Fotografia, którą prezentuje
www.nieznanetatry.pl przedstawia słynnego przewodnika Tatrzańskiego Jędrzeja Walę młodszego (urodził się 25 lipca 1841 r. w Zakopanem, a zmarł po 1900 r. w okolicach Preszowa).
Był to jeden z największych autorytetów jeśli chodzi o przewodnictwo w Tatrach obok Macieja Sieczki (którego był przyjacielem), przewodnik tatrzański, syn Jędrzeja Wali starszego. Wala należał do młodszego pokolenia przewodników tatrzańskich i był wśród nich niewątpliwie jednym z najlepszych. Od 1877 r. należał do I klasy przewodnickiej i znany był powszechnie z wielkiej wiedzy na temat Tatr.
Prowadził na wycieczki licznych turystów, takich jak między innymi: król tatrzański Tytus Chałubiński, Leopold Świerz, Karol Potkański, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Janusz Chmielowski czy Mieczysław Karłowicz. Szkolił w fachu przewodnickim także późniejszych słynnych przewodników, między innymi uczniem Wali młodszego był Klimek Bachleda, zwany później "królem przewodników".
Wala przeszedł wiele ciekawych i trudnych dróg w wysokich partiach Tatr. Do jego największych osiągnięć należą: pierwsze przejście tzw. „Drogi po Głazach” na Mięguszowiecki Szczyt Wielki (1883r.), przejście wschodniej ściany Lodowego Szczytu (1889), zdobycie Hrubego Wierchu przez Wielicki Ogród (ok. 1890), wejście na Młynarza, pierwsze znane przejście przez Pościel Jasińskiego (1895) i wyprawa na Ganek z Leopoldem Świerzem (1877), bliska zakończenia sukcesem – szczyt zostałby zdobyty, gdyby nie zapadające ciemności.
Dokończenie artykułu Wojciecha Szatkowskiego / Muzeum Tatrzańskie na
www.nieznanetatry.pl.