facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

W najnowszych GÓRACH (266): "Peru – na nartach z filmowego szczytu"

Być może to jedna z najbardziej znanych gór na świecie, choć większość osób pewnie nie potrafiłaby podać jej nazwy. Widokiem na strzelisty zarys Artesonraju (6025 m) w peruwiańskich Białych Kordylierach rozpoczyna się każdy film wytwórni Paramount Pictures. Ci, którzy obierają go za cel wspinaczki, mówią o jednym z najpiękniejszych szczytów w Andach. Potwierdza to słowacki narciarz Miroslav Peťo, którego relację z wyprawy do Peru znajdziecie w najnowszym, 266 numerze GÓR .

 

Naszym głównym celem było Artesonraju i szczęśliwie udało się z niego zjechać. Drugim był najwyższy szczyt Peru, Huascarán (6768 m), ale warunki śniegowe okazały się w tym roku bardzo trudne – zaskoczyła nas niesprzyjająca pogoda. Okres deszczowy trwał dłużej niż zazwyczaj. W maju warunki powinny być już stabilne (od maja do października trwa pora sucha), ale dwa ostatnie lata pokazały, że nie zawsze tak jest. Klimat mocno się zmienia i nie można już polegać na wyraźnym podziale na porę suchą i deszczową. W wyższych partiach gór pogoda ta przełożyła się natomiast na dużą ilość śniegu, co komplikowało wyjście i zwiększyło ryzyko lawinowe na niektórych stokach. Jako drugi cel wybraliśmy więc łatwiejszy szczyt Yanapaccha (5460 m).

 

 

Najbardziej wyczekanym był oczywiście zjazd z Artesonraju – główny cel naszej wyprawy. Potężna śnieżno-lodowa piramida robi ogromne wrażenie. To wspaniała góra, może jedna z najpiękniejszych na świecie i nawet zestawienie długości zjazdu do podejścia wypadło całkiem nieźle –  ze szczytu aż do końca lodowca przewyższenie wyniosło około 1300 metrów. Szczerze przyznaję, że to był jeden z najbardziej wyjątkowych zjazdów w moim życiu i kulminacja peruwiańskiej przygody.

 

 

Pełnej relacji Miroslava Pet'o ze zjazdu zboczami ikonicznego szczytu Artesonraju szukajcie w nowych GÓRACH. ;-)


Zdjęcia: Miroslav Peťo, Robert Vrlak, Robo, Tibor

 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-07-15
Tylko w GÓRACH
 

Biała odwaga – artystyczna fantazja i wspinaczkowy autentyzm

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-07-10
Tylko w GÓRACH
 

Albania – cash only country

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-07-08
Tylko w GÓRACH
 

Zimowy bigwall na Alasce

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-24
Tylko w GÓRACH
 

Krzychu

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-20
Tylko w GÓRACH
 

Album z Krzykaczem

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com