facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2015-06-18
 

Gasherbrum II – wyprawa w 40. rocznicę pierwszego polskiego wejścia

Wyprawa startuje 21 czerwca. 

Wyzwanie podejmą dwaj podróżnicy – Michał Ruszkowski i Michał Stachowiak. Na Gaszerbrum II, ośmiotysięcznik leżący w łańcuchu górskim Karakorum między Chinami a Pakistanem, zamierzają wejść w 40. rocznicę pierwszego zdobycia góry przez Polaków.

1 sierpnia 1975 roku na szczyt weszli Leszek Cichy, Janusz Onyszkiewicz oraz Krzysztof Zdzitowiecki.

Będziemy zdobywali górę w podobnym okresie, co wspinacze w latach 70., jednak my wybraliśmy inną drogę na szczyt - mówi Michał Ruszkowski, organizator wyprawy na Gaszerbrum II.


Dwuosobowy zespół ruszy południowo-zachodnim żebrem. To trasa pionierów, którzy zdobyli Gaszerbrum II po raz pierwszy w 1956 roku. Nim jednak zaczną wspinaczkę, będą musieli pokonać kilometry przez Karakorum. To w tych górach znajdują się największe lodowce świata oraz największe zagęszczenie wysokich szczytów na świecie.

Jak mówią podróżnicy, wyprawa wymaga gruntownego przygotowania i najlepszego zaopatrzenia. Obok profesjonalnej odzieży i sprzętu wspinaczkowego wymieniają oświetlenie. To jeden z najważniejszych elementów wyposażenia. – Bez niego wyjście w góry nie może mieć miejsca. Z oświetlenia korzysta się codziennie, a nasze musi być niezawodne – tłumaczy Michał Ruszkowski. Podczas wspinaczki na Gaszerbrum II zespół będzie korzystał z latarek czołowych, które stosują m.in. ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wytrzymały, odporny na niskie temperatury i wilgoć sprzęt będzie podstawowym i najważniejszych źródłem światła podczas wspinaczki na szczyt i w codziennym funkcjonowaniu w górach.


To rodzima technologia zaprojektowana przez najlepszych wrocławskich inżynierów. Nasze latarki codziennie sprawdzają się w trudnych warunkach, ale prawdopodobnie nie miały okazji podążyć szlakiem pionierów himalaizmu – mówi Cyprian Lemiech, ekspert ds. oświetlenia przenośnego w firmie Mactronic. Ekspert dodaje, że możliwości sprzętu były testowane nie tylko w polskich górach, ale też na bezdrożach arktycznej Laponii.


Polacy, których celem jest zdobycie Gaszerbrumu II, wylecą z Polski 21 czerwca. Ostatnią wioską, do której można dojechać na kołach, będzie pakistańska wioska Askole. Potem czeka ich ok. 100 kilometrów marszu przez góry i lodowiec Baltoro – jeden z najdłuższych na świecie. Po pięciu dniach zespół powinien dotrzeć do bazy położonej na wysokości 5500 metrów n.p.m. Stamtąd rozpocznie się właściwa akcja górska i próba ataku na szczyt. Nie jest wykluczone, że spróbują też zdobyć wierzchołek Gaszerbrumu I leżącego na południe od głównego celu wyprawy. Wszystko zależy od pogody, zastanych warunków i czasu.materiały prasowe

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Goryonline
 
2022-07-08
GÓRY
 

Rocznica pierwszego wejścia na Gaszerbrum II

Komentuj 0
Łukasz Ziółkowski
 
2016-07-07
GÓRY
 

Wypadek Polaków na Gasherbrumie

Komentuj 0
Redakcja
 
Piotr Śnigórski
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com