facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2012-09-05
 

Koniec sierpnia w Tatrach - na dziesiątkę!

Na Jastrzębiej Turni nad Doliną Kieżmarską zespół Jožo Krištoffy - Martin "Loyzo" Kováč dokonał pierwszego powtórzenia czysto klasycznego jednej z najtrudniejszych dróg tatrzańskich, Jet Stream na południowo-wschodniej ścianie tego szczytu.
Jest to linia wytyczona przez doskonały zespół M. Heuger - I. Štefanský 12 sierpnia 2000 r. Wspinaczka prowadzi gładką, przewieszoną płytą między drogami Kęsicki-Wielicki, a Chlumský-Pochylý, pierwotnie wyceniona została na VI+A3+ i oferowała trudności głównie hakowe, i głównie wielkie... O tej drodze chodziły słuchy, że jest to najtrudniejsza droga hakowa w słowackiej części Tatr. Zaprocentowało tu doświadczenie autorów, którzy zapracowali na nie podczas wizyty w Yosemite. Na drodze tej do asekuracji użyli oni jedynki, rurpy, skyhooki i copperheady.

W rok po wytyczeniu droga otrzymała powtórzenie, za sprawą znakomitego i „zaprawionego w bojach” w różnych górach świata zespołu Dušan ‘Stoupa’ Janák - Ricardo Jurečka. Ambitnemu i niezwykle utalentowanemu ‘Stoupie’ przejście hakowe jednak nie wystarczało - i w roku 2005 wrócił na drogę, dokonując przejścia klasycznego! Z tym że dwie najtrudniejsze długości liny „poddały się czysto” - tylko w stylu AF.

O ambicji tego wspinacza świadczy fakt, że wrócił na drogę po raz trzeci! I w roku 2007 pokonał drogę raz jeszcze - wtedy po raz pierwszy czysto klasycznie! Przejścia dokonał w stylu PP, a zaproponowane przez niego trudności najpoważniejszego wyciągu to X-/X (albo 8a+/b w skali franc.; trudności poszczególnych wciągów: VIII-, X-/X, IX+, VI). D. Janák zaproponował jeszcze wówczas dodać przy linii uwagę o jej ‘powadze’ – dołączył przy tym stopień E4/5 (wg zaproponowanej przez R. Jaspera skali ‘powagi’ dróg; E1-E6). Przejście to zostało wtedy ocenione przez czeski związek alpinistyczny (ČHS) jako przejście roku.     

Jest to więc chyba najlepsze przejście klasyczne w tym sezonie dokonane w Tatrach i jedno z najlepszych przejść klasycznych w Tatrach w ogóle! Na tej drodze, oprócz wielkich trudności klasycznych, równie wyjątkowa jest przy tym powaga drogi. Trudności klasyczne X-/X, w połączeniu z bardzo wymagającą asekuracją... Pewne jest jedno – nie będzie miała ona przez kolejne lata zbyt wiele powtórzeń...

Podsumowując – czapki z głów!!!

Więcej wiadomości o Dušanie ‘Stoupie’ Janáku i rozmowę z nim zamieściliśmy w ‘Górach’ z kwietnia 2006 r.

Piotr Michalski

 Widok na dol. Kieżmarską i zawieszoną Dol. Jastrzębią; Czarny, Kołowy Szczyt i Jastrzębia Turnia. [www.kristoffy.sk]
 Zespół w ścianie. [www.kristoffy.sk]
 Schemat drogi z trudnościami sprzed p. klas. (VI.A3). [www.tatry.nfo.sk]
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-22
GÓRY
 

28 marzeń – niepełnosprawni w drodze na zachód

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-06
GÓRY
 

Madera - trekkingowy raj?

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-26
GÓRY
 

Z południa na północ Korsyki – częśc 2

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-24
GÓRY
 

Ewoucja w zimowym sprzęcie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-18
GÓRY
 

Dream Line 2024 – Anna Tybor wyrusza w Himalaje

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com