facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2011-01-20
 

Jędrzej Wala młodszy - przewodnik tatrzański

Serwis www.nieznanetatry.pl prezentuje fotografię znanego krakowskiego fotografa, Stanisława Bizańskiego przedstawiającą przewodnika tatrzańskiego I klasy Jędrzeja Walę młodszego, datowaną na rok 1889.
Fotografia, którą prezentuje www.nieznanetatry.pl przedstawia słynnego przewodnika Tatrzańskiego Jędrzeja Walę młodszego (urodził się 25 lipca 1841 r. w Zakopanem, a zmarł po 1900 r. w okolicach Preszowa).

Był to jeden z największych autorytetów jeśli chodzi o przewodnictwo w Tatrach obok Macieja Sieczki (którego był przyjacielem), przewodnik tatrzański, syn Jędrzeja Wali starszego. Wala należał do młodszego pokolenia przewodników tatrzańskich i był wśród nich niewątpliwie jednym z najlepszych. Od 1877 r. należał do I klasy przewodnickiej i znany był powszechnie z wielkiej wiedzy na temat Tatr.


Prowadził na wycieczki licznych turystów, takich jak między innymi: król tatrzański Tytus Chałubiński, Leopold Świerz, Karol Potkański, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Janusz Chmielowski czy Mieczysław Karłowicz. Szkolił w fachu przewodnickim także późniejszych słynnych przewodników, między innymi uczniem Wali młodszego był Klimek Bachleda, zwany później "królem przewodników".

Wala przeszedł wiele ciekawych i trudnych dróg w wysokich partiach Tatr. Do jego największych osiągnięć należą: pierwsze przejście tzw. „Drogi po Głazach” na Mięguszowiecki Szczyt Wielki (1883r.), przejście wschodniej ściany Lodowego Szczytu (1889), zdobycie Hrubego Wierchu przez Wielicki Ogród (ok. 1890), wejście na Młynarza, pierwsze znane przejście przez Pościel Jasińskiego (1895) i wyprawa na Ganek z Leopoldem Świerzem (1877), bliska zakończenia sukcesem – szczyt zostałby zdobyty, gdyby nie zapadające ciemności.

Dokończenie artykułu Wojciecha Szatkowskiego / Muzeum Tatrzańskie na www.nieznanetatry.pl.
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2023-03-14
GÓRY
 

Poszukiwania

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-03-09
GÓRY
 

Tam, gdzie nie zaglądają kruki

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-03-07
GÓRY
 

HIS – czeska alternatywa

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
2023-02-23
GÓRY
 

Wipptal na poprawę humoru

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com