facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Wyzwanie dla ciała i umysłu – Fernanda Maciel o bieganiu nocą

W świecie sportów outdoorowych możliwość sprawdzenia swoich możliwości fizycznych
i psychicznych ma szczególne znaczenie. Wiele z nich jak np. wspinaczka czy biegi górskie to prawdziwy test wytrzymałości i motywacji. 

Wyzwaniem na zupełnie innym poziomie jest jednak aktywność tego typu nocą. Tymczasem wspinacze pokonujący wielkie skalne ściany, czy biegacze startujący na dystansach ultra podejmują je wielokrotnie. Co czyni bieganie nocą wyjątkowym?

Znacznie silniej odbieramy wszelkie bodźce. W totalnej ciszy można naprawdę poczuć potęgę natury. To prawdziwa przygoda. Mnie pełnia księżyca I rozgwieżdżone niebo 

nastrajają bardzo pozytywnie, więc czuje się jeszcze bardziej zmotywowana.

 

Jak reaguje ciało?

To tak jakby cały czas było w stanie podwyższonej gotowości. Wzrok jest wytężony, 

cały czas staram się wypatrzeć przeszkody kilka metrów przed sobą. Bardzo wyraźnie słyszę też wszystkie dźwięki. Muszę być maksymalnie skoncentrowana na każdym kroku. Co ciekawe dzięki temu biegnę szybciej, nie rozpraszają mnie inni zawodnicy, widoki itd.

 

Czy jakiś bieg w nocy zapamiętasz szczególnie?

To był trzeci dzień 500 – kilometrowego No Stop Adventure Racing w Brazylii. W 4 – osobowej drużynie złożonej wyłącznie z dziewczyn biegłyśmy przez 10 godzin w ciemności na Ilha Grande Island. Po drodze mijałyśmy wiele małych plaż. Na jednej z nich, nazywanej Lopes Mendes Beach, zatrzymałyśmy się na 40 – minutową drzemkę. To była jedna 

z najpiękniejszych plaż jakie widziałam, do tego była pełnia księżyca, a za materac posłużył nam bielutki piasek. Obudziły nas krzyki małp na drzewach.Pochodząca z Brazylii, a mieszkająca na stałe w Hiszpanii biegaczka, swoją karierę rozpoczęła w 2006 roku od startu w maratonie górskim rozgrywanym w Nowej Zelandii. W 2006 roku zajęła 4. miejsce w 50 – milowym The North Face Endurance Challenge Championship w USA. Na swoim koncie ma m.in. zwycięstwa w Everest Trail Race (160 km), The North Face Lavaredo Ultra Trail (119 km), 4. miejsce w  Ultra Trail du Mont Blanc (168 km) i 2. miejsce w Pucharze Świta Ultra Trail World Tour w 2014 roku. Jest jedyną kobietą, która przebiegła 860 – kilometrowy Camino de Compostela (zajęło jej to 10 dni).


 

przeczytaj także: Eneko Pou o wspinaniu nocą

12 września Fernanda Maciel weźmie udział w pierwszym w historii The North Face Night Ray Outdoor Fest organizowanym w Kanionie Verdon we Francji.
źródło: materiały prasowe The North Face

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Kinga
 
2023-05-09
BIZNES
 

NNormal - nowa marka biegowa w Polsce

Komentuj 0
Redakcja
 
2016-01-21
GÓRY
 

Nowe GÓRY (247) już w sprzedaży!

Komentuj 0
Redakcja
 
Redakcja
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com