facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2015-10-28
 

Zestaw Optimus Terra Weekend HE Cook Set

OPTIMUS CRUX to potężny pod względem mocy palnik zamknięty w małej lekkiej i składanej konstrukcji.

Autor: Marcin Dobas, ratownik górski, przewodnik i fotograf National Geographic Polska.

 

OPTIMUS CRUX to potężny pod względem mocy palnik zamknięty w małej lekkiej i składanej konstrukcji. Sprzedawany jest wraz z małym neoprenowym pokrowcem pasującym dokładnie do butli gazowej. Ma sporą moc około 3000 Wat.

Głowica jest składana. Wyposażono go w trzy ząbkowane rozkładane ramiona. Rolę pokrętła spełnia wyprofilowany zielony drucik. Regulowanie płomienia nawet w rękawicach nie przysparza problemu choć samo pokrętło jest czułe i zdecydowanie wymaga przyzwyczajenia i wyczucia. Sam palnik waży około 80 g. Jest zbudowany w dość prosty sposób, co należy traktować jako zaletę. Jest baaaaaardzo małe po złożeniu i co ważne nie ma żadnych plastikowych elementów. Wykonany jest bardzo solidnie. Poszczególne elementy są do siebie dopasowane i budzą zaufanie już od momentu wyjęcia z pudełka. Palnika używam dość intensywnie około 4 miesięcy i nie zauważyłem, aby coś uległo poluzowaniu czy jakiejś usterce.

 

Nie tylko palnik jest o dużej mocy, ale także menażka dostarczana w zestawie Crux Terra z anodyzowanego aluminium. Wyposażona w radiator, zdecydowanie przyspiesza czas gotowania i uzupełnia ten palnik. Pierwszy raz miałem styczność z tego typu rozwiązaniem i przyznam szczerze, że wciąż jestem zafascynowany, jak szybko i prawnie można ugotować wodę czy przygotować posiłek.

 

Fot. dobas.art.plDość sensownym dodatkiem jest wytłoczona na menażce podziałka informująca użytkownika, ile cieczy znajduje się w garnku. Mała rzecz a cieszy, zwłaszcza gdy na opakowaniu zupki widnieje tajemnicze zalać 450 ml wody. Skąd w terenie wiedzieć ile to 450ml wody? No właśnie, ten garnek nam to ułatwi. Sama menażka ma dzióbek ułatwiający wlewanie wrzątku nawet przez wąską szyjkę termosu czy butelki i gumowaną zieloną rozkładaną rączkę. Za wadę tego typu menażek uważam fakt, że nie nadaje się ona zbytnio do gotowania na ognisku (gumowana rączka ulegnie stopieniu).

Nawet wiatr wiejący podczas gotowania jest umiarkowaną przeszkodą przy takim mocnym palniku i rozwiązaniu z radiatorem. Sam radiator „wyłapuje” ciepło uciekające na zewnątrz garnka, przez co mamy zdecydowanie mniejsze straty. Różnica jest kolosalna. Jeśli chcę ugotować szklankę wody (250 ml) na tym palniku, stosując dedykowany do tego garnuszek czyli Optimus Terra, to aby doprowadzić do wrzenia taką ilość wody, potrzebuję do tego około 20 s. Wykonałem prosty eksperyment i taką samą ilość wody wlałem do normalnej menażki pozbawionej radiatora (najprostsza czeska menażka firmy ALB). Tę samą ilość wody w zwykłej menażce zagotowałem w czasie dużo dłuższym, bo w ponad minutę. Teoretycznie to wciąż krótko, ale od razu widać jak istotne jest zastosowanie odpowiedniego garnka. Przy zastosowaniu garnka z radiatorem czas gotowania byłem w stanie skrócić ponad trzykrotnie. To, co jest najistotniejsze z punktu widzenia użytkownika, to waga i czas gotowania...

 

Pełna wersja recenzji:

http://dobas.art.pl/blog/optimus-crux/

 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
Goryonline
 
2022-10-21
SPRZĘT
 

Nowa kolekcja rękawic od Black Diamond

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-09-30
SPRZĘT
 

Odblaskowa kolekcja Reflective marki Dynafit

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-09-15
SPRZĘT
 

Plecakowe ABC według marki Gregory

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com