facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2007-09-10
 

III Spotkania z Filmem Górskim zakończone

Grand Prix konkursu filmowego III Spotkań z Filmem Górskim jury przyznało filmowi „Loop” („Pętla”). Tym samym statuetka autorstwa Marcina Rząsy przekazane zostaną do … Norwegii.

Zwycięska „Pętla”

Grand Prix konkursu filmowego III Spotkań z Filmem Górskim jury przyznało filmowi „Loop” („Pętla”). Tym samym statuetka autorstwa Marcina Rząsy z charakterystyczną kamerą oraz nagroda wysokości 1000 euro przekazane zostaną do… Norwegii, ponieważ stamtąd pochodzi reżyser filmu - Sjur Paulsen.

„Loop” nie jest filmem o tematyce wspinaczkowej, nie skupia się też na ekstremalnych wyczynach sportowych w górach, aczkolwiek je pokazuje. To film o człowieku i jego postawie wobec życia i przemijania. O dociekaniach sensu i wartości egzystencji. Temat przedstawiony został na przykładzie kilku bohaterów, z których każdy wybrał swoją własną drogę. Co łączy strażaka spędzającego wiele tygodni w samotności na wieży stojącej wśród lasów, wspinacza, który po pokonaniu ekstremalnie trudnej drogi wykonuje skok BASE, dwóch „wyluzowanych” rybaków – narciarzy, oraz starszego filozofa i ekologa?
Ten film nie tylko podejmuje ważny, głęboki temat, ale znajduje również metodę, by dotrzeć do odbiorcy - powiedział reżyser Szymon Kapeniak uzasadniając ocenę jury. Film „Loop” wyróżniony został jednocześnie Nagrodą Dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego.Ukazuje głęboką relację człowieka z naturą – mówi Paweł Skawiński, dyrektor TPN. Niestety reżyser nie był obecny na rozstrzygnięciu konkursu.

Z kolei Nagroda Publiczności oraz Nagroda Sponsora – za film zrealizowany w najbardziej ekstremalnych warunkach – przyznane zostały realizacji produkcji argentyńskiej „Cerro Torre. Ritmo Latino en la cara oeste” („Cerro Torre. Latynoskie Rytmy na Zachodniej Ścianie”) w reżyserii Ramiro Calvo. Twóra filmu także nie dotarł do Zakopanego, tuż przed ogłoszeniu wyników organizatorom udało się jednak skontaktować z nim za pośrednictwem Internetu. Reżyser wysłał mailem list, który odczytany został podczas Gali.

Nagrodę Burmistrza Zakopanego – za ukazanie społeczności żyjącej w górach - jury przyznało filmowi niemieckiemu „Córy Hindukuszu” w reżyserii Marca Eberle, ukazującemu odizolowaną, a przez to unikatową społeczność Kalaszów.
Dodajmy, że mimo iż nagrody przyznano produkcjom zagranicznym, w konkursie zaprezentowane zostały również bardzo interesujące filmy produkcji polskiej: „Mexico – inny wymiar” w reżyserii Elizy Kubarskiej oraz „Powroty” w reżyserii Marka Dudka, a także „Nie ma totamto” (reż Marcin Tasiemski) oraz „W poszukiwaniu czasu bez Mistrza Fibiego” (reż. Marek Klonowski).

W tym roku po raz pierwszy filmy oceniało jury, w skład którego weszli: Pavol Barabasz (przewodniczący) - słowacki filmowiec i fotograf, nagradzany wielokrotnie na najważniejszych festiwalach filmów górskich na świecie, m.in. w Trento, Banff, Vancouver, gość honorowy III SzFG; Anna CzerwińskaJurorzy spędzili w kinie dwa dni. – Obejrzeć tak wiele filmów w tak krótkim czasie oraz dokonać ich oceny - to trudna praca – mówi Anna Czerwińska. Jak jednak przyznali jurorzy, wybór był jednomyślny. - najwybitniejsza polska himalaistka, zdobywczyni ośmiu ośmiotysięczników oraz Korony Ziemi, gość honorowy III SzFG; Szymon Kapeniak - reżyser, absolwent PWSTFiTV w Łodzi, autor filmów dokumentalnych oraz wielu ciekawych przejść wspinaczkowych w Tatrach; Paweł Skawiński - dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, dr nauk leśnych, przewodnik tatrzański, taternik, ratownik TOPR, instruktor narciarski; Jakub Brzosko - członek Biura Organizacyjnego SzFG, przewodnik tatrzański, ratownik TOPR, skialpinista, absolwent Instytutu Sztuki Akademii Pedagogicznej w Krakowie.
Konkurs filmowy był jedną z najważniejszych części III Spotkań z Filmem Górskim, które odbywały się w Zakopanem w dniach 6-9 września. Zakwalifikowano do niego 20 filmów – z Polski, Słowacji, Austrii, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Norwegii, USA i Argentyny. Przypomnijmy – w konkursie prezentowane były filmy zrealizowane w ciągu dwóch ostatnich lat.

Konkurs filmowy nie był jedynym punktem programu tegorocznych Spotkań z Filmem Górskim. Publiczność, która przybyła do Zakopanego miała okazję spędzić aż 4 dni w Kinie „Sokół” oraz Hotelu Górskim na Kalatówkach, gdzie odbywały się projekcje filmów, pokazy slajdów i spotkania z zaproszonymi gośćmi.


Gala i rozstrzygnięcie konkursu filmowego było także okazją do wręczenie Pavlowi Barabaszowi, gościowi honorowemu III Spotkań oraz przewodniczącemu jury konkursu filmowego statuetek – nagród, jakie zdobył w konkursach filmowych podczas I i II Spotkań z Filmem Górskim.
Fot. Bożena Gąsienica


Kalatówki. Spotkanie z Adamem Koziełem, tybetologiem z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka towarzyszyło projekcji filmów – reportaży dot. sytuacji w Tybecie.
Fot. Michał Kowalski


II zawody wspinaczkowe Zako Boulder Power.
Fot. Bożena Gąsienica


Ewa Matuszewska wręcza swoją książkę o Wandzie Rutkiewicz Italo Zandonelli  Callegherowi, dyrektorowi Trento Film Festiwal we Włoszech, który gościł na III Spotkaniach z Filmem Górskim.
Fot. Bożena GąsienicaPrezentacja filmu „Przypadki pani Ani” w Hotelu Górskim na Kalatówkach. Po filmie jego bohaterka – Anna Czerwińska – opowiadała o swojej ostatniej wyprawie.
Fot. Jagoda Martinek2007-09-10

kg

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-04-18
GÓRY
 

Dream Line 2024 – Anna Tybor wyrusza w Himalaje

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-03-25
GÓRY
 

Ferraty w Dolomitach – przegląd subiektywny

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-03-04
GÓRY
 

Tomek Mackiewicz. Pięć zim pod Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-02-12
GÓRY
 

VI Memoriał Olka Ostrowskiego

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com