facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

W najnowszych GÓRACH (264): "Piękne widoki na zimę: Reglowe wzgórza u stóp Tatr"

Zima ma swoje prawa. Czas naostrzyć narty i wyższe partie gór zostawić na skitury, a biegową aktywność przenieść w rejony, które o innej porze roku mogą wydawać się mniej atrakcyjne. Olga Łyjak na łamach nowego, 264 numeru GÓR zaprasza na przepiękną wycieczkę po reglowych wzgórzach Tatrach Zachodnich. To doskonała opcja na dni, gdy wyżej leży zbyt dużo śniegu i panuje zagrożenie lawinowe.

Wielka Polana Małołącka. Fot. Olga Łyjak

 

Stosunkowo krótka trasa sprawia, że jest to idealne wyzwanie dla osób początkujących lub średnio zaawansowanych – około 2 godzin lub więcej, jeśli warunki będą trudniejsze – albo mocny trening crossowy dla zaawansowanych biegaczy, którym pokonanie dystansu zajmie około 1,5 godziny.

 

Trasa: Kościelisko/Gronik (wylot Doliny Małej Łąki) – Droga pod Reglami – Staników Żleb – Przysłop Miętusi (1189 m) – Wielka Polana Małołącka (1165 m) – Przełęcz w Grzybowcu (1311 m) – Polana Strążyska (1042 m) – Ścieżka nad Reglami – Sarnia Skała (1377 m) – Dolina Białego – Droga pod Reglami – Gronik

Długość: 16,5 km

Przewyższenie: +1067 m/–1067 m

 

JAWORZYNKA MIĘTUSIA I HRUBY REGIEL


Startujemy w Kościelisku, u wylotu Doliny Małej Łąki. Można zostawić tutaj samochód na płatnym parkingu lub poszukać darmowego miejsca niżej. Kierujemy się na zachód czarnym szlakiem, Drogą pod Reglami. Zimą, przy małej ilości śniegu, często występuje tu oblodzenie. Gdy leży dużo śniegu, trasa jest z reguły jest przedeptana i przyjemna – raz w górę, raz w dół. Po 2 kilometrach docieramy do skrzyżowania ze ścieżką prowadzącą czerwonym szlakiem stromo do góry. Przebiegamy przez bramkę parkową (bez poboru opłat) i pniemy się w górę gęstym świerkowym lasem. Wąska dolinka Staników Żleb wiedzie na polanę grzbietową Jaworzynki Miętusiej (1294 m) oraz Wyżnie Stanikowe Siodło pod Hrubym Reglem (1339 m), skąd roztaczają się piękne widoki na Dolinę Miętusią, Czerwone Wierchy i Giewont. Za siodłem wąskim szlakiem trawersujemy zbocza Hrubego Regla i zbiegamy stromo na Przysłop Miętusi (1190 m). Uwaga, ścieżka może być wyślizgana, więc przydadzą się raczki biegowe.

 

 

Pozostałe trasy, wraz z dokładnie wyrysowanymi schematami i oznaczonymi trudnościami technicznymi znajdziecie w nowym, zimowym numerze GÓR. Prócz opisanej wyżej Jaworzynki Miętusiej i Hrubego Regla, Olga zabiera Was na biegową wycieczkę w okolice Sarniej Skały i Ścieżki nad Reglami, a także w rejony Przysłopu Miętusiego i i Przełęczy w Grzybowcu. 

 

 

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2020-10-15
Tylko w GÓRACH
 

W najnowszych GÓRACH (275): „Adamello w trzech aktach”

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
2020-10-07
Tylko w GÓRACH
 

W najnowszych GÓRACH (275): „Ararat – vademecum zdobywcy”

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2020-09-28
Tylko w GÓRACH
 

W najnowszych GÓRACH (275): „Baru – czworonożna himalaistka”

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2020-09-25
Tylko w GÓRACH
 

Zapraszamy na film „Zakopiańczycy”!

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2020 Goryonline.com