 2005 roku film „KRASNOLUDKI JADĄ NA UKRAINĘ” opowiadający o Pomarańczowej Rewolucji na Ukrainie otrzymał nagrodę publiczności na festiwalu „NURT” w Kielcach.

W 2006 roku Mirosław Dembiński zrealizował film „LEKCJA BIAŁORUSKIEGO”, który opowiada o walce młodych Białorusinów o demokrację w ich kraju. W ciągu dwunastu miesięcy od ukończenia film otrzymał 17 nagród na festiwalach filmowych, wśród nich nagrodę dla najlepszego filmu z Europy Wschodniej na 49 Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Lipsku, nagrodę „Movie Squad” na IDFA w Amsterdamie - największym i najbardziej prestiżowym festiwalu dokumentalnym na świecie, nagrodę Vaclava Havla na festiwalu One World w Pradze, a także Nagrodę Specjalną Telewizji ARTE na Międzynarodowym Festiwalu Twórczości Telewizyjnej „Prix Visionica” we Wrocławiu i Nagrodę Specjalną „Prix Europa” w kategorii dokumentu telewizyjnego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Prix Europa” w Berlinie. Była to 77 nagroda za twórczość filmową Mirosława Dembińskiego.

W 2008 roku zrealizował dokument pt. „MUZYCZNA PARTYZANTKA” o młodych, białoruskich zespołach rockowych, które są przeciwne reżimowi prezydenta Łukaszenki. Swoją postawę do otaczającej ich rzeczywistości wyrażają poprzez muzykę, ubrania, zachowanie. Premiera filmu odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych IDFA w Amsterdamie.

Najnowszym projektem jest film pt. „PUSTELNICY W GÓRACH” w którym reżyser powraca do tematyki górskiej.

Filmografia:

"STAWKA MNIEJSZA NIŻ ŻYCIE"
„The Cause Smaller than Life”
21 min., fabuła, PWSFTviT 1987
nagroda na Festiwalu "Młode Kino Polskie" Gdańsk (Polska) 1988

"POMARAŃCZOWA ALTERNATYWA"
”The Orange Alternative”
21 min., dokument, PWSFTviT 1989
Nagroda Główna, Nagroda DGB,
Nagroda IFFS na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Oberhausen (Niemcy) 1989
„Brązowy Lajkonik” na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie (Polska) 1989
Nagroda na Festiwalu "Młode Kino Polskie" w Gdańsku (Polska) 1989

"MÓJ MAŁY EVEREST"
„My little Everest”
12 min., fabuła, PWSFTviT 1989
Nagroda za montaż na Międzynarodowym Festiwalu Szkół Filmowych Babelsberg (Niemcy) 1989
Grand Prix i Nagroda Publiczności na IMFF w Katowicach (Polska) 1990
Genziana d`Argento na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Trento (Włochy) 1990
Nagroda Specjalna Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Telluride (USA) 1990
Nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Les Diablerets (Szwajcaria) 1990
Druga Nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Tepilcach (Czechosłowacja) 1990
Nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Banff (Kanada) 1990
Nagroda “Organization Comeete” na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Autrans (Francja) 1990
Nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Antibes (Francja) 1990
Nagroda „Jansen d`Or” na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Saint Marcellines (Francja) 1991
Merit Award na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Kalkucie (Indie) 1991
Specjalne Wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Troyes (Francja) 1992
 
"STUTTGART"
„Stuttgart“
18 min., dokument, PWSFTviT 1989
 
"PLUS MINUS NIESKOŃCZONOŚĆ"
„Plus Minus Infinity”
34 min., fabuła, TVP 1990
Nagroda Prezesa Telewizji za debiut w 1990
 
"OWOCE ZIEMI CZARNEJ"
„The Fruits of the Black Soil”
12 min., dokument, Film Studio EVEREST dla WFO 1992
Nagroda Główna na Festiwalu Mediów w Łodzi (Polska) 1992
Druga Nagroda na Festiwalu Filmów Ekologicznych w Nowogardzie (Polska) 1992
Golden Gate Award na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Francisco (USA) 1993
Druga nagroda na Festiwalu Filmów Ekologicznych w Łodzi (Polska) 1993
Nagroda Specjalna Jury na Festiwalu Filmów Ekologicznych w Ostrawie (Słowacja) 1993
 
"TARANTRILLER"
„Taranthriller”
52 min., fabuła, Opus Film dla TVP 1993
 
„PAWEŁ I GAWEŁ”
„Paweł and Gaweł”
5 x 3 min, fabuła, Studio Filmowe EVEREST dla WFO 1993
Nagroda na Festiwalu Mediów w Łodzi (Polska) 1993
 
"BANK NIE Z TEJ ZIEMI" odc. X i XII
„The Bank Out of This Planet” episodes X and XII
2 x 50 min., serial fabularny, Pleograf dla TVP, 1994
 
"POCHOWAJCIE MNIE RAZEM Z NIMI"
„Bury Me Together with Them”
52 min., dokument, Studio Filmowe EVEREST, APF, TVP,1995
 
"WEZWANIE"
„Summons”
70 min., film fabularny, Studio Filmowe Perspektywa dla TVP, 1996
Nagroda za Najlepszą Rolę Kobiecą dla Jadwigi Jankowskiej-Cieślak na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni (Polska) 1997
 
„POKÓJ 107”
„The Room No.107”
13 x 26 min., serial telewizyjny, Studio Filmowe Perspektywa dla TVP 1997
 
„A TY CO?”
„And What About You?”
26 min., dokument, Studio Filmowe EVEREST dla TVP, 1997
Nagroda Specjalna na Festiwalu Mediów w Łodzi (Polska) 1998
 
„PRZYGODA DOBOSZA”
„The Drum-Major’s Adventure”
9 min., krótka fabuła, Studio Filmowe EVEREST dla Canal +, 1998
 
„GANEK”
„Ganek”
26 min., dokument, Studio Filmowe EVEREST dla TVP 1998
Najlepszy Film Górski i Nagroda Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Vancouver (Kanada)1999
Nagroda UIAA na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Trento (Włochy) 1999
Nagroda Specjalna na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Telluride (USA) 1999
Nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Graz (Austria) 2000
Nagroda za Najlepszy Film Przygodowy Międzynarodowym Festiwalu Filmów Przygodowych w Kalkucie (Indie) 2001
 
„IKAR”
„Icarus”
38 min. dokument, Studio Filmowe EVEREST dla TVP 1999
Nagroda Specjalna na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Teplicach (Czechy) 1999
Nagroda publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Lądku Zdroju (Polska) 1999
Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Popradzie (Słowacja) 1999
Nagroda Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Vancouver
(Kanada) 2000
Nagroda „Duch Gór” na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Telluride (USA) 2000
Nagroda Specjalna na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Cervino (Włochy) 2000
Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Graz (Austria) 2000
Nagroda dla Najlepszego Reżysera na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Ljubjanie (Słowenia) 2003
 
„SZKOŁA PRZETRWANIA”                                                               
„School for survival”
24 min., dokument, Studio Filmowe EVEREST, 2000
 
 „TRZEBA ŻYĆ”
„It is necessary to live”
7 x 26 min., serial dokumentalny, Studio Filmowe EVEREST dla TVP, 2000
 
“DAJ SIEBIE INNYM”
„Give yourself to the others”
40 min., dokument, Studio Filmowe EVEREST dla TVP, 2002
 
„MARKOWI KOTAŃSKIEMU”
„To Marek Kotański”
37 min., dokument, Studio Filmowe EVEREST dla TVP, 2002
 
“WSPÓLNY LOT”
“Shared flight”
50 min., dokument, Studio Filmowe EVEREST dla TVP 2003
Nagroda ”Silver Gentian” na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Trento (Włochy) 2003
Nagroda Specjalna Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Sliven (Bułgaria) 2003
Nagroda Publiczności na Przeglądzie Filmów Górskich w Lądku Zdroju (Polska) 2003
Nagroda dla Najlepszego Filmu Przygodowego na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Przygodowych w Kalkucie (Indie) 2003
Nagroda Publiczności “Dnia Polskiego” na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Vancouver (Kanada) 2004
Nagroda “V4” (nagroda państw Grupy Wyszechradzkiej) na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Bratysławie (Słowacja) 2004
Nagroda Główna w kategorii filmów dokumentalnych na Festiwalu Filmów Optymistycznych „Happy End” we Wrocławiu (Polska) 2006
 
“KRASNOLUDEK PREZYDENTEM”
“The Dwarf for President”
36 min., dokument, Studio Filmowe EVEREST dla TVP, 2003
 
“ZWYCIĘZCY I PRZEGRANI”
“Losers and winners”
52 min., dokument, Studio Filmowe EVEREST dla TVP, 2004
“Mention d’Honneur” „Sport i społeczeństwo. Sport i solidarność” na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Sportowych w Mediolanie (Włochy) 2004
Grand Prix „Biała Kobra” na Festiwalu Mediów “Człowiek w zagrożeniu” w Łodzi (Polska) 2004
Nagroda dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia 2005” we Wrześni (Polska) 2005
Grand Prix na Festiwalu Filmów Optymistycznych „Happy End” we Wrocławiu (Polska) 2005
 
“PRASZCZUR”
“Grandpa”
26 min., dokument, Studio Filmowe EVEREST dla TVP, 2005
Nagroda Specjalna Jury i Nagroda Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmów o Lataniu w St. Hilaire du Touvet (Francja) 2005
Nagroda za Najlepszą Reżyserię na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Sliven (Bułgaria) 2005
Nagroda dla Najlepszego Filmu o Sportach Górskich na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Banff (Kanada) 2005
Nagroda w kategorii Filmu Górskiego i Nagroda „Judges Choice” na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Kendal (Anglia) 2005
Grand Prix na Krakowskim Festiwalu Filmów Górskich w Krakowie (Polska) 2005
Specjalne Wyróżnienie w kategorii Sportów Górskich i Filmów Przygodowych na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Domzale (Słowenia) 2007
 
“KRASNOLUDKI JADĄ NA UKRAINĘ”
“Dwarfs go to Ukraine”
55 min., dokument, Studio Filmowe EVEREST dla TVP, 2005
Nagroda Publiczności na Ogólnopolskim Niezależnym Przeglądzie Form Dokumentalnych „Nurt 2005” w Kielcach (Polska) 2005
 
“LEKCJA BIAŁORUSKIEGO”
“A Lesson of Belorusian”
52 min., dokument, Studio Filmowe EVEREST dla TVP, 2006
Nagroda dla Najlepszego Filmu z Europy Wschodniej na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych i Dokumentalnych w Lipsku (Niemcy) 2006
Wyróżnienie Jury na Festiwalu Mediów w Łodzi (Polska) 2006
Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Nagroda Studenckiego Koła Naukowego Przyjaciół Teatru i Filmu na Ogólnopolskim Niezależnym Przeglądzie Form Dokumentalnych „Nurt 2006” w Kielcach (Polska) 2006
Nagroda “The Moviesquad DocU” na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych IDFA w Amsterdamie (Holandia) 2006
Nagroda Vaclava Havla i nagroda jury studenckiego “Next Generation EU“ na Międzynarodowym Festiwalu Praw Człowieka “People in need / One world” w Pradze (Czechy) 2007
Nagroda Specjalna dla Najlepszego Filmu Polskiego na Międzynarodowych Dniach Filmu Dokumentalnego „Rozstaje Europy” w Lublinie (Polska) 2007
Nagroda jury studenckiego na Międzynarodowym Festiwalu Praw Człowieka w Paryżu (Francja) 2007
Nagroda Specjalna Telewizji ARTE na Międzynarodowym Festiwalu Twórczości Telewizyjnej „Prix Visionica” we Wrocławiu (Polska) 2007
Nagroda Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich na Krakowskim Festiwalu Filmowym w Krakowie (Polska) 2007
„Melchior” za Inspirację Roku na Ogólnopolskim Konkursie Polskich Reportażystów w Zielonej Górze (Polska) 2007
Nagroda dla bohatera filmu Franka Viacorki za najlepszą rolę męską na Międzynarodowym Festiwalu Niezależnego Kina KINOLEW we Lwowie (Ukraina) 2007
Nagroda Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Steps” w Charkowie (Ukraina) 2007
Wyróżnienie Specjalne Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Meksyku (Meksyk) 2007
Nagroda Specjalna „Prix Europa” w kategorii dokument telewizyjny na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Prix Europa” w Berlinie (Niemcy) 2007
Nagroda „Prize of the Festival of Liberties 2007” na Międzynarodowym Festiwalu Filmów o Wolności „Festival des Libertes” w Brukseli (Belgia) 2007
 
“MUZYCZNA PARTYZANTKA”
“Music partisans”
52 min., dokument, Studio Filmowe Everest, 2007
Specjalne Wyróżnienie Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych o Praw Człowieka „Ukrainian Context” w Kijowie (Ukraina) 2008
 
“PUSTELNICY W GÓRACH”
“Pustelniks in the mountains”
58 min., dokument, Studio Filmowe Everest, 2008

 
 
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-22
GÓRY
 

28 marzeń – niepełnosprawni w drodze na zachód

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-06
GÓRY
 

Madera - trekkingowy raj?

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-26
GÓRY
 

Z południa na północ Korsyki – częśc 2

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-24
GÓRY
 

Ewoucja w zimowym sprzęcie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-18
GÓRY
 

Dream Line 2024 – Anna Tybor wyrusza w Himalaje

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com