facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2012-05-09
 

Wielkościanowa zdobycz Barbary Zangerl - trzecie powtórzenie Délicatessen

Barbara Zangerl, austriacka specjalistka od boulderingu, pokonała tym razem wielowyciągową drogę Délicatessen (8b, 150m) na południowej ścianie Punta di U Corbu w grupie Bavelli na Korsyce. Jest to trzecie przejście tej wymagającej linii.
Pokonanie Délicatessen powiodło się czwartego dnia pobytu w Bavelli. Wcześniej Austriaczce i jej partnerowi – Emanuelowi Falchowi plany krzyżowała pogoda. Przez pierwsze trzy dni wspinacze doświadczyli silnych opadów deszczu i gradu. Dopiero czwartego dnia zdecydowanie poprawiły się warunki atmosferyczne, z których nie omieszkali skorzystać.

 
fot. Klaus Dell`Orto


Ta wspinaczka była niezapomnianym wydarzeniem dla mnie. To jedna z najpiękniejszych dróg, z jakimi się kiedykolwiek zmierzyłam! - komentowała po przejściu Délicatessen Barbara Zangerl.

 
fot. Klaus Dell`Orto


Droga, którą udało się pokonać Austriaczce, ma 150 m długości. Składa się z pięciu trudnych granitowych wyciągów (8b, 7c+, 7c, 8a, 6c). Struktura skały jest niezwykle wyjątkowa. To bardzo lita skała ze wspaniałymi pomarańczowymi formacjami. Ma wiele twarzy, można tam spotkać zarówno krawądki, jak i olbrzymie, fantazyjne i ostre chwyty - opisuje Zangerl.

Natrudniejsze miejsce na drodze znajduje się na pierwszym wyciągu (8b/5.13d), co potwierdza również Barbara: Po trudnej boulderowej sekwencji ruchów, pełnej dalekich sięgnięć, znajduje się trudny odcinek, do pokonania którego musisz mieć tyle samo szczęścia, co umiejętności, by przejść na tarcie po malutkich stopniach.

 
fot. Klaus Dell`Orto

Délicatessen zostały wytyczone w 1992 roku przez Arnaud Petita i Stéphana Hussona. Jest uznawana za jedną z najładniejszych wielowyciągowych dróg w Europie. Po pierwszym jej klasycznym przejściu przez Arnaud Petita w 2001 roku, w zeszłym roku drugiego przejścia dokonali Cédric Lachat i Nina Caprez. Teraz do tego elitarnego grona dołączyła Barbara Zangerl. Gratulujemy!

Tekst: Bartosz Rymkiewicz

Odwiedź nas:

www.adidas.com/outdoor/com

www.facebook.com/adidasoutdoor
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-04-24
GÓRY
 

Ewoucja w zimowym sprzęcie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-18
GÓRY
 

Dream Line 2024 – Anna Tybor wyrusza w Himalaje

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-03-25
GÓRY
 

Ferraty w Dolomitach – przegląd subiektywny

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-03-04
GÓRY
 

Tomek Mackiewicz. Pięć zim pod Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com