facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

W najnowszym numerze GÓR (259): namiotologia zimowa i ekstremalna

Jeżeli zamierzacie biwakować zimą w górach, a chcecie to robić mądrze i bezpiecznie, zachęcamy do zapoznania się z kilkoma użytecznymi poradami, jakie znajdziecie w najnowszym numerze GÓR. Bazują one na wieloletnim doświadczeniu związanym ze spaniem w namiocie w najróżniejszych warunkach i temperaturach (od +40oC do –50oC). 

 fot. Rafał Król

 

Wiatr wymaga od nas uwagi i strategii. Gdy się nasila, musimy być bardzo czujni i postawić namiot, dopóki to jeszcze jest wykonalne. Jeżeli będziemy zwlekać, siła wiatru może okazać się tak duża, że postawienie namiotu nie będzie możliwe. Albo skończy się to podarciem powłok i połamaniem masztów, albo porwaniem przez wichurę czaszy namiotu, której nie będziemy w stanie utrzymać. Jeżeli zamierzasz spać w jakimś miejscu dłużej niż jedną noc, warto rozważyć budowę muru – osłony z bloków śniegu czy kamieni. Mur musi jednak stać w takiej odległości od namiotu, aby w razie zawalenia nie dosięgnął jego ścianek. Niektóre modele namiotów ekspedycyjnych – na przykład Polar Endurance firmy Fjällräven – mają możliwość osadzenia aż dwóch masztów w każdym z tuneli, co znacznie zmniejsza ryzyko ich złamania podczas nawałnicy.

 

Więcej o spaniu w namiotach zimą dowiecie się z najnowszego numeru GÓR (259).

 

 

 fot. arch. Rafał Król


***

Magazyn GÓRY dostępny jest każdym z ponad 220 salonów prasowych sieci Empik w Polsce, ma też zagwarantowaną stałą obecność na półkach, co oznacza, że po wyprzedaniu wszystkich egzemplarzy jego stan jest uzupełniany. Zapewnia to możliwość zakupu magazynu GÓRY w dowolnym momencie jego dwumiesięcznego okresu sprzedaży. Poza salonami sieci Empik GÓRY dostępne są również w wybranych salonach prasowych Inmedio, Relay, Ruch i Kolporter.

 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-24
Tylko w GÓRACH
 

Krzychu

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-20
Tylko w GÓRACH
 

Album z Krzykaczem

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-16
Tylko w GÓRACH
 

Pierwsze wrażenie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-10
Tylko w GÓRACH
 

Wspinanie w Dolinie Yen Thinh – Wietnam

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-26
Tylko w GÓRACH
 

Baruntse – bogini zakrywa oblicze

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com