facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2011-12-15
 

Yoga w Canadian Rockies

Jon Simms i Jon Walsh po wielu próbach otworzyli nową mikstową linię Man Yoga (M8 WI5) na głównej ścianie Stanley (niedaleko Banff w prowincji Alberta).



Linia Man Yoga. Fot. arch. Jon Walsh

Droga oferuje cztery mikstowe wyciągi o „prawie” wyrównanych trudnościach: M7, M7, M5 i M8, wzbogacone o jeden „podejściowy”. Autorzy postanowili dodać spity w newralgicznych miejscach. Czwarty, ostatni 50-metrowy wyciąg biegnie już lodem, który w tym sezonie okazał się wystarczająco gruby, aby można było myśleć o jakiejkolwiek sensownej asekuracji. Man Yoga kończy się po przejściu lodowej nitki znajdującej się pod szczytem ściany – około 200 metrów na prawo od Suffer Machine.



Simms na pierwszym wyciągu. Fot. Joshua Lavigne

Panowie pracowali nad projektem - razem lub z różnymi partnerami - od ponad trzech sezonów. Walsh pierwszą próbę zanotował w 2009 roku wraz z Chrisem Brazeau, kiedy to wycofali się po dwóch wyciągach. Kolejne próby Jona w tamtym sezonie uniemożliwiła kontuzja narciarska. Kanadyjczyk w 2010 roku pięciokrotnie powrócił na drogę z Simmsem, aby ubezpieczyć kluczowe miejsca w 16 spitów.

Jak komentuje na swoim blogu Walsh: „Wyszło więcej spitów niż się spodziewaliśmy, ale dzięki temu droga jest bezpieczniejsza”. Długość drogi, ciąg trudności i względne bezpieczeństwo powinny sprawić, że Man Yoga będzie często powtarzaną drogą.



Odpoczynkowy wyciąg M5. Fot. Joshua Lavigne

Na początku listopada Walsh z Jasonem Krukiem dodali wyciąg lodowy, lecz nie uklasycznili całej drogi, aby zasłużony Simms mógł brać w tym udział. 11 listopada obaj panowie przeszli klasycznie wszystkie wyciągi Man Yoga.
 
Dwa dni później zespół powrócił w ścianę, aby przejść jeszcze raz linię na potrzeby zrobienia paru zdjęć i poniższego filmiku (na którym możecie dowiedzieć się, co znaczy nazwa drogi), przez Joshue Lavigne.


Źródło: climbing.com, alpinestyle.ca
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-06-19
GÓRY
 

Nie byłoby Haliny, gdyby nie Tatry

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-06-14
GÓRY
 

Wyprawa Anny Tybor na Nanga Parbat nabiera rozpędu

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-22
GÓRY
 

28 marzeń – niepełnosprawni w drodze na zachód

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-06
GÓRY
 

Madera - trekkingowy raj?

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-26
GÓRY
 

Z południa na północ Korsyki – częśc 2

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com