facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2010-09-04
 

Klemens "Klimek" Bachleda (1851 - 1910)

6 sierpnia minęła 100 rocznica śmierci jednego z najwybitniejszych z przewodników tatrzańskich.
100 lat temu, 6 sierpnia 1910 r., na stokach północnej ściany Małego Jaworowego Szczytu zginął, ratując rannego taternika, „król przewodników tatrzańskich”, zastępca Naczelnika TOPR Mariusza Zaruskiego – Klemens Bachleda, zwany powszechnie Klimkiem. Jest to jedna z najważniejszych postaci związanych z historią przewodnictwa, taternictwa i ratownictwa w Tatrach.

Klemens Bachleda, zwany popularnie Klimkiem, był zdobywcą tatrzańskich urwisk i szczytów, zarówno latem, jak i zimą, ale i człowiekiem, który poprzez swoje znawstwo Tatr zasłużenie uzyskał za życia tytuł „króla” przewodników tatrzańskich. Należy on bowiem do wąskiego grona tych nieprzeciętnych postaci, obok Tytusa Chałubińskiego, Jana Krzeptowskiego Sabały i księdza Józefa Stolarczyka, które na trwałe przeszły do historii Zakopanego i Tatr i nazywane są „legendowymi”. Wszyscy oni przecież byli współtwórcami legendy Tatr, która i dzisiaj fascynuje tych, którzy te piękne góry odwiedzają. Pod względem znawstwa szczegółów topograficznych Tatr i dróg skalnych tych gór, można go śmiało nazwać jednym z największych „tatrologów” w historii, obok Janusza Chmielowskiego, Mieczysława Świerza, Witolda Henryka Paryskiego, Józefa Nyki i Władysława Cywińskiego.

Dotąd sądzono, że Bachleda urodził się w 1849 r. Okazało się jednak, że ta data jest błędna. W związku ze 100-leciem śmierci Bachledy, Maciej Krupa, znany zakopiański publicysta, dziennikarz i przewodnik tatrzański przygotowuje publikację dotyczącą tej postaci (jej obszerne fragmenty są drukowane w kwartalniku TPN „Tatry”, numer letni, sierpień 2010, strony 102-105). Głównym jego ustaleniem jest odnalezienie w dokumentach parafii Zakopane prawdziwej daty urodzin Bachledy. Dokonał tego w oparciu o księgę: "Liber natorum et baptisatorum", gdzie pod pozycją nr 91 i datą 13 listopada 1851 znalazł wpis: Klemens Bachleda, syn Zofii Bachledy Galian, ojciec nieznany, urodził się 13 listopada 1951 roku. Ochrzczony został przez księdza Józefa Stolarczyka trzy dni później 16 listopada, a rodzicami chrzestnymi byli Bartłomiej Gąsienica i Zofia Gąsienica. Trzeba powiedzieć, że to bardzo ważne odkrycie w biografii Bachledy.

AUTOR:  Wojciech Szatkowski

Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego

Więcej można przeczytać na: www.watra.pl oraz Maciej Krupa,  "Kiedy urodził się Klimek Bachleda". TATRY Nr 3 (33) 2010, ss. 102  - 105.
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-02-12
GÓRY
 

VI Memoriał Olka Ostrowskiego

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-02-01
GÓRY
 

24 000 metrów w pionie w 24 godziny

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-30
GÓRY
 

Kobiecy skiturowy trawers Tatr Wysokich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com