facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Z pokładu śmigłowca TOPR - część I

Jak wyglądają najbardziej skomplikowane i niebezpieczne akcje ratunkowe w Polsce? Jakie techniki są wykorzystywane  do ratowania wspinaczy z tatrzańskich skał? O wszystkich tych interesujących tematach opowiadają nam bezpośrednio ratownicy TOPR-u.

Fot. Robert Kidoń - TOPR

 

Udało nam się nawiązać współpracę z uznanym reżyserem Jerzym Porębskim! W jej ramach, na naszym kanale GÓRY TV będziemy udostępniać wyreżyserowane przez niego archiwalne filmy dokumentalne o tematyce górskiej.

 


Zapraszamy do zasubskrybowania kanału, aby nie przegapić drugiej części „Z pokładu śmigłowca TOPR”, a także kolejnych dokumentalnych produkcji. 


Jerzy Porębski urodził się 28 lutego 1956 roku w Bielsku-Białej. Od początku swojej kariery filmowej związany był z bliską jego sercu tematyką górską. Artysta dał się poznać z wielu stron: jako producent, reżyser, scenarzysta, a także wydawca książek związanych z górami. Jego filmy poruszają szeroko rozumianą tematykę ratownictwa górskiego, wspinaczki wysokogórskiej oraz historii himalaizmu. Reżyser potrafi w niezwykle sugestywny sposób przełożyć na język filmowy niszową problematykę ludzi gór – to w dużej mierze dzięki temu jego filmy są od lat szeroko komentowane oraz nagradzane na całym świecie.


Warto z tego miejsca wymienić kilka z nich: W 2011r. obraz "KUKUCZKA" otrzymał nagrodę na Festiwalu w Lądku-Zdroju (Przegląd Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady). Wyróżnienie przyznano za "promowanie największych osiągnięć polskiego himalaizmu, za utrwalanie pamięci o dokonaniach legendy polskiego alpinizmu, za formułę i sposób przeprowadzenia narracji pozwalający wysłuchać wielu nadzwyczaj ciekawych refleksji wypowiadanych przez największych himalaistów świata". 


Rok później "KUKUCZKA" został dwukrotnie doceniony w Chicago na tamtejszym festiwalu filmów górskich. Reżyser otrzymał Nagrodę Specjalną Jury oraz nagrodę publiczności. Natomiast w 2014r. film "ZAKOPIAŃCZYCY" nagrodzono w Ushuaia (Międzynarodowy Festiwal Filmów Górskich "Ushuaia SHH") - w kategorii "Najlepszy film pełnometrażowy".


Artysta został także w 2016r. współzałożycielem i członkiem zarządu Fundacji Kultury Górskiej „Historie dobrodruzstvi” w czeskiej Ostrawie.  Interesującym i ważnym faktem jest również wydanie na DVD filmu „ KUKUCZKA” w największym włoskim dzienniku sportowym La Gazzetta dello Sport. Rzecz miała miejsce 13 marca 2015r. Pojawił się tam w ramach kolekcji: „Le leggende dell’alpinismo” (wł. "Legendy alpinizmu").


Najsłynniejsze dzieła Porębskiego:


1. UJEK. JÓZEF UZNAŃSKI (2016) 

2. MANASLU (2014) 

3. ZAKOPIAŃCZYCY (2014) 

4. KUKUCZKA (2011) 

5. RATUNEK NADCHODZI Z NIEBA (2010) 

6. Serial Polskie Himalaje (2008) - jako producent wykonawczy 


KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Maciej Piera
 
2019-07-18
Tylko w GÓRACH
 

"Ujek. Józef Uznański" - historia legendarnego ratownika TOPR

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2019-07-16
Tylko w GÓRACH
 

W najnowszych GÓRACH (268): "Tajemnice lodowego olbrzyma"

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2019-07-15
Tylko w GÓRACH
 

W najnowszych GÓRACH (268): "Adam Bielecki - tatrzańskie powroty"

Komentarze
0
 
Bartek Pasiowiec
 
2019-07-12
Tylko w GÓRACH
 

Maciej Szopa (1977 - 2019)

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2019-07-10
Tylko w GÓRACH
 

Anna Czerwińska: Mogłyby to robić same baby!

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2019 Goryonline.com