facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2007-09-11
 

Hannah Greenland Expediton zakończona sukcesem!

Hannah Greenland Expedition zakończona sukcesem! Polscy alpiniści pokonali najwyższy klif świata.


Hannah Greenland Expedition zakończona sukcesem! Polscy alpiniści pokonali najwyższy klif świata.


Znani polscy alpiniści i podróżnicy Eliza Kubarska i David Kaszlikowski, podczas ekstremalnej wyprawy na trudno dostępne klify południowej Grenlandii wytyczyli nową wybitnie trudną, drogę wspinaczkową.Ich cel, góra Maujit Qaqarssuasia wyrasta prosto z wody na wysokość 1560 m n.p.m. Jej pionowa ściana jest uznawana za największy morski klif na świecie.

Ekspedycja miała wyjątkowy charakter, bo ściana będąca celem zespołu jest dostępna tylko z łodzi. Działająca bez wsparcia z zewnątrz malutka polska ekipa przemieszczała się w obrębie fiordów na wywrotnych morskich kajakach. To umożliwiło im eksplorację klifów, ale nie oszczędziło ciężkich przeżyć podczas walki z falami (wywrotka do wody w tym rejonie może oznaczać hipotermię i śmierć w ciągu kilku minut).

Zespół spędził miesiąc na dzikiej wyspie Pamialluk gdzie, dokładnie 2 km morzem od celu wyprawy, rozłożono namiot bazowy. Stamtąd alpiniści musieli przepłynąć pod ścianę, co było możliwe tylko w czasie, gdy morze było spokojne. Po przetransportowaniu sprzętu i jedzenia na ścianę zespół rozpoczął trwającą 3 dni nieprzerwaną wspinaczkę z biwakami na wąskich skalnych występach. Z powodu ulewnych deszczów po przejściu 1 km pionowej ściany przerywają wspinaczkę wycofując się z powrotem do bazy. Podczas dramatycznej ewakuacji zespół musi zjeżdżać przez groźne wodospady od czasu do czasu wpadając pod strumienie wody.

Po wielu dniach niepogody, w tym huraganu, który porwał jedyny namiot bazowy, następuje ponowna próba wspinaczki. 14 sierpnia po przejściu nowej drogi ekipa staje nas szczycie. Nowa droga nazwana przez zdobywców Golden Lunacy ma 2 km długości, z czego ok. 1500 m pionowego wspinania. (Trudności wspinaczki wg międzynarodowej skali alpejskiej VIII + UIAA).

David: „To co znaleźliśmy w głębi fjordów to niewątpliwie jeden z najlepszych granitowych rejonów na świecie. Niestety po skończeniu drogi nie mieliśmy już dobrej pogody do wspinaczki, ale kajakowy rekonesans objawił nam kilka zupełnie dziewiczych rejonów ze ścianami po 700 -900 m wysokości. To jedna z moich najpiękniejszych ekspedycji. Codziennie mijaliśmy góry lodowe, spotykaliśmy współczesnych Innuitów, obserwowaliśmy aurorę borealis, zrywaliśmy jagody pełnymi garściami, Eliza nauczyła się wiosłować, a na te kilka ścian będzie trzeba wrócić.”

David Kaszlikowski i Eliza Kubarska są jednym z najbardziej skutecznych teamów alpinistycznych w Polsce. Co roku eksplorują nowe rejony górskie pokonując dziewicze ściany podczas zwykle ekstremalnych, niezwykle trudnych wspinaczek.

David Kaszlikowski znany także jako „polski Spiderman” ma na swoim koncie nie tylko zdobycie dziewiczych szczytów w Himalajach, na Alasce czy w Afryce, ale także jako jedna z 2 osób na świecie wspina się bez asekuracji na drapacze chmur (m.in. 140 hotel Marriott w Warszawie). Kaszlikowski, z zawodu fotograf, pracuje m.in. dla polskiej edycji magazynu National Geographic. Eliza Kubarska, z zawodu artystka, operator kamery, realizuje filmy dokumentalne i artystyczne, w latach ubiegłych wicemistrzyni Polski we wspinaczce sportowej.

Hannah Greenland Expedition to już kolejna duża wyprawa Elizy i Davida w tym roku. W marcu wytyczyli trudne drogi wspinaczkowe górach Meksyku. W tej chwili ekipa przygotowuje nowy projekt ekstremalnej ekspedycji Dookoła Świata.

Zapraszamy do galerii Davida i Elizy

Sponsorem tytularnym wyprawy była firma Hannah.

Żródło: http://www.hannah.cz/pl

2007-09-11

(kg)


 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-06-19
GÓRY
 

Nie byłoby Haliny, gdyby nie Tatry

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-06-14
GÓRY
 

Wyprawa Anny Tybor na Nanga Parbat nabiera rozpędu

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-22
GÓRY
 

28 marzeń – niepełnosprawni w drodze na zachód

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-06
GÓRY
 

Madera - trekkingowy raj?

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-26
GÓRY
 

Z południa na północ Korsyki – częśc 2

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com