facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2008-02-11
 

EKSTREMALNE POWTÓRZENIA JESIENNĄ PORĄ

Adam Ondra pracował nad wyraźnym powiększeniem swojej kolekcji jedenastek we Frankenjurze.

Linię La Novena Enmienda 9a+ powtórzył nie kto inny, lecz Chris Sharma. Z inną ekstremą autorstwa Daniego Andrady, wycenioną pierwotnie na 9a+, poradził sobie najmocniejszy obecnie na Półwyspie Iberyjskim rywal Patxiego, czyli Ramon Julian Puigblanque. Mowa o Definición de Resistencia Demócrata w Terradets. Ramonet skłania się do obniżenia wyceny na 9a.

Adam Ondra pracował nad wyraźnym powiększeniem swojej kolekcji jedenastek we Frankenjurze. Na szczególne wyróżnienie zasługują przejścia Monololithic Baby 8c+ i Sympathy for the Devil 8c+ (w drugiej próbie! – oczywiście Adam twierdzi w związku z tym, że może mieć ciut mniej). Czech wybrał się też do Ospu, gdzie w trzeciej próbie poprowadził Ekstazę 8c+. Uff!

Świetną formą rotpunktową popisywał się Ethan Pringle. Po poprowadzeniu Realization i propozycji obniżenia wyceny tej linii (RS 2007/9) Amerykanin ostro podziałał w europejskich rejonach, przy okazji ponownie wprowadzając nieco zamieszania wycenowego. Jego wizyta w Rodellar zaowocowała błyskawicznymi prowadzeniami Pata Negra 8c i Geminis 8c, których trudności Ethan odczuł jako 8b+. Podobnie nie mógł się dopatrzyć nominalnej wyceny na dwuwyciągowej 8c Iron Man. Tym razem werdykt brzmiał jeszcze bardziej surowo: „lajtowe 8b”. Wszystkie te, jego zdaniem, naciągane wycenowo linie, nie dały mu wystarczającej satysfakcji, postanowił więc przetestować bardziej honorny ekstrem rejonu Los Borrachus de Mascun 8c+. Droga padła szybko, bo po 6 próbach, ale tym razem obyło się bez przeceniania (co w gruncie rzeczy dodaje wiarygodności wcześniejszym opiniom). Po powrocie do kraju Pringle nie spoczął na laurach i rozprawił się ze sztandarową ekstremą Virgin River Gorge: Necessary Evil 5.14c autorstwa Chrisa Sharmy. Droga uchodzi za bardzo wymagające (urywa palce!) 8c+, więc wynik Ethana – zaledwie 4 próby – robi wielkie wrażenie.

Iker Pou od dawna skutecznie dzieli swój czas między realizowanie projektów górskich i wielowyciagowych oraz ekstremy skałkowe i bez wątpienia zalicza się do ścisłej czołówki wspinaczy, którzy utrzymują tak wysoki poziom w obu tych „grach”. Zaraz po górskich wakacjach Bask poprowadził kilka linii w rejonach rozsławionych przez swoją rodaczkę Josune. Najlepszymi przejściami były: rotpunkt na Honky Mix 8c+ oraz drugie powtórzenie hiperwytrzymałościowej Nuska 8c/c+ w Baltzola, którą zrobił w drugiej (!) próbie. 

Szkot Dave MacLeod ze specjalisty od niebezpiecznych dróg wyrasta nam także na tęgiego ekstremalistę. Kolejnym dowodem tego procesu jest poprowadzenie przez niego A Muerte 8c+/9a w Siuranie. Strach się bać, co może zmajstrować imiennik filmowego „Nieśmiertelnego”, gdy połączy możliwości buły i psychy w jedną nierozerwalną całość…

Włosi od dawna nie mieli młodego talentu i wszystko wskazuje na to, że doczekali się godnego następcy Brenny, Gnerro i paczki. Mowa o Gabrielle Moroni, który w październiku, w ciągu zaledwie 10 dni, poprowadził SS 26 9a autorstwa Gnerro (Gabrielle typuje: 8c+), Zauberfee 8c+ w Arco oraz Shangri-la 8c+ na Frankenjurze.

Już dziewięć dróg 8c+ i trudniejszych pokonał w tym roku Dave Graham, który póki co działa w rodzimych ogródkach. Ostatnią drogą, jaką poprowadził w tym stopniu, była Stockboy Revenge 8c+ w Rifle. 

Góry 12 (163) 2007

(kg)
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-06
GÓRY
 

Madera - trekkingowy raj?

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-26
GÓRY
 

Z południa na północ Korsyki – częśc 2

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-24
GÓRY
 

Ewoucja w zimowym sprzęcie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-18
GÓRY
 

Dream Line 2024 – Anna Tybor wyrusza w Himalaje

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com