facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Wycinki drzew i krzewów pod skałami - "Nasze Skały" apelują o rozwagę

Wycinki drzew i krzewów pod skałami i na nich to dla wspinaczy temat oczywisty. Piły w dłoń i hurra... tniemy wszystko, aby bronić naszych skał. Powoli, powoli... jest kilka "ale":

Zanim zabierzemy się za wycinkę pod skałami, koniecznie zapoznajmy się z obowiązującymi zasadami. Fot. IŚW "Nasze Skały"

 

1. Cześć skał znajduje się na terenach chronionych (w rezerwatach przyrody, na obszarach parków krajobrazowych, Natura 2000 lub innych). Wszelkie prace wykonywane tamże wymagają uzgodnień i powinny być zbieżne z ich planami ochrony. Wycinka bez zgody może doprowadzić do zamknięcia rejonu dla wspinaczy. IŚW NASZE SKAŁY mogą pomóc w uzyskaniu odpowiednich zezwoleń - wiecie jak nas znaleźć.

 

2. Mimo, że wspinaczom trudno z tym się pogodzić, nie zawsze jest tak, że skała jest cenniejsza niż roślinność ją porastająca.  Murawy na wierzchołkach skał, na półkach, w obrębie niektórych ścian, jak i roślinność szczelin skalnych, to cenne siedliska chronione prawem europejskim i polskim w ramach programu Natura 2000 - ich niszczenie to wykroczenie, i oczywiście wandalizm. Często są bardzo rzadkie, zagrożone wyginięciem.

 

3. W żadnym wypadku nie wolno stosować środków chemicznych, należy też unikać stosowania pił spalinowych i głośnych narzędzi - w pobliżu skał żyją zwierzęta.

 

4. Wycinanie większych drzew (o obwodzie powyżej 50 cm na wysokości 5 cm od ziemi) wymaga uzyskania zgody przez właściciela terenu, bez względu na miejsce w jakim te drzewa się znajdują.

 

5. Starajmy się ciąć tak, żeby pozostałe po wycince „kikuty” nie stanowiły zagrożenia dla dzieci pod skałami i zwierząt.

 

6. Pamiętajmy, że krzewy to ważne siedlisko ptaków. Ich niszczenie, także gniazd (szczególnie w okresie lęgowym), jest niedopuszczalne i zagrożone karą.

 

Dobrą wiadomością jest to, że większość planów ochrony przyrody terenów wspinaczkowych przewiduje wycinkę krzewów i młodych drzew u podnóża skał (szczególnie tam, gdzie występuje roślinność kserotermiczna).

 

Niestety, w wielu przypadkach wycinki nie są wykonywane z powodu braku środków lub możliwości technicznych - i tu jak najbardziej możemy się włączyć z pomocą (pamiętajmy jednak, że wycinki muszą być prowadzone po wcześniejszych ustaleniach z właścicielami i zarządcami terenu).

 

 

Podsumowując, wycinać można, a nawet trzeba, lecz należy to robić z rozsądkiem i w zgodzie z przepisami oraz z poszanowaniem praw innych użytkowników. Skały to „wspólne dobro” – wspinaczy,  roślin,  zwierząt.

 

Za kompleksowe, planowane wycinki wspinacze dziękują służbom ochrony przyrody – Regionalnym Dyrekcjom Ochrony Środowiska i Zespołom Parków Krajobrazowych (za wycinki w Dolinie Kobylańskiej szczególne podziękowania dla Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego).


Liczymy na dalszą współpracę w tych działaniach.

 

IŚW „Nasze Skały”

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-08-17
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Aladaglar / wspinanie w Antytaurusie

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-03-08
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Krakowskie Krzemionki wracają do gry

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-20
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Zawody Drytool 2022

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-12
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Magiczna Sintra - wspinanie i surfing w Portugalii

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-05-09
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Baza informacji o ptasich gniazdach

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com