Tegoroczna edycja Ultramaratonu Babia Góra przeszła do historii. Była to wyjątkowa edycja, wyjątkowa ze względu na poziom sportowy głównego dystansu Ultramaratonu 6xBabia Góra.
Fot. Dominika Rakszewska
Na początku przypomnimy troszkę historii Ultra Babiej …
Rok 2014. Narodził się pomysł, by stworzyć bieg, który zaskoczy biegaczy i który wyjdzie naprzeciw zawodnikom szukającym najtrudniejszych wyzwań. Babia Góra, brak płaskich i asfaltowych odcinków (pod takim warunkiem Lucjan Chorąży zgodził się pomóc przeczesywać Babią Górę w poszukiwaniu „najciekawszych” odcinków), podbiegi i zbiegi tymi samymi trasami, do tego trochę naturalnie ukształtowanego terenu i „dzikości”, czyli leśne ścieżki, strumienie, powalone drzewa i bardzo duże przewyższenia, które to już sama Babia Góra zapewniała.
Fot. Magdalena Sedlak
„23 sierpnia 2014 r. wydarzyło się coś, po czym świat polskiego ultra już nigdy nie będzie taki sam.” Tymi słowami Piotr Pazdej rozpoczął rozdział „W cieniu Diablaka” będący fragmentem artykułu „Pionierzy Ultra” (ULTRA nr 2).
Biegi Ultramaratonu Babia Góra miały być trudnym wyzwaniem. I takie były od początku. Ultramaraton 6xBabia Góra miał być największym wyzwaniem. Pierwszej edycji Ultramaratonu 6xBabia Góra w wyznaczonym limicie 17 godzin nie ukończył nikt. Lucjan Chorąży przybiegł na metę 7 minut i 28 sekund po limicie czasu.
Fot. Dominika Rakszewska
Rok 2015. Nikt nie ukończył Ultramaratonu 6xBabia Góra w limicie czasu. Najlepszy wynik uzyskał Tomasz Baranow, który w czasie 14:56:06 pokonał Ultramaraton 4xBabia Góra.
Rok 2016. Kolejna edycja, w której nikt nie ukończył Ultramaratonu 6xBabia Góra w limicie czasu. Ponownie najlepszy wynik uzyskał Tomasz Baranow, który w czasie 15:47:33 pokonał tym razem Ultramaraton 5xBabia Góra.
Rok 2017. Edycja, w której musieliśmy zmienić trasy po stronie słowackiej. Obecność biegaczy w „dzikich” terenach Babiej Góry na Słowacji pozostała już wspomnieniem. Był to rok zmian w trasie, ale także w wynikach. Krzysztof Dołęgowski, jako pierwszy zawodnik w historii, pokonał Ultramaraton 6xBabia Góra w limicie czasu. Dokonał tego w czasie 16:06:22!
Rok 2018. Edycja, w której ponownie nikt nie ukończył Ultramaratonu 6xBabia Góra w limicie czasu. W dniu zawodów rozpętała się nad Babią Górą potężna burza. W tej edycji z wynikami zawodników wygrała Babia Góra i szalejąca nad jej granią burza. Najlepszy wynik uzyskał wówczas Roman Ficek, który w czasie 13:57:49 pokonał Ultramaraton 5xBabia Góra.
Rok 2019. Kolejna zmiana tras spowodowana zakazem organizowania zawodów w najwyższych strefach ochrony przyrody masywu Babiej Góry po stronie słowackiej. Po 15 godzinach 8 minutach i 11 sekundach linię mety przekracza Roman Ficek. W fenomenalnym czasie przebiega trasę Ultramaratonu 6xBabia Góra.
Rok 2020. 7 edycja Ultramaratonu Babia Góra była tradycyjnie zaplanowana na drugi weekend czerwca. Niestety covid-19 zmienił rzeczywistość wszystkich. Zawody przenieśliśmy na 8 sierpnia. Mimo wielu przeciwności losu, 7. Ultramaraton Babia Góra udało się zorganizować, a Babia Góra w dniu zawodów obdarowała wszystkich piękną pogodą.
Tegoroczna edycja okazała się wyjątkową pod kątem sportowym. Ultramaraton 6xBabia Góra w limicie czasu ukończyło aż 3 zawodników! Dokonali tego wyczynu:
- Grzegorz Ziejewski: 15 godzin 51 minut 6 sekund
Grzegorz Ziejewski; fot. Radosław Denisiuk
- Michał Sedlak: 16 godzin 9 minut 42 sekundy
Michał Sedlak; fot. Dominika Rakszewska
- Tomasz Kącki: 16 godzin 29 minuty 42 sekundy
Tomasz Kącki; fot. Dominika Rakszewska
Jakie wyniki przyniesie nam kolejny rok? Zobaczymy 12 czerwca 2021 roku.
Szczegółowe informacje o wydarzeniu znajdują się na stronie: www.ultrababia.pl
Organizatorzy – „Kozica” Fundacja Biegów Górskich