facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2011-08-01
 

Izba Pamięci Jerzego Kukuczki - apel

Byłem w tym roku dwukrotnie gościem Pani Celiny Kukuczka w domu rodzinnym w Istebnej. Obie wizyty bardzo mnie poruszyły...
Staraniem Pani Celiny oraz rodziny przy budynku powstała Izba Pamięci Jerzego Kukuczki, a w niej pamiątki po wybitnym w skali światowej człowieku.

Poruszyła mnie głównie determinacja do zachowania w pamięci wszystkiego, co dotyczy Jerzego Kukuczki przy właściwie żadnej lub niewielkiej pomocy z zewnątrz.

Izba to zaledwie kilka metrów kwadratowych, kilka gablot, w których można zobaczyć m.in. srebrny medal olimpijski, odznaczenia państwowe, wydawnictwa, trochę sprzętu. Obok narty, na których zjechał z Shisha Pangmy.

Pani Celina jest przekonana, że w tym pomieszczeniu czuje się ducha Jerzego Kukuczki i ja się z nią zgadzam. Nasze rozmowy często przerywali chętni do obejrzenia Izby i pamiątek, co nie ukrywam budziło moje lekkie zdziwienie, ponieważ Izba znajduje się w przysiółku Wilcze, poza jakąkolwiek trasą tranzytową i nie można znaleźć się tam przypadkiem. Trzeba chcieć tam trafić i wielu ludzi tego chce. Często zdarza się, że Pani Celina na stałe mieszkająca w Katowicach jeździ do Istebnej, by wpuścić kilka osób chcących zobaczyć pamiątki.

Mając na co dzień kontakt z tzw. kulturą górską w świecie, uważam, że w kraju, którego Jerzy Kukuczka jest jedną z ikon, gdzie jego nazwisko i osiągnięcia są wykorzystywane w różny sposób, powinny znaleźć się osoby bądź instytucje, które pomogą rodzinie uczynić z Izby miejsce odpowiadające pozycji Jerzego Kukuczki w historii polskiego i światowego himalaizmu. Nie chcę już pisać, jak Izba Pamięci takiego człowieka wyglądałaby w każdym kraju tzw. Zachodu. Serce się kraje, kiedy za granicą widzę, jak można eksponować pamięć o wybitnych ludziach. Do Izby zaglądają często obcokrajowcy zaskoczeni i zdziwieni dysproporcją pomiędzy legendą Jerzego Kukuczki a jego Izbą Pamięci. Widocznie taką mamy pamięć... i naprawdę czapki z głów przed Panią Celiną.

Jerzy Porębski / activelifedvd.pl


Informacje

Izba Pamięci Jerzego Kukuczki
Wilcze
43-470 Istebna 340
Telefon: 033-855 69 74, 032-252 46 12; 508 389 558

Czynne po uzgodnieniu telefonicznym
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-22
GÓRY
 

28 marzeń – niepełnosprawni w drodze na zachód

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-06
GÓRY
 

Madera - trekkingowy raj?

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-26
GÓRY
 

Z południa na północ Korsyki – częśc 2

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-24
GÓRY
 

Ewoucja w zimowym sprzęcie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-18
GÓRY
 

Dream Line 2024 – Anna Tybor wyrusza w Himalaje

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com