facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2011-07-22
 

Batura Muztagh Pakistan 2011 - wyprawa KW Kraków

Już niebawem rusza kolejna wysokogórska wyprawa organizowana przez członków Klubu Wysokogórskiego Kraków.
W najbliższą sobotę z lotniska Chopina w Warszawie wyleci pierwsza dwuosobowa grupa, w składzie Oktawian Cież i Maciek Chmielecki. Pozostali członkowie wycieczki (Jakub Gałka, Piotr Picheta, Mikołaj Pudo) wylecą z Polski we wtorek 26 lipca, by po dwóch dniach morderczej podróży spotkać się z resztą ekipy w Delhi, stolicy Indii. A stamtąd, drogą lądową, wszyscy razem ruszą do Pakistanu.


Obszar wysokogórskich działań to prowincja Gilgit – Baltistan (północny Pakistan), w której znajduje się podgrupa górska Karakorum – Batura Muztagh West. Celem wyprawy jest eksploracja i wspinaczka na dziewicze 6 tysięczne szczyty, które znajdują się w otoczeniu lodowca Sath Marau (nazywany również: Satmato, Swat Maras, Rara Gamuk) oraz w otoczeniu lodowca Kukuar – Toltar (obszar rezerwowy), w zachodnim Karakorum.


Mapa Karakorum z zaznaczonym Karakorum Zachodnim
źródło: Wala J., Taternik nr 1/2004, str. 2

Góry Karakorum (z j. tureckiego „czarny piarg”) stanowią część rozległego obszaru wyżynno-wysokogórskiego Centralnej Azji. To potężne pasmo górskie, w obrębie którego wznoszą się cztery ośmiotysięczne szczyty, takie jak: K2 (8611 m), Gaszerbrum I (8068 m), Broad Peak (8047 m), Gaszerbrum II (8035 m). Ten niezwykle długi łańcuch górski (150 km szerokości i 450 km długości) znajduje się na pograniczu Indii, Pakistanu i Chin, i od zawsze stanowił wyzwanie dla wspinaczy z całego świata. Góry Karakorum są najsilniej zlodowaconym obszarem w strefie podzwrotnikowej i to właśnie w tym miejscu znajdują się jedne z najpotężniejszych lodowców górskich ziemi: Siachen (75 km długości), Hispar (61 km), Biafo (80 km), Baltoro (58 km).


Na zielono zaznaczony obszar działań wyprawy
Źródło: Jerzy Wala: Karakorum Zachodnie [W:] Taternik 1/2004


Wśród szczytów znajdujących się w otoczeniu lodowca Sath Marau, na wyróżnienie zasługują następujące wierzchołki: Purian Sar North (6232 m), Swat Maras (6005 m) oraz niezwykle piękny dwuwierzchołkowy szczyt o nazwie Satmaro Tower (5997 m), który bez wątpienia jest wizytówką doliny Sath Marau. To właśnie te szczyty będą główną areną zmagań ekipy.
   
Fot. Jakub Gałka – dwuwierzchołkowy Satmaro Tower (5997 m), który jest wizytówką doliny Sath Marau

W skład wyprawy wchodzą w dużej mierze uczestnicy poprzedniej wyprawy eksploracyjnej w Zachodnie Kakshaal Too, która zakończyła się wejściem na kilka dziewiczych szczytów i wytyczeniem nowych dróg z nieodwiedzanej dotychczas przez wspinaczy doliny Dzhirnagaktu.

Wycieczka Batura Muztagh Pakistan 2011 zaplanowana została na sierpień tego roku.
Zapraszamy serdecznie na stronę internetową wyprawy www.kw.krakow.pl/pakistan2011 oraz na profil na Facebooku.


Z górskim pozdrowieniem,  

W imieniu członków wyprawy
Piotr PichetaWięcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-02-12
GÓRY
 

VI Memoriał Olka Ostrowskiego

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-02-01
GÓRY
 

24 000 metrów w pionie w 24 godziny

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-30
GÓRY
 

Kobiecy skiturowy trawers Tatr Wysokich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com