facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2008-12-12
 

Are You Experienced? - Nuptse (7861 m)

Nuptse (7861 m) jest to góra szczególna. Jest przepiękna, wysoka, trudna i zdobywana prawie zawsze w najlepszym z możliwych stylów (biorąc pod uwagę czasy, w których otwierano nowe drogi).
Jej imponująca południowa ściana po raz pierwszy została pokonana przez brytyjską ekspedycję, która w 1961 roku dokonała w ten sposób pierwszego wejścia na szczyt. W 2003 roku mocny rosyjski  zespół w składzie Walery Babanow i Jurji Koszelenko przeszli południową ścianę imponującym filarem, zdobywając w ten sposób dziewiczy szczyt Nuptse East.(Wspinaczka ta, nagrodzona nagrodą Złotego Czekana, rozwiązała jeden z największych himalajskich problemów, mimo to wielu wspinaczy zarzucało Rosjanom, iż pokonali oni problem w znacznie gorszym stylu niż to próbowali zrobić ich poprzednicy).

W 2006 roku pod ścianą pojawił się Francuz Patrice Glairon-Rappaz, który podczas samotnej wspinaczki osiągnął wysokość około 6500 metrów.
To właśnie na tę linię wrócił w tym roku Patrice. Tym razem jego partnerem był Stéphane Benoist. (Warto w tym miejscu wspomnieć, iż jest to aktualnie jeden z najlepszych francuskich zespołów. Dwójka ta ma na swoim koncie między innymi wytyczenie nowej drogi na północnej ścianie Thalay Sagar (2003) i zdobycie Chomo Lonzo nową drogą biegnącą zachodnią ścianą(2005)).

Po wstępnej, pierwszej próbie, którą bardziej można potraktować jako wyjście aklimatyzacyjne, 27 października Francuzi wbili się w blisko dwukilometrową ścianę. Po trzech dniach wyczerpującej wspinaczki w terenie o ciągowych trudnościach spod stopnia M5 i WI5 zespół osiągnął grań szczytową na wysokości około 7575 metrów. Z powodu nadchodzącej nocy i ogromnego zmęczenia, zespół postanowił zawrócić do pozostawionego niżej namiotu, bez kontynuowania wspinaczki na wierzchołek (mimo, iż grań jest raczej łatwa – biegnie nią droga pierwszych zdobywców Nuptse, z którą to linia Francuzów łączy się w wyprowadzającym na grań lodowo-śnieżnym kuluarze). Niestety dotarcie do namiotu zabrało zespołowi całą długą i mroźną noc, co przyczyniło się do pogorszenia stanu przemrożonych stóp Stéphane. Sytuacja była na tyle poważna, że po osiągnięciu podstawy ściany i dotarciu do namiotów bazowych Francuz musiał być ewakuowany przez helikopter.

Zespół nadal swojej drodze nazwę Are You Experienced. Mimo, iż rozwiązuje ona tylko problem południowej ściany, a nie wyprowadza na główny wierzchołek, jest to jedno z bardziej znaczących i ciekawych przejść w górach wysokich w ostatnich latach.

(GORYonline)
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-04-18
GÓRY
 

Dream Line 2024 – Anna Tybor wyrusza w Himalaje

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-03-25
GÓRY
 

Ferraty w Dolomitach – przegląd subiektywny

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-03-04
GÓRY
 

Tomek Mackiewicz. Pięć zim pod Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-02-12
GÓRY
 

VI Memoriał Olka Ostrowskiego

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com