facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2011-11-24
 

Zimowy "tłok" w Karakorum i Himalajach

W nadchodzącym sezonie 2011/2012 zjawi się w Pakistanie rekordowo duża ilość wypraw zimowych. Szczyty ośmiotysięczne będzie atakować aż 5 wypraw. Tak więc zainteresowanie pierwszymi zimowymi wejściami na pakistańskie ośmiotysięczniki sięga zenitu.
I tak do skutku dochodzi zapowiadana od wielu lat wielka rosyjska wyprawa na K-2 (8611 m) w Karakorum. Jej skład to 16 wielokrotnie utytułowanych alpinistów zarówno ze starszego jak i młodszego pokolenia:
Aleksiej Bołotow, Giennadij Kirijewski, Władimir Biełous, Nikołaj Totmianin, Walery Szamało, Gleb Sokołow, Witalij Gorelik, Ilias Tuchwatullin, Andriej Mariew, Wadim Popowicz, Jewgienij Winogradzki, Nikołaj Czerny, Siergiej Byczkowski, Igor Borysenko i Władimir Kupcow.

Kierownikiem jest, pracujący od wielu lat nad tym projektem Wiktor Kozłow. Na razie nie wiadomo, czy wyprawa planuje korzystać z dodatkowego tlenu z butli.

Najlepszy obecnie na świecie zespół międzynarodowy Denis Urubko (Kazachstan) i Simone Moro (Włochy) zaatakuje Nanga Parbat (8125 m) w Himalajach zachodnich od strony doliny Diamir.
Urubko i Moro wsławili się w ostatnich sezonach zimowymi wejściami na Makalu i Gasherbrum II (pierwszy ośmiotysięcznik w Pakistanie zdobyty zimą). Himalaiści ci stosują strategię wspinaczki w małym zespole w szybkim, lekkim stylu. Co ciekawe, tym razem nie będzie im towarzyszył jako trzeci Corry Richards (USA, wszedł też na GII), a Włoch Matteo Zanga. Będzie tu też obecna pięcioosobowa grupa polskich entuzjastów ekstremalnej przygody.


Prawdopodobna linia ataku Simone Moro i Denisa Urubko. Fot. climb.pl

Gasherbrum I (8068 m) i do tego nową drogą od strony płd-zach. atakowany będzie przez międzynarodową wyprawę pod kierunkiem Austriaka Gerfrieda Goeschla.
To druga zimowa próba Goeschla wytyczenia zimą tej drogi. W wyprawie uczestniczyć będzie w roli wspinającego się filmowca Polak, Dariusz Załuski (w 2011 zdobył K-2). Pozostali uczestnicy to: Alex Chicon i Sarlos Fernando Quiroga Suarez (Hiszpania), Hahlen Cederic (Szwajcaria).

Polską ekipę szykuje też Polski Związek Alpinizmu w ramach programu sportowego "Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015", nad którym patronat honorowy objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. PZA zapowiada nową taktykę i w dużej części nowy skład zespołu. Szczegóły nie są ujawniane z/w na negocjacje sponsoringowe z jednym z koncernów naftowych. Oficjalny komunikat umieszczony zostanie wkrótce na www.polskihimalaizmzimowy.pl i www.pza.org.pl

Artur Hajzer
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-02-12
GÓRY
 

VI Memoriał Olka Ostrowskiego

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-02-01
GÓRY
 

24 000 metrów w pionie w 24 godziny

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-30
GÓRY
 

Kobiecy skiturowy trawers Tatr Wysokich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com