facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2011-03-14
 

Miej odwagę! – Memoriał im. Piotra Morawskiego rozstrzygnięty

Wyniki 1. edycji Memoriału im. Piotra Morawskiego ogłosiła Olga Morawska w niedzielę 13 marca podczas Festiwalu Kolosy 2010 w Gdyni.
Bezapelacyjnie w drodze głosowania internautów i Kapituły zwyciężył projekt Stefana Czernieckiego „Śladem szeptu amazońskiego potoku”. Jego autor na rok wejdzie w skład prestiżowego zespołu Alpinus Expedition Team.

Do 1. edycji Memoriału zgłoszono około 130 projektów. Na decyzję o wygranej wyprawie miały wpływ głosy Internautów (50%) i ocena Kapituły Memoriału (50%), w skład której weszli: Olga Morawska, Zenon Raszyk – przedstawiciel marki Alpinus i członkowie Alpinus Expedition Team.

Zwycięski projekt Stefana Czernieckiego „Śladem szeptu amazońskiego potoku” ma na celu pionierską eksplorację dorzecza źródłowego odcinka Orinoko, cieku nazywanego przez lokalnych Indian Rio Cunucunuma. Przy udziale społeczności lokalnych Indian Czerniecki planuje odkryć dla cywilizacji białego człowieka kolejne miejsce Amazonii wciąż oznaczane na mapach jako de facto biała plama. Eksploracja przedmurza wspaniałych ostańców skalnych (jedynej tego typu formy geologicznej na świecie!) połączona będzie z podążaniem śladami von Humboldta, który odkrył fenomen pobliskiej Casiquiare, wybitnego przykładu bifurkacji na światową skalę.

– Bardzo ucieszyła mnie wiadomość o zwycięstwie. To niezwykłe, że dzięki wsparciu Alpinusa będę mógł spełnić swoje marzenie i zrealizować tę wyprawę. Wierzę, że nagłaśniając w mediach bliską memu sercu tematykę nieznanych terenów Ameryki Łacińskiej przybliżę jej piękno i egzotykę – mówi zwycięzca Stefan Czerniecki kartograf i dziennikarz podróżniczy z Warszawy.


Stefan Czerniecki

– Bardzo się cieszę, że możemy dać szansę młodemu podróżnikowi w realizacji jego ambitnego projektu. Konkurencja w 1. edycji Memoriału była bardzo zacięta, a poziom złożonych projektów bardzo wysoki. Pomysł Stefana zwrócił naszą uwagę swoim nowatorstwem i faktem, że jego wyprawa ma na celu eksplorację dziewiczych terenów Amazonii. Mamy nadzieję, że Stefan odkryje dzięki nam nowe, nieznane światu miejsca - mówi Olga Morawska. Już teraz możemy potwierdzić, że w październiku ruszy 2. edycja Memoriału.

Organizatorzy Memoriału marka Alpinus i Olga Morawska postanowili poszerzyć formułę Memoriału i nagrodzić więcej zgłoszonych projektów. Pięć wypraw zostanie wspartych przez markę Alpinus w ramach nowego projektu Alpinus Testing Teamu:
- „Można z dzieckiem? Kurcze, można!!”;
- „Ciut niżej niż kondory”;
- Tam, gdzie diabeł nie da rady, pośle same baby”;
- „Wirujący świat”;
- „Przekraczamy bariery 3 Kozaków 2 rowery!”.

Zasady Memoriału

Dokładnie rok temu Olga Morawska wraz z Alpinus Expedition Team zaprosiła do udziału w Memoriale im. Piotra Morawskiego Miej odwagę! Celem Memoriału było wyłonienie i nagrodzenie najbardziej interesującego projektu podróżniczego, poznawczego, wspinaczkowego, narciarskiego lub żeglarskiego.

Wyprawy można było zgłaszać poprzez serwis www.alpinus-miejodwage.pl od listopada 2010 do końca stycznia 2011 r. w 5 kategoriach:
1. Ziemia – wyprawy w góry i z góry, po płaskim, a także te w głąb Ziemi;
2. Powietrze – projekty, których głównym celem są loty, przeloty, odloty i skoki;
3. Woda – wyprawy po wodzie i w głąb wody;
4. Ogień – wyprawy i projekty, w których najważniejsze są kipiące emocje, adrenalina na najwyższych obrotach i dużo czadu!
5. Eter – kosmicznie odjechane projekty, które wykraczają poza ramy podstawowych żywiołów.

Przy ocenie zgłaszanych wypraw brany był pod uwagę oryginalny, ale jednocześnie przemyślany i możliwy do zrealizowania pomysł. Wszystkie zgłoszone projekty prezentowane były na stronie Memoriału i oceniane przez Internautów. Głosowanie internautów trwało przez cały luty 2011 r.
Regulamin konkursu dostępny jest na stronie: http://alpinus-miejodwage.pl/regulamin.html

Nagroda
Zwycięzca konkursu otrzyma honorowe, roczne członkostwo w Alpinus Expedition Team, a zwycięska wyprawa zostanie sfinansowana przez Alpinus. Zwycięzca, jako honorowy członek Teamu stanie się także członkiem Kapituły Memoriału i będzie miał wpływ na wybór kolejnej zwycięskiej wyprawy.

* * * * *

Piotr Morawski (ur. 27 grudnia 1976, zm. 8.04.2009) – doktor chemii na Politechnice Warszawskiej, największy polski himalaista młodego pokolenia, jeden z najlepszych himalaistów świata. Zdobywca 6 ośmiotysięczników. Od 2007 roku pełnił funkcję wiceprezesa Polskiego Związku Alpinizmu. Był także członkiem Alpinus Expedition Team.

W 1995 roku ukończył kurs skałkowy i kurs taternicki. Od początku pociągało go zimowe wspinanie w Tatrach. Miał na swoim koncie wiele przejść tatrzańskich i alpejskich.  Do największych osiągnięć w wysokogórskiej karierze Piotrka należy pierwsze zimowe wejście na ośmiotysięcznik Shisha Pangma, wraz z Simone Moro, ustanowienie - nie pobitego do tej pory - rekordu wysokości zimą na K2, wraz z Denisem Urubko, a także trawers Gasherbruma I wraz z Peterem Hamorem czy pierwsze przejście południowej ściany Shisha Pangmy zimą wraz z Simone Moro.

W 2009 podczas wyprawy aklimatyzacyjnej na Dhaulagiri Piotr Morawski wpadł do szczeliny lodowcowej, niestety nie udało się go uratować. Zginął mając 32 lata. Został pochowany w Himalajach.
www.aplinus-miejodwage.pl

Alpinus Expedition Team to zespół wspieranych przez markę Alpinus polskich wspinaczy i podróżników, którzy poszukują nowych ekstremalnych wyzwań, często w dziewiczych rejonach świata. Alpinus Expedition Team tworzą: Kinga Baranowska, Edyta Ropek, Jacek Kudłaty i Piotr Gąsiorowski.
http://www.alpinus.pl


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-06-19
GÓRY
 

Nie byłoby Haliny, gdyby nie Tatry

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-06-14
GÓRY
 

Wyprawa Anny Tybor na Nanga Parbat nabiera rozpędu

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-22
GÓRY
 

28 marzeń – niepełnosprawni w drodze na zachód

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-06
GÓRY
 

Madera - trekkingowy raj?

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-26
GÓRY
 

Z południa na północ Korsyki – częśc 2

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com