facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2012-09-17
 

Kronika TOPR 16.09.2012.

Na razie pożegnało nas ciepłe lato. W Tatry nadciągnął chłodny front. W nocy powyżej 2000 m temperatura spadała poniżej 0 stopni C. Mimo nienajlepszej pogody w Tatrach wędrowało wielu turystów, co przełożyło się na sporą ilość interwencji ratowników.
Poniedziałek 10.09.
O godz. 15.05. powiadomiono TOPR, że na szlaku z 5-ciu Stawów do M. Oka przez Świstówkę uszkodziła staw skokowy 42-letnia turystka z Dąbrowy Tarnowskiej. Z pomocą pospieszyła 6-osobowa ekipa ratowników, która w noszach zniosła ranna turystkę do M. Oka i dalej samochodem przetransportowano ją do szpitala. Tym samym transportem ze schroniska w M. Oku do szpitala przewieziono turystkę z Korczyna z urazem stawu kolanowego.
Po godz. 17-tej z Wyżniej Kiry Mietusiej do szpitala przewieziono 14-letniego turystę z objawami silnego zatrucia pokarmowego.
W tym samym czasie z Hali Gąsienicowej do szpitala przewieziono 2 turystki również z objawami zatrucia pokarmowego.
Po godz. 21-szej powiadomiono TOPR, że w rejonie Grzybowca znajduje 71-letnia turystka, która tak osłabła, że nie jest w stanie o własnych siłach zejść do Dol. Strążyskiej. Z pomocą pospieszyła 9-osobowa ekipa ratowników, którzy znieśli do Dol. Strążyskiej osłabioną turystkę i dalej samochodem przewieźli ją do szpitala. Wyprawę zakończono po północy.

Wtorek 11.09.
Po godz. 9-tej z Dol. Chochołowskiej do szpitala przewieziono dwoje młodych turystów z Gdyni z objawami silnego zatrucia pokarmowego.
Po godz. 13-tej  z Kondratowej do szpitala przewieziono 11-letnią turystkę, która zasłabła na szlaku.
Po godz. 14-tej z Hali Gąsienicowej do szpitala przewieziono dwie turystki. jedną z urazem ręki, drugą z dolegliwościami cukrzycowymi.

Środa 12.09.
Po godz. 16-tej powiadomiono TOPR, że na szlaku z Ciemniaka na Zahradziska, powyżej  Chudej Przełączki znajduje się turystka z uszkodzonym stawem kolanowym. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu ratownicy desantowali się w pobliżu oczekującej na pomoc turystki. Po zaopatrzeniu została ona śmigłowcem przetransportowana do szpitala.

Czwartek 13.09.
Po godz. 13-tej  powiadomiono TOPR, że w Jaskini Mroźnej w rejonie Sabałowego Stawku kontuzji nogi doznała 51-letnia turystka z Mikołowa. Ranną po udzieleniu I pomocy w noszach przetransportowano do wylotu jaskini, zniesiono do drogi w Dol. Kościeliskiej i samochodem przetransportowano do szpitala.

Sobota 15.09.
Po godz. 9-tej z 5-ciu Stawów do szpitala przetransportowano śmigłowcem 45-letniego turystę z urazem stawu skokowego.
Przed godz. 12-tą z Ornaku do szpitala przewieziono 22-letnią turystkę z urazem stawu skokowego.
Po godz. 13-tej z Beskidu do szpitala przetransportowano śmigłowcem 25-letniego turystę z Dębicy z dolegliwościami kardiologicznymi.
O godz. 13.20 powiadomiono TOPR, że w rejonie Chudej Turni znajduje się turystka z kontuzją nogi uniemożliwiającej samodzielne schodzenie. Ze względu na niski pułap chmur ratownicy zostali dowiezieni śmigłowcem tylko w rejon Upłaziańskiej Kopy, skąd pieszo udali się na miejsce wypadku. Po udzieleniu I pomocy 22-letnią turystkę z Przeworska w noszach Konga zniesiono  w rejon Pieca, skąd śmigłowcem przetransportowano ją do szpitala.
O godz. 15.15 powiadomiono ratowników, że na szlaku pomiędzy M. Okiem a Czarnym Stawem w wyniku upadku kontuzji ręki doznała 59-letnia turystka z Warszawy. Ranną śmigłowcem przetransportowano do szpitala.
O godz. 16.15 do TOPR dotarła informacja, że na szlaku z Rysów około 300 m nad Czarnym Stawem znajduje się 22-letni turysta Katowic, który w wyniku zatrucia pokarmowego tak osłabł, że nie jest w stanie kontynuować zejścia do M. Oka. Wystartował śmigłowiec. Ratownicy z jego pokładu desantowali się w pobliżu oczekującego na pomoc turysty. Po udzieleniu I pomocy został on śmigłowcem przetransportowany do szpitala.
Po godz. 17-tej  z Kondratowej do szpitala  przewieziono 61-letniego turystę z Jankowic z urazem stawu skokowego.
W tym samym czasie  w Dol. Strążyskiej  urazu kolana doznał 35-letni turysta z Katowic. Po zaopatrzeniu został on samochodem przewieziony do szpitala.

Niedziela 16.09.

Po godz. 16-tej z Dol. Roztoki do szpitala przetransportowano turystkę z urazem stawu skokowego.

Na najbliższy tydzień przewidywana jest słoneczna pogoda, ale ma być chłodno. Nocą temperatura może spaść poniżej 0 stopni C. Na tatrzańskie wycieczki należy wyruszać odpowiednio wyekwipowanym sprawdzając przed wyjściem aktualną prognozę pogody. Należy pamiętać, że dni są coraz krótsze i wcześniej zapada zmrok. Tak więc planujmy wycieczki, by przed zmrokiem powrócić do miejsca zamieszkania.  

cytat za: www.topr.pl
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-02-12
GÓRY
 

VI Memoriał Olka Ostrowskiego

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-02-01
GÓRY
 

24 000 metrów w pionie w 24 godziny

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-30
GÓRY
 

Kobiecy skiturowy trawers Tatr Wysokich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com