facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2015-04-22
 

Bądź odpowiedzialnym turystą!

Kursylawinowe.pl przygotowują nowy, ciekawy projekt skierowany do wszystkich miłośników gór. W Tatrach zakończyły się zdjęcia do cyklu filmowych porad związanych z bezpieczną eksploracją gór zimą i krótkometrażowego filmu edukacyjno - przygodowego.Jednym z podstawowych celów, jakie 7 lat temu wyznaczyli sobie organizatorzy akcji kursylawinowe.pl, było umożliwienie jak najszerszemu gronu osób aktywnie działających w górach zdobycia wiedzy i umiejętności pozwalających na zadbanie o swoje bezpieczeństwo. Jak tłumaczy Andrzej Lesiewski – „Program i forma szkoleń to elementy, które już na samym początku opracowaliśmy tak, by odpowiadały miłośnikom różnego rodzaju aktywności w górach. W kolejnych latach staraliśmy się wychodzić z promocją tematyki związanej z lawinami i bezpiecznym poruszaniem się zimą po górach do znacznie szerszego grona odbiorców. Wiele wypadków w Tatrach jest związanych z niską świadomością zagrożeń i niedostosowaniem celów wycieczek do własnych umiejętności. Dlatego tak ważna stała się idea promocji odpowiedzialnej formy turystyki. Seria video porad i krótki film edukacyjno - przygodowy mają pomóc nam w realizacji tego celu. Będą one nie tylko sposobem na przekazanie praktycznych i konkretnych informacji, ale i uświadomienie wielu osobom, że podstawowym sposobem na uniknięcie niebezpieczeństw są odpowiednie planowanie i przygotowanie.”

 

Zdjęcia do nowego projektu kursylawinowe.pl realizowane były w przepięknym otoczeniu Hali Gąsienicowej w Tatrach. Ekipa delikatesyfilmowe.pl nagrywała m.in. 

rozmowy z ratownikami, ujęcia z zajęć odbywających się w ramach szkoleń lawinowych w okolicy Schroniska Murowaniec, a także zjazdy w terenie, które zobaczyć będzie można w filmie. Nieocenionego wsparcia w czasie przygotowania materiału udzielił Jan Krzysztof, Naczelnik TOPR i opiekun merytoryczny całego projektu, który udzielił również najważniejszych porad związanych z bezpieczeństwem.

 

„Pracując z kamerą w górach wysokich operator pokonuje ze sprzętem filmowym i pełnym górskim wyposażeniem odległości równe niezłym tatrzańskim wyrypom. To jest po prostu spory wysiłek fizyczny i do umiejętności operatorskich najlepiej jest dorzucić jeszcze doświadczenie górskie. Na efekt musimy jeszcze chwilę poczekać, gdyż  w tej chwili rozpoczynamy postprodukcję. Wydaje mi się jednak, że udało się zrealizować taki materiał, w którym nawet zjazd z Karbu czy Świnickiej przełęczy może być efektowny. Pamiętajmy też o tym, że mieliśmy 3 dni na zrealizowanie zdjęć w górach, a zatem wybory musiały być precyzyjne. Projekt jest bardzo ciekawy. Cieszę się, że inicjatywa Kursylawinowe.pl nie ogranicza się do samych szkoleń w górach, ale wykorzystuje w celach edukacji lawinowej narzędzia digitalowe.” – mówi producent Konstanty Strzelski.

 
Wsparcia przy przygotowaniu serii edukacyjnej i filmu udzielił PZU, partner strategiczny akcji kursylawinowe.pl. Jak mówi Grzegorz Krawczyk, koordynator ds. sponsoringu, prewencji i CSR PZU SA - „Mamy szczególny związek ze środowiskiem miłośników różnego rodzaju sportów górskich w Polsce. Wraz z Polskim Związkiem Alpinizmu opracowaliśmy polisę „Bezpieczny Powrót” zapewniającą ochronę tym, którzy wspinają się, czy jeżdżą na nartach i snowboardzie poza utartymi szlakami. Od lat wspieramy i realizujemy też różnego rodzaju działania prewencyjne. Projekt filmowy, w ramach którego część tematyki poruszanej w czasie szkoleń lawinowych zaprezentowana zostanie w formie krótkich filmów, to według nas świetny sposób na promocję świadomości zagrożeń. Dlatego z chęcią zaangażowaliśmy się w jego realizację.”

 

10 – odcinkowa seria video – porad i film będą dostępne za darmo na stronach www.kursylawinowe.pl i www.facebook.com/lawiny jesienią tego roku. Planowane są także kolejne odcinki. Pod podanymi wyżej adresami można już znaleźć informacje na temat terminów szkoleń lawinowych, skiturowych i skialpinistycznych w sezonie 2015/2016.

 

Tymczasem w Tatrach zima trwa w najlepsze. Miłośnicy skituringu i freeride’u z pewnością na długo zapamiętają początek kwietnia 2015 roku, kiedy to przez kilka dni cieszyli się najlepszymi warunkami sezonu. Co więcej, w górach śniegu wciąż przybywa! Niestety opady, w połączeniu z dużymi wahaniami temperatur i silnym wiatrem sprawiają, że pokrywa śnieżna jest bardzo zróżnicowana pod względem grubości i stabilności. W wielu miejscach tworzą się niebezpieczne depozyty śniegu, które mogą zacząć się zsuwać już przy niedużym dodatkowym obciążeniu. Powinni o tym szczególnie pamiętać narciarze i snowboardziści, dla których kwiecień to tradycyjnie miesiąc kojarzący się z dobrymi warunkami do trudniejszych zjazdów w stromym terenie. Tymczasem jak pokazują wydarzenia z ostatniej niedzieli, kiedy to w Rysie (żlebie, którym prowadzi szlak na szczyt Rysów – przyp. red.) 4 osoby zostały porwane przez zsuwający się śnieg, do wiosny w górach wciąż jeszcze daleko!

 

Wszystko wskazuje na to, że również tegoroczną majówkę w Tatrach będzie można spędzić na śniegu. Niestety oznacza to także, że przynajmniej kilkoro turystów zaskoczą warunki na szlakach, śnieg i lód w zacienionych miejscach, czy nieprzetarte odcinki w wyższych partiach. 

 

Więcej o pracy nad projektem filmowym kursylawinowe.pl:

Używaliśmy kamery Sony FS700 z pełnym origowaniem i zestawu świateł Dedolights do realizacji zdjęć w schronisku. Dedo są świetne do takiej pracy, gdzie mamy ograniczenia transportowe i większych jednostek po prostu nie wywieziemy. Z takim sprzętem pracowaliśmy nad beauty shotami sprzętu lawinowego i realizowaliśmy zdjęcia, w których bohaterowie przygotowują się do wyjścia w góry. W terenie praca oparta była na podstawowym wyposażeniu: FS700 z origowaniem i statyw. Przy realizacji zdjęć w górach pracowałem w pojedynkę. Podczas zdjęć dokumentujących kurs lawinowy pracowaliśmy z Maćkiem Stoczewskim.Konstanty Strzelski, delikatesyfilmowe.pl

materiały prasowe


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Kinga
 
2024-06-19
GÓRY
 

Nie byłoby Haliny, gdyby nie Tatry

Komentuj 0
Kinga
 
2024-01-30
GÓRY
 

Kobiecy skiturowy trawers Tatr Wysokich

Komentuj 0
Kinga
 
2024-01-04
GÓRY
 

Zimowe początki

Komentuj 0
Kinga
 
2023-09-06
GÓRY
 

Główna Grań Tatr – Bardziej niż mniej

Komentuj 0
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com