facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2017-03-03
 

Żołnierze rywalizowali w górch

W Górach Izerskich żołnierze rywalizowali podczas zimowych zawodów „Military Ski Patrol”. Trzyosobowe zespoły miały do pokonania na nartach ski-tourowych dystans 30 kilometrów w terenie górskim z plecakami ważącymi co najmniej 20 kilogramów.

W Górach Izerskich żołnierze rywalizowali podczas zimowych zawodów „Military Ski Patrol”. Trzyosobowe zespoły miały do pokonania na nartach ski-tourowych dystans 30 kilometrów w terenie górskim z plecakami ważącymi co najmniej 20 kilogramów. Oprócz samego w sobie wyczerpującego marszu na orientację zawodnicy podlegali ocenie m. in. z zakresu topografii, skialpinizmu oraz survivalu.


Zawody dla żołnierzy - Ski Patrol - Szklarska Poręba


- Zmagania nawiązywały w swojej formule do przedwojennych zawodów „Military Patrol”, które zostały rozegrane jako oficjalna dyscyplina na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w 1924 roku – mówi kierownik zawodów, por. Piotr Stykowski z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu (WSOWL).

W dwudniowych zawodach udział wzięli polscy żołnierze z jednostek specjalnych, powietrzno-desantowych, rozpoznawczych, piechoty górskiej, zmechanizowanych i szkolnictwa wojskowego oraz kadeci z Uniwersytetu Obrony w Brnie.


Organizatorem przedsięwzięcia była Sekcja Szkoleń Wysokogórskich WSOWL we współpracy z Grupą Karkonoską Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Nadleśnictwem Szklarska Poręba, Fundacją Sprzymierzeni z GROM i Ski&Sun Świeradów Zdrój.


Ski Patrol dla żołnierzy - Szklarska Poręba


W trakcie pierwszego dnia zawodnicy musieli jak najszybciej pokonać dziesięciokilometrową trasę przy użyciu nart ski-tourowych. Po pokonaniu odcinka czasowego ich zadaniem było zorganizowanie noclegu w górach. – Noc spędzona w niskiej temperaturze stanowi dodatkowy czynnik mający na celu obciążenie zdolności psychofizycznych – tłumaczy główny sędzia zawodów, st. kpr. pchor. Piotr Dąbrowski.  


Drugi dzień rozpoczął się od rzutu granatem i łopatką piechoty do celu. Każdy z zawodników musiał wykonać po trzy rzuty granatem do zaznaczonych na śniegu kwadratów, w trzech postawach - stojącej, klęczącej i leżącej. Również trzy próby  mieli na wbicie łopatki w pień oddalony o cztery metry. W obu konkurencjach należało mieć wpięte narty.


Zakończenie Ski Patrol w Szklarskiej Porębie


Kolejne zadanie polegało na przeciągnięciu pojazdu przy wykorzystaniu układu wyciągowego. Żołnierze musieli także odnaleźć w lawinisku osoby poszkodowane, następnie odkopać je i wyciągnąć. Przy narastającym zmęczeniu zawodnicy pokonali sprintem na czas półkilometrowy odcinek pod stromą górę. Kilkadziesiąt metrów przed metą dodatkowo musieli wykazać się umiejętnością wykonania improwizowanego transportu rannego.


W wyniku zaciętej rywalizacji pierwsze miejsce zajęli żołnierze z Jednostki Wojskowej NIL, drugie - podchorążowie z WSOWL, na trzecim uplasowała się drużyna z Uniwersytetu Obrony w Brnie.

 

tekst: mjr Piotr Szczepański

zdjęcia: kpr. pchor. Marcin Wawrzyniak


Górski magazyn sportowy - prenumerata

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-11-15
BIEGI GÓRSKIE
 

Zimowe bieganie? Tak, ale na nartach!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-09-21
BIEGI GÓRSKIE
 

Ciemno, zimno, do mety daleko

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-09-13
BIEGI GÓRSKIE
 

Wjosa - ostatnia dzika górska rzeka Europy

Komentarze
0
 
 
Piotr Gruszkowski
 
2023-08-22
BIEGI GÓRSKIE
 

Bieg Ultra Granią Tatr 2023

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-08-11
BIEGI GÓRSKIE
 

8. Bieg po Oddech dedykowany pamięci Kacpra Tekieliego

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com