facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2016-05-05
 

Więcej rozsądku na górskich szlakach

Z roku na rok przybywa uczestników różnego rodzaju szkoleń związanych z szeroko pojętą tematyką bezpieczeństwa w górach. Jak mówią ratownicy TOPR i organizatorzy prowadzonej od 8 lat akcji kursylawinowe.pl coraz powszechniejsza wśród turystów pieszych, narciarzy i snowboardzistów jest świadomość tego, jak ważne są wiedza, umiejętności i odpowiedni sprzęt.W minionym sezonie Polskie Stowarzyszenie Freeskiingu wraz z ratownikami TOPR zorganizowało w Tatrach 11 szkoleń lawinowych, 2 szkolenia skiturowe, 2 szkolenia skialpinistyczne i jednodniowy kurs lawinowy, w których w sumie wzięło udział blisko 250 turystów pieszych, narciarzy i snowboardzistów. Wspierana przez PZU akcja kursylawinowe.pl rozpoczęła się osiem lat temu od jednego, 20 – osobowego kursu lawinowego, ale od tego czasu liczba szkoleń i uczestników stale rośnie. Jak mówi Jan Krzysztof, Naczelnik TOPR i opiekun merytoryczny projektu - „Z satysfakcją zauważam duże zainteresowanie wszelkiego rodzaju kursami, w tym naszymi, które są jednymi z najdłużej organizowanych. Z pewnością każdy, kto poszerza swoją wiedzę inaczej podchodzi do ryzyka. Nie mamy co prawda danych czy uczestnicy korzystają z nabytych umiejętności związanych np. z ratownictwem partnerskim, a raczej czy zaszła konieczność, by z nich korzystali. Z drugiej strony idea kursów jest taka, by właśnie te umiejętności nigdy nie były potrzebne. Brzmi to pewnie dziwnie, ale chodzi o to, by przede wszystkim właściwie korzystać z wiedzy zdobytej w czasie drugiej części szkolenia - związanej z oceną ryzyka i właściwym planowaniem wyjść w góry zimą.”

 

„Zimą, obok rosnącej liczby chętnych do udziału w szkoleniach, zmianą którą można zaobserwować jest to, jak wielu turystów używa sprzętu lawinowego, raków i czekanów. Widać to choćby w schroniskach, kiedy popołudniu ludzie schodzą z gór i zdejmują kurtki. Szczerze mówiąc osiem lat temu widok detektora lawinowego w takiej sytuacji był czymś wyjątkowym.” – dodaje Andrzej Lesiewski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Freeskiingu. 

 

Jak pokazują wyniki ankiet przeprowadzonych wśród uczestników szkoleń kursylawinowe.pl w 2015 i 2016 roku średnio 54% osób, które udzieliły odpowiedzi, zdecydowało na zakup detektora lawinowego, sondy i łopatki. Jednocześnie ok. 96% ankietowanych w obydwu sezonach określa wiedzę i umiejętności zdobyte w czasie kursów jako zupełną nowość lub uzupełnienie tego, o czym mieli już jakieś pojęcie. Co jednak najważniejsze - 100% ankietowanych w tym sezonie poleciłoby znajomym udział w szkoleniach kursylawinowe.pl. 
 

„Oczywiście cieszy nas to przede wszystkim jako organizatorów. Jest w tym jednak jeszcze jedna ważna informacja. Otóż z ankiet wynika, że ludzie nie tylko poszukują wiedzy, ale też chętnie się nią dzielą. Jest to niezwykle ważne, bo w ten sposób wszyscy razem działamy na rzecz popraw świadomości zagrożeń. Dla nas jest to z pewnością jeden z najważniejszych efektów szkoleń.”- tłumaczy Lesiewski.

 

Pozytywne zmiany, jakie można obserwować w ostatnich latach nie oznaczają oczywiście, że sytuacja jest bliska idealnej. Na przełomie roku doszło do kilku tragicznych wypadków w stromym i trudnym terenie, które w najlepszym wypadku kończyły się bardzo poważnymi urazami. Trzeba pamiętać, że zagrożenia dla życia i zdrowia w górach typu alpejskiego (jakimi są Tatry) występują przez cały rok. Choćby w ostatnich dniach kwietnia, kiedy po okresie wiosennej pogody i wysokich temperatur wydawało się, że zima w górach powoli dobiega końca, w wyższych partiach przybyło kilkadziesiąt centymetrów śniegu. Opadom towarzyszył silny wiatr, który spowodował powstanie niebezpiecznych depozytów śniegu, co wpłynęło na decyzję o ogłoszeniu 3 stopnia zagrożenia lawinowego! 


Pamiętajmy, by nawet w maju zachować rozsądek i dostosować cele do umiejętności, możliwości i warunków w trosce o bezpieczeństwo swoje i innych.

 

Więcej informacji:

 

www.kursylawinowe.pl

www.facebook.com/lawiny

www.instagram.com/kursylawinowe.pl

www.youtube.com/kursylawinowepl

 

 

 

Partner strategiczny: PZU

Akcję wspierają: The North Face, Armada Skis, Primus, Uvex, Odlo

Patroni medialni: Gazeta Wyborcza, Poznaj Świat, Góry, skionline.pl, ski2die.pl

Partnerzy akcji: TPN, TOPR

Organizator: PSFmateriały prasowe

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Goryonline
 
2016-12-26
GÓRY
 

Lawiny w polskich górach

Komentuj 0
Łukasz Ziółkowski
 
2016-03-14
GÓRY
 

IV Dni Lawinowo-Skiturowe 9-10 kwietnia

Komentuj 0
Goryonline
 
Goryonline
 
2015-10-28
FOTO-VIDEO
 

porady lawinowe - planowanie wycieczki w góry

Komentuj 0
Goryonline
 
2015-04-22
GÓRY
 

Bądź odpowiedzialnym turystą!

Komentuj 0
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com