facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-03-04
 

Apel o górskie służby ratownicze w Nepalu - konkretne działania

Prace nad zorganizowaniem w Nepalu profesjonalnych górskich służb ratunkowych postępują.
Przypomnijmy, że mimo ogromnego ruchu wspinaczkowego w górach Nepalu, praktycznie nie działają tam wyspecjalizowane służby ratownicze. Z inicjatywą powołania takich służb wystąpiły rodziny wspinaczy, którzy zginęli w Nepalu w październiku 2006 roku na południowej ścianie Ganesh VII w Himalajach.

Główny ciężar organizacyjny przedsięwzięcia wzięła na siebie Fundacja Yves Pollet-Villard (F.Y.P.V.) mająca siedzibę w Chamonix. W Polsce Fundacja podpisała umowę o współpracy z PZA.

Pismo przedstawiające detalicznie podstawy porozumienia między stowarzyszeniami zostało podpisane przez wiceprezesa PZA Piotra Morawskiego. Oto jego wypowiedź dla serwisu GORYonline:

„Aż dziwne że sam pomysł ratownictwa w Nepalu nie powstał dużo wcześniej. Mimo bardzo dużego ruchu turystycznego i wspinaczkowego na góry wszelkiej wysokości, nie tylko ośmiotysięczniki, nie istnieją w tym kraju żadne służby ratownicze. Większość akcji polega na zawołaniu helikoptera lub samodzielnej akcji ratunkowej, która jest sklecana naprędce.
Dlatego idea powstania służb ratowniczych wydaje się słuszna. Sam Nepal nie jest w stanie udźwignąć takiego pomysłu. Ale inicjatywa wielu zjednoczonych działaczy z różnych krajów, właśnie przybiera realne kształty. Jedyne, co potrzeba, to zaangażowanie ludzi z różnych środowisk. Mam nadzieję, że dzięki temu będziemy w stanie doczekać się w Nepalu porządnych służb ratowniczych, które będą natychmiast reagowały na wypadki dziejące się w górach.”

Porozumienie zawarte pomiędzy Polskim Związkiem Alpinizmu a Fundacją Yves Pollet-Villard dotyczy wspólnych działań w zakresie opracowania we współpracy z nepalskim stowarzyszeniem NMIA (Nepal Mountaineering Instructors Association) całościowego projektu rozwoju ratownictwa, uzgodnienia go z odpowiednimi władzami Nepalu oraz wspólnych wystąpień do Unii Europejskiej o pomoc finansową w jego realizacji. NMIA już pracuje nad takim projektem.

Również Zarząd Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki podjął decyzję o o współpracy z Fundacją FYPV i udzieleniu pomocy ze strony Fundacji Kukuczki w programie tworzenia profesjonalnych górskich służb ratowniczych w Nepalu.

Cały czas jednak potrzebne są także podpisy pod apelem zwykłych ludzi.

Zapraszamy zatem do podpisania apelu

Kamila Gruszka
www.GORYonline.com

Niedawno nakładem wydawnictwa STAPIS ukazał się zbiór opowiadań Stefana Cieślara, przewodnika wysokogórskiego, który zginął wraz z Jean-Baptiste Moreau, Raphael Perrissin, Vincent Villedieu 27 października 2006 r. na południowej ścianie Ganesh VII w Nepalu.

Zapraszamy do przeczytania opowiadania i relacji Stefana:

Cochamo - Zawieszona Dolina

Paralela - nowela

Jak również do zapoznania się z recenzją książki.

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-06-14
GÓRY
 

Wyprawa Anny Tybor na Nanga Parbat nabiera rozpędu

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-22
GÓRY
 

28 marzeń – niepełnosprawni w drodze na zachód

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-06
GÓRY
 

Madera - trekkingowy raj?

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-26
GÓRY
 

Z południa na północ Korsyki – częśc 2

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-24
GÓRY
 

Ewoucja w zimowym sprzęcie

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com