facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-04-08
 

Himalajska wyprawa ratowników TOPR dotarła do obozu I

Polska ekspedycja ratowników TOPR, która z okazji 100-lecia TOPR chce zdobyć himalajski ośmiotysięcznik Dhaulagiri, dotarła do obozu I położonego na wysokości 5750 m n.p.m.
Wczoraj w południe (06.04) czterech ratowników TOPR (Ryszard Gajewski, Edward Lichota, Grzegorz Bargiel i Andrzej Mikler) założyli obóz pierwszy na wysokości 5750 m n.p.m. Po spędzeniu nocy na tej wysokości wszyscy zeszli do bazy. W tym czasie dwaj inni ratownicy (Maciej Pawlikowski i Tomasz Witkowski) założyli depozyt żywnościowo- sprzętowy na wysokości 5000 m n.p.m. na trasie podejścia do obozu pierwszego.

Po południu pogoda na poziomie bazy załamała się i zaczął padać grad oraz było słychać wyładowania atmosferyczne. Opady trwały do późnych godzin nocnych. Według docierających do nas prognoz, pogoda taka ma się utrzymać do końca tygodnia. Aktualnie, na poziomie bazy, temperatura w nocy spada do -14, w dzień  -3, rano słońce, a od godziny 11-12 zachmurzenie i niewielkie opady śniegu – mówi Tomasz Witkowski, uczestnik wyprawy.

W dniu jutrzejszym we wczesnych godzinach rannych do obozu pierwszego planują wyruszyć Maciej Pawlikowski, Roman Mazik i Tomasz Witkowski. Plan wyjścia zakłada przebudowę i doposażenie obozu oraz spędzenie w nim nocy w celu aklimatyzacji – mówi Ryszard Gajewski, kierownik wyprawy.

Również wczoraj dotarły do bazy wszystkie nasze ładunki i wreszcie możemy działać  z pełnym wyposażeniem.  W związku z tym mogliśmy oficjalnie otworzyć naszą bazę – dodaje Gajewski.

Ratownicy wylecieli z Polski 23 marca br. Celem wyprawy jest zdobycie siódmego co do wysokości ośmiotysięcznika – Dhaulagiri  położonego w środkowo-zachodnich Himalajach Nepalu na wysokości 8167 m n.p.m.  W ten sposób ratownicy chcą uczcić setną rocznicę powstania TOPR oraz przypomnieć udział Polaków w zdobywaniu tej góry. Szczególną pamięć pragną oddać Jerzemu Hajdukiewiczowi, który wziął udział w wyprawach na Dhaulagiri (1958 i 1960) oraz przyczynił się do rozwoju medycy górskiej i nowoczesnych metod ratowniczych.

Źródło: Perception PR
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-07-25
GÓRY
 

Pięć ciekawych dróg tatrzańskich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-07-22
GÓRY
 

Lato i jesień w Laponii

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-07-11
GÓRY
 

Pogoda krzyżuje plany Anny Tybor na Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-07-10
GÓRY
 

Anna Tybor rozpoczyna atak szczytowy na Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com