facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

W poszukiwaniu narciarskiego Eldorado z Wojtkiem Szatkowskim

Jest taka kraina, gdzie zimą w niebo strzelają pokryte głębokim śniegiem wspaniałe szczyty. Gdzie głęboki puch wabi i czeka na szerokie narty w lesie. Gdzie żleby lśnią jednostajnym firnem. Gdzie ona jest? Mało kto ją odnalazł, ale ponoć byli tacy. Wikingowie nazywali ją Walhalla, my zwiemy ją Rajem. No właśnie - oto jest wyzwanie - poszukajmy jej. Tym razem podczas Festiwalu Górskiego w Lądku Zdroju 2019 podążymy razem z Wojtkiem Szatkowskim w poszukiwaniu tej mitycznej krainy.

Fot. Tomek Krufczyk „Krufa” i Wojtek Szatkowski

 

Zaczniemy od zawsze ważnych wątków historycznych, związanych z początkami polskiego narciarstwa. Odwiedzimy Lwów – miejsce gdzie zrodziło się przed ponad stu laty polskie narciarstwo, potem Zakopanem, aby zjechać razem z Mariuszem Zaruskim, Henrkiem Bednarskim i Józefem Oppenheimem do legendarnego schroniska na Hali Pysznej. Potem ruszymy skiturowym szlakiem przez polskie góry.

 

Fot. Tomek Krufczyk „Krufa” i Wojtek Szatkowski

 

Wojtek pisze: - Całe życie szukałem gór, gdzie można chodzić na nartach bez szlaków i wreszcie je znalazłem – to Bieszczady Zachodnie. W tym roku pokonałem w tych górach ponad 500 km, ta wspaniała bieszczadzka przestrzeń jest jednym z najważniejszych elementów mojej prezentacji. Wejdziemy na nartach w bieszczadzkie połoniny, na najwyższą Tarnicę (1346 m), lesistą Chryszczatą (997 m), poprzez wspaniały zjazd z Jasła osiągniemy Przysłup, czy zafundujemy sobie wędrowanie na nartach śladowych dziką Doliną Zubeńska. Pójdziemy w bukowe lasy Beskidu Niskiego, na stromą Lackową, jeszcze stromszą Cergową oraz na z pozoru monotonne płaskowyże Karkonoszy, z pięknymi zjazdami ze Śnieżki, Małego Szyszaka i Szrenicy – gór, które są bliskie każdemu narciarzowi skiturowemu. Wejdziemy w rakach w bardzo strome i podobne alpejskim tatrzańskie żleby, a na nartach śladowych odwiedzimy polany Magury Witowskiej, by finiszując wejść wiosną na szczyt Rysów i Koziego Wierchu.

 

Fot. Tomek Krufczyk „Krufa” i Wojtek Szatkowski

 

Na koniec zajrzymy w polodowcowe, puste i dzikie doliny Gór Tafjord w Norwegii. Współcześni narciarze szukają w górach kontaktu z przyrodą pozbawionego ułatwień i urządzeń technicznych. Szukają ciszy, spokoju i przestrzeni. W to poszukiwanie narciarskiego eldorado idealnie wpisuje się turystyka narciarska i narciarstwo wędrówkowe. O nich będzie ta opowieść. Spotkaniu będzie towarzyszyć kilka historii związanych ze 130-leciem Muzeum Tatrzańskiego oraz pokaz przewodnika skiturowego „Polskie góry na nartach 01. Przewodnik skiturowy”, Wydawnictwa Góry Books, autorstwa Romana Szubrychta, Waldemara Czado i Wojciecha Szatkowskiego. Będzie w tej opowieści historia narciarstwa, do której zawsze trzeba się uśmiechnąć, pokonana górska wielka przestrzeń, radość skrętu, przyjaźń, humor i różne góry, w zwiewnej, zimowej i wiosennej odsłonie.

 

Fot. Tomek Krufczyk „Krufa” i Wojtek Szatkowski

 

Spotkanie poprowadzi Wojtek Szatkowski (Muzeum Tatrzańskie) - narciarz wysokogórski, przewodnik tatrzański, historyk, pracuje w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem jako kustosz, jest autorem przewodników ski-urowych po Tatrach i książek o tematyce historycznej i górskiej. Koneser górskich przyjemności i autor projektu Narciarstwo Wolności, podczas którego w 2018 roku na 100-lecie Niepodległości Polski wszedł i zjechał na nartach ze 100 szczytów polskich gór.

 

Serdecznie Was zapraszamy!

 
Pełen program XXIV Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady znajdziecie pod tym linkiem

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-16
Tylko w GÓRACH
 

Pierwsze wrażenie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-10
Tylko w GÓRACH
 

Wspinanie w Dolinie Yen Thinh – Wietnam

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-26
Tylko w GÓRACH
 

Baruntse – bogini zakrywa oblicze

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-24
Tylko w GÓRACH
 

Gra w nowe linie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-22
Tylko w GÓRACH
 

Arktyczny freeride – Svalbard

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com