facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-05-06
 

Dofinansowania AAC na rok 2009 przyznane!

American Alpine Club (odpowiednik naszej PZA) ogłosił listę przedsięwzięć wspinaczkowych, które zostaną dofinansowane w 2009 roku grantami na ogólną sumę dziewiętnastu tysięcy dolarów.

Ponieważ praktycznie wszystkie pozycje są bardzo ciekawe, a wybrane cele są obiektami westchnień najlepszych wspinaczy świata, postanowiliśmy opublikować tę listę.
Pozostaje nam życzyć pogody i spręża nagrodzonym zespołom i czekać aż informacje o tych - miejmy nadzieję udanych - wspinaczkach pojawią się w mediach.

Sześć zespołów otrzymało dofinansowania z funduszu Lyman Spitzer Cutting Edge Awards (na ogólną sumę dwunastu tysięcy dolarów).

Są to:

Kelly Cordes i Kyle Dempster, którzy chcą podjąć próbę wytyczenia nowej drogi na dziewiczy i ciągle mało znany ponad sześciotysięczny szczyt leżący w północnej części Tien Shan, po chińskiej stronie granicy.

Pat Goodman i Dave Sharratt mają zamiar zdobyć dziewiczy jak dotąd szczyt oznaczony na mapach jako Peak 5 592 m (zwany też The Barbarian). Góra ta położona jest w znajdującym się w Chinach rejonie Qonglai Mountains. Drugim celem będzie znajdujący się także w tej okolicy szczyt oznaczony jako Peak 5 513 m. Również w tym przypadku będzie to pierwsze wejście na tę górę. Zespół planuje swoją drogę wytyczyć na tysiącmetrowej południowo-zachodniej ścianie.

Toby Grohne i Jesse Huey również zamierzają wybrać się do Chin. Ich celem będzie niesamowita lodowa linia znajdująca się na ponad półtorakilometrowej północno-zachodniej ścianie Siguniang (6250 m), szczytu leżącego w rejonie Sichuan. Linię tę na początku lat osiemdziesiątych zeszłego stulecia bezskutecznie próbowała pokonać silna amerykańska wyprawa, której przewodził Jim Donini (Warto wspomnieć, iż to właśnie na tej ścianie, na lewo od linii obranej przez Amerykanów, w 2002 r. nową drogę (ED+ VII/AI6/M6, 1500 m) wytyczyli w ciągu siedmiodniowej wspinaczki w stylu alpejskim Brytyjczycy Paul Ramsden i Mick Fowler. Za przejście to zostali oni uhonorowani nagrodą Złotego Czekana.)

Joe Puryear i David Gottlieb chcą podjąć próbę zdobycia najwyższego dziewiczego szczytu w Himalajach, czyli leżącego na terenie Nepalu przepięknego Lunag Ri (6907 m).


Niezdobyta ściana Lunag Ri (6907 m), cel zespołu w składzie Joe Puryear i David Gottlieb, fot. arch. Joe Puryear/climbing.com


Pete Takeda zamierza wrócić do Karakorum pod Pumari Chhish East, by po raz drugi spróbować pokonać tę wciąż niezdobytą wysoką na 6890 m górę. Tym razem jego partnerami będą Eamonn Walsh, Ian Welsted i nasz dobry znajomy, regularnie goszczący na łamach naszego magazynu, Rafał Sławiński.

Dave Turner, ten niezwykły solista, zamierza wyjechać na dwumiesięczną ekspedycję (oczywiście solo), by w znajdującym się na Ziemi Baffina fiordzie Sam Ford spróbować dokonać pierwszego wejścia na znajdujący się tam szczyt o kojarzącej się z innym rejonem nazwie Broad Peak.

Micah Dash i Jonny Copp, zwycięzcy zeszłorocznej edycji Spitzer Award, po raz kolejny spróbują się udać do Tybetu, by dokonać pierwszego wejścia na niesamowity, wysoki na 5700 m szczyt Dojitsenga. Ich zeszłoroczna próba skończyła się niepowodzeniem zanim jeszcze tak naprawdę się zaczęła – z powodu zamieszek w Tybecie wspinaczom zostało cofnięte pozwolenie na wjazd do rejonu, w którym znajduje się ich cel.

Pięć zespołów otrzymało dofinansowania z funduszu McNeill-Nott Awards, który oprócz AAC finansowany jest także przez firmę Mountain Hardwear (Karen i Sue, alpinistki, które zaginęły podczas wspinaczki na Alasce, były wieloletnimi członkiniami teamu wspinaczkowego tej firmy). Dofinansowania te mają na celu wspierać małe zespoły, które zamierzają wspinać się nowymi drogami na niezdobyte dotąd góry. Wysokość grantów waha się od 1000 do 1500 dolarów.

Zwycięzcami tej nagrody są:

Nate Farr i Marcus Donaldson - celem wspinaczki zespołu ma być pokonanie niezdobytego dotąd centralnego kuluaru na wschodniej ścianie Caraz II (ok. 6000 m.), szczytu znajdującego się w Cordillera Blanca w Peru.

Caroline George i jej mąż Adam George - zespół zamierza udać się do Nepalu, by wytyczyć nową drogę na północnej ścianie Pharilapcha (ok. 6017 m). Chyba każdy pamięta, że w zeszłym roku polski zespół w składzie Michał Król, Przemek Wójcik i Andrzej Sokołowski wytyczyli na tej ścianie nową, bardzo trudną drogę Dzień Niepodległości WI5+ M7, 1300 m (zobacz fotogalerię).

B
rianna Hartzell, Mike Pond
, Matt Van Biene i Eric Dalzell - chcą spróbować pokonać dziewiczą wschodnią grań Desire Mountain, góry leżącej w British Columbia.


Desire Mountain, leżacy blisko Monarch Icefield, Coast Range, British Columbia. Tę niezdobytą wschodnią grań zamierza pokonać zespół w składzie Brianna Hartzell, Mike Pond, Matt Van Biene i Eric Dalzell, fot. arch. John Scurlock / climbing.com.


Tyler Jones i Joel Kauffman - cel tego zespołu jest naprawdę ambitny, jest nim tzw. „Forgotten Wall” (zapomniana ściana) na północno-zachodniej ścianie Denali.

Zach Smith i Eric Decaria - ten doświadczony zespół chce, jako pierwszy w historii, podczas wspinaczki w non-stopie wytyczyć nową drogę na wschodniej ścianie Kichatna Spire na Alasce.


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-22
GÓRY
 

28 marzeń – niepełnosprawni w drodze na zachód

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-06
GÓRY
 

Madera - trekkingowy raj?

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-26
GÓRY
 

Z południa na północ Korsyki – częśc 2

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-24
GÓRY
 

Ewoucja w zimowym sprzęcie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-18
GÓRY
 

Dream Line 2024 – Anna Tybor wyrusza w Himalaje

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com