facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2018-02-01
 

Elisabeth Revol opowiada o „ucieczce z Nanga Parbat”

Elisabeth Revol po niewiarygodnym ocaleniu na Nanga Parbat, przebywa w taj chwili w szpitalu w Sallanches (Alpy Francuskie), gdzie jest leczona z powodu poważnych odmrożeń.


Francuzka udzieliła tam ekskluzywnego wywiadu dla Agencji AFP.

 

20 stycznia wraz z Tomkiem Mackiewiczem rozpoczęli akcję górską, której celem było drugie zimowe zdobycie Nanga Parbat 8125 m n.p.m. Kilka dni później przebywają już na wysokości ponad 7000 m n.p.m.

 

„Czuliśmy się wtedy dobrze” - wyznaje Revol

 

W pobliżu szczytu znajdują się około 17.15. Wiedzą, że jest późno jednak postanawiają kontynuować wspinaczkę. 45 minut później są już na wierzchołku.

 

„Wtedy Tomek powiedział mi że nic nie widzi. W ciągu dnia nie używał okularów, bo było zachmurzenie.” - opowiada himalaistka - „Na szczycie spędziliśmy sekundę i rozpoczęliśmy nocną ucieczkę w dół podpierając się nawzajem. W pewnym momencie Tomek nie mógł oddychać, zdjął osłonę twarzy i natychmiast zaczął zamarzać, nos stał się biały, podobnie jak jego ręce i stopy" 

 

Dwójka himalaistów chroni się w szczelinie. Tomek nie ma już sił, by wrócić do obozu. O świcie sytuacja staje dramatyczna, gdy Tomek krwawi z ust i ma silny obrzęk - ostatni etap choroby wysokościowej.

 

"Zaalarmowałam wszystkich, bo Tomek nie mógł zejść sam. Nastąpiła wymiana informacji jednak nie wszystkie dotarły co spowodowało nieporozumienia. Powiedziano mi: jeśli zejdziesz na wysokość 6000 m, będziemy mogli Cię zgarnąć a Tomka możemy zabrać z wysokości 7200 m (przy użyciu helikoptera - przyp. red.) Tak to się stało. Wybrałam, ale to nie była do końca moja decyzja”

 

„Odchodząc powiedziałam do Tomka - słuchaj, helikoptery przylecą późnym popołudniem, ja musze zejść, ale one przylecą Cię zabrać.”

 

Następnie Elisabeth wysyła koordynaty GPS, zabezpiecza Polaka jak tylko może i rozpoczyna zejście nie zabierając ze sobą żadnego sprzętu. Podczas zejścia zalicza kolejny biwak w szczelinie. Cierpi z powodu zimna i halucynacji. Słyszy z dołu śmigłowiec i postanawia zostać w szczelinie, żeby nie tracić ciepła. Jednak kiedy dowiaduje się, że i tego dnia ratunek nie nadejdzie postanawia kontynuować zejście. Około 3.30 rano dociera do Obozu 2 na wysokości 6300 m.

 

„Zobaczyłam dwie czołówki. Zaczęłam krzyczeć” - zaskoczenie Revol jest tym większe, że wcześniej nie dotarła do niej informacja o tym że Bielecki i Urubko ruszyli na ratunek.

 

Elisabeth Revol dzięki wejściu na Nanga Parbat, stała się drugą kobietą, po Szwajcarce Marianne Chapuisat, która zdobyła ośmiotysięcznik zimą.

 

Źródło: afp.com

 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-04-18
GÓRY
 

Dream Line 2024 – Anna Tybor wyrusza w Himalaje

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-03-25
GÓRY
 

Ferraty w Dolomitach – przegląd subiektywny

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-03-04
GÓRY
 

Tomek Mackiewicz. Pięć zim pod Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-02-12
GÓRY
 

VI Memoriał Olka Ostrowskiego

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com