facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2008-04-23
 

KINGA BARANOWSKA PO AKCJI RATUNKOWEJ NA DHAULAGIRI

Kinga Baranowska z Alpinus Expedition Team i Katarzyna Skłodowska przebywają obecnie w bazie i odpoczywają po trudach akcji górskiej.

Kinga Baranowska z Alpinus Expedition Team i Katarzyna Skłodowska przebywają obecnie w bazie i odpoczywają po trudach akcji górskiej. Przez kilka dni nie było z nimi kontaktu telefonicznego. 19 kwietnia Kinga i Kasia brały czynny udział w akcji ratunkowej przy sprowadzaniu do obozu I Artura Hajzera, u którego po dojściu do obozu I pojawiły się objawy obrzęku mózgu.

Kasia Skłodowska (z zawodu lekarz-ginekolog): „W takich sytuacjach liczy się czas, gdyż chory nie kontroluje w danym momencie sytuacji, liczy się każda minuta. Pomogłyśmy mu się ubrać, zaczęłyśmy organizować od Hiszpanów linę do asekuracji Artura (zareagował Ferran Latorro), a także wzywać pomoc przez krótkofalówkę. Kinga wraz z Radkiem Jarosem z Czech zaczęła schodzić po stromej grani w dół asekurując Artura. Wzięła też dodatkowe rękawice puchowe oraz lekarstwa w zastrzykach i ciepłe picie dla Artura. Po długich nawoływaniach udało jej się skontaktować z obozem I, w którym był między innymi Ryszard Pawłowski. Upewniwszy się, że z jedynki wychodzi naprzeciw ekipa ratunkowa, będąc w połowie drogi między I a II, zaczęła ponownie podchodzić już nocą do obozu II. W jedynce niestety nie mamy prawie żadnego wyposażenia (śpiwora, karimaty), bo działamy tylko we dwie, bez wsparcia Szerpów i nie jesteśmy w stanie wynieść do każdego obozu całego ekwipunku. Kinga wróciła do obozu II już w nocy, wraz z Ferranem, który dostarczył Radkowi Jaroszowi (z czeskiej ekipy) i Arturowi GPS z zaznaczoną dokładnie trasą do obozu I. Oboje byli potwornie przemarznięci.
W międzyczasie okazało się, że Robert Szymczak, partner Artura oraz lekarz ich wyprawy, nie zdecydował się schodzić do jedynki, z powodu bardzo złego samopoczucia, prawdopodobnie również związanego z wysokością.
Przez kilka godzin w nocy Kinga rozgrzewała się w namiocie, w tej sytuacji, następnego dnia nie zdecydowałyśmy się podchodzić do trójki, ale zejść do Bazy na odpoczynek.” 

Kinga Baranowska i Kasia Skłodowska 18 kwietnia założyły obóz I na wysokości ok. 6800 m n.p.m. Obóz ten jest wyżej położony niż w zeszłym roku, z którego Kinga ma doświadczenia. Alpinistki założyły go jako jedna z pierwszych ekip, działających w tym sezonie pod Dhaulagiri. Dziewczyny działają tylko we dwie i nie korzystają ze wsparcia Szerpów. Ich kobiecy zespół - jako jedna z nielicznych ekip – spędził także aż 2 noce na wysokości 6800 m n.p.m., które mają je przygotować do potencjalnego ataku na szczyt Białej Góry.

Kinga Baranowska: „ Teraz czekamy na prognozę pogody i to tę na 5-7 dni, aby móc zaplanować długie wyjście, mam nadzieję, że połączone z atakiem na szczyt”. 


 
 
Kinga Baranowska (Alpinus Expedition Team) i Kasia Skłodowska zamierzają zdobyć Dhaulagiri (8167 m n.p.m.) jako pierwsze Polki. Na początku kwietnia przyleciały do Kathmandu, stolicy Nepalu, a następnie po długim i wyczerpującym trekkingu dotarły do bazy pod Dhaulagiri na wysokości 4800 m n.p.m.. Kinga i Kasia założyły obóz I na wysokości 5800 m n.p.m., a w najbliższych dniach chcą założyć kolejne dwa obozy na wysokości 6500 m n.p.m. oraz 7200 m n.p.m.. Wszystko po to, by jak najlepiej się zaaklimatyzować. Po takim przyzwyczajaniu organizmów do dużych wysokości, w następnych tygodniach chcą podjąć próbę zdobycia Białej Góry. 

Kinga i Kasia działają w wyjątkowym, bo wyłącznie kobiecym zespole Alpinus Expedition Team. Dziewczyny nie korzystają ze wsparcia Szerpów, czyli wysokościowych tragarzy/przewodników. Wymaga to od dziewczyn niezwykłej siły. Dwa tygodnie temu Kinga przeżyła inną próbę sił. Podczas choroby Kasi (walka z gorączką, zażywanie antybiotyku) była zmuszona samodzielnie założyć obóz I.

Sponsorzy wyprawy: 
Alpinus - www.alpinus.pl
firma EXATEL - www.exatel.pl

2008-04-23

(kg), 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-06
GÓRY
 

Madera - trekkingowy raj?

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-26
GÓRY
 

Z południa na północ Korsyki – częśc 2

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-24
GÓRY
 

Ewoucja w zimowym sprzęcie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-18
GÓRY
 

Dream Line 2024 – Anna Tybor wyrusza w Himalaje

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com