facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2011-12-22
 

Zimowa Wyprawa na Gasherbrum I

19 grudnia odbyła się konferencja prasowa Polskiego Himalaizmu Zimowego, na której uczestnicy wyprawy odpowiadali na wszelkie pytania związane z zimową wyprawą na Gasherbrum I. W tym roku uczestnicy postawili na minimalną ilość członków wyprawy. W składzie znaleźli się: Agnieszka Bielecka, Adam Bielecki, Janusz Gołąb, Artur Hajzer.
19 grudnia odbyła się konferencja prasowa Polskiego Himalaizmu Zimowego, na której uczestnicy wyprawy odpowiadali na wszelkie pytania związane z zimową wyprawą na Gasherbrum I. W tym roku uczestnicy postawili na minimalną ilość członków wyprawy. W składzie znaleźli się: Agnieszka Bielecka, Adam Bielecki, Janusz Gołąb, Artur Hajzer.



Uczestnicy wyprawy odpowiadają na pytania dziennikarzy. Od lewej: Artur Hajzer, Adam Bielecki, Janusz Gołąb, Agnieszka Bielecka. Fot. polskihimalaizmzimowy.pl

Cel wyprawy to pierwsze zimowe zdobycie Gasherbruma I. Jednego z trzech niezdobytych ośmiotysięcznych szczytów w Karakorum. W sumie do tej pory odbyło się 16 wypraw zimowych w Karakorum, z których dopiero jedna wyprawa zdobyła szczyt. 2 lutego 2012 roku Simone Moro, Denis Urubko i Cory Richards stanęli na wierzchołku Gasherbruma II
Zimą pozostały „jedynie” do zdobycia Nanga Parbat (zachodnie Himalaje), oraz szczyty w Karakorum: K2, Broad Peak i Gasherbrum I.

W tym roku po raz pierwszy wystąpiła sytuacja, gdy kilka wypraw atakuje różne szczyty. Gasherburm I atakują Polacy. K2 jest celem rosyjskiej wyprawy kierowanej przez Wiktora Kozłowa (16 osób, styl oblężniczy). Simone Moro, Denis Urubko i Matteo Zang atakują Nanga Parbat.

„Konkurencją” dla Polaków będzie międzynarodowa wyprawa pod kierownictwem Gerfrieda Gaschelma, która zaatakuje Gasherbrum I, od południowego-zachodu. Weźmie w niej udział jako operator Darek Załuski.

Cel wyprawy

Mierzący 8068 m. n.p.m. Gasherbrum I jest jednym z czterech ośmiotysięczników leżących w Karakorum w rejonie K-2 przy lodowcu Baltoro. Szczyt ten, inaczej zwany Hidden Peak lub K5, jest najwyższym spośród siedmiu Gasherbrumów, a po K2 drugim co do wysokości szczytem Karakorum. Nazwa szczytów należących do grupy Gasherbrum pochodzi od słów rgasha brum, co w języku tamtejszych górali Balti oznacza "Piękną Górę"  lub "Świecącą Ścianę".




Gasherbrum I. Fot. Artur Hajzer

Pierwszymi zdobywcami góry byli w 1958 roku Amerykanie Andrew Kauffman i Pete Schoening. Pierwsi Polacy na szczycie Gasherbruma I to Wojciech Kurtyka i Jerzy Kukuczka. Dokonali tego w 1983 roku, w alpejskim stylu, południowo-zachodnią ścianą.
Wyprawa PHZ na Gasherbrum I odbędzie się między 28 grudnia 2011 a 26 marca 2012 roku.  Ekspedycja organizowana jest w ramach programu "Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015", którego pomysłodawcą i koordynatorem jest Artur Hajzer. Główne założenia projektu to m.in. wykształcenie młodego pokolenia himalaistów, którzy byliby w stanie wejść na pozostałe cztery niezdobyte dotąd zimą ośmiotysięczniki.



Planowana linia wejścia na Gasherbrum I. Fot. Artur Hajzer

Warunki pogodowe

Najzimniejszy okres w rejonie Gasherbrumów przypada właśnie od grudnia do marca. Jak podkreślał Artur Hajzer, w Karakorum panują dużo trudniejsze warunki pogodowe niż w Himalajach, gdyż ten łańcuch górski jest znacznie bardziej wysunięty na północ. Temperatury powietrza na wysokości powyżej 7000 oscylują średnio w granicach -45 stopni Celsjusza. Odczucie zimna potęgują często nawiedzające ten rejon silne huragany, które wieją ze średnią prędkością 120km/h. Daje to odczuwalną temperaturę na poziomie -70 stopni Celsjusza. Osobie nieodpowiednio zabezpieczonej odmrożenie grozi w czasie krótszym niż 5 minut.
- To oznacza, że z obozu szturmowego trzeba wejść, a raczej wbiec na szczyt i wrócić w ciągu kilku godzin - zaznaczał Hajzer.

Uczestnicy

 

Adam Bielecki – 28 lat. Klub Wysokogórski Kraków. Pochodzi z Tychów, mieszka w Krakowie. Absolwent Psychologii UJ. Wspina się w górach od 13 lat. Leader kilkudziesięciu wypraw w różne góry na 5 kontynentach. Zdobywca wyróżnienia w konkursie Kolosy 2000 za dokonanie w wieku siedemnastu lat, najmłodszego na świecie, samotnego i w stylu alpejskim wejścia na Khan Tengri 7010 m. Jesienią 2011 roku zdobył piąty szczyt świata Makalu, 8463 m bez użycia tlenu.

 

Agnieszka Bielecka - 33 lata. Klub Wysokogórski Wrocław. Kierownik bazy, odpowiedzialna za funkcjonowanie bazy, zarządzanie pracownikami i zapasami, a przede wszystkim /siostra Adama/ za PR, relacje satelitarne i kontakt z krajem. Przewodnik turystyczny. Ma na swoim koncie wspinaczki letnie i zimowe w Tatrach i Alpach. Wchodziła na pięciotysięczniki o charakterze trekkingowym. Swój rekord wysokości pobiła na stokach szczytu Lenina, wchodząc na Pik Radzielna 6100 m. Jest fotografem i autorką artykułów podróżniczych. Jej druga pasja to żeglarstwo - 8 metrowym jachtem przepłynęła Atlantyk. Porozumiewa się w języku hindi.

 

Janusz Gołąb - 43 lata. Klub Wysokogórski Gliwice. Wspina się od 1986 roku. Członek legendarnego tzw. "Wunder team", który na przełomie wieków dokonał serii najznakomitszych wspinaczek o charakterze alpejskim w historii polskiego alpinizmu. Były to między innym zimowe przejścia ściany Troll Wall w Norwegii, Grandes Jorasses w masywie Mont Blanc, Eiger w Alpach. Nie brakowało ekstremalnych wspinaczek na Alasce, Grenlandii. Uczestnik głośnej wyprawy w góry Patagonii "Pepsi na Max". Zwieńczeniem alpejskich sukcesów było wytyczenie nowej drogi na wielkiej ścianie Kedar Dome w Himalajach Gharwalu. Janusz Gołąb jest laureatem prestiżowej nagrody Kolosy; odznaczony został Medalem Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe.

 

Artur Hajzer - 49 lat. Klub Wysokogórski Katowice. Kierownik wyprawy. Zamieszkały w Mikołowie. Przedsiębiorca. Zdobywca 6 ośmiotysięczników, w tym 3 nowymi drogami. Uczestnik 5 wypraw zimowych w Himalaje i Karakorum. Autor pierwszego zimowego wejścia na Annapurnę 8091 m. Jesienią 2011 roku zdobył piąty szczyt świata Makalu 8463 m bez użycia tlenu.

Źródło: polskihimalaizmzimowy.pl, offsport.pl
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-07-25
GÓRY
 

Pięć ciekawych dróg tatrzańskich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-07-22
GÓRY
 

Lato i jesień w Laponii

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-07-11
GÓRY
 

Pogoda krzyżuje plany Anny Tybor na Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-07-10
GÓRY
 

Anna Tybor rozpoczyna atak szczytowy na Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com