facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

W najnowszych GÓRACH (261): Trawers Pirenejów - przekroczyć własne granice

"HRP (Haute Randonnée Pyrénéenne – Wysokogórski Szlak Pirenejski) biegnie pomiędzy dwoma innymi, długodystansowymi trasami: znajdującym się po stronie francuskiej GR 10 i hiszpańskim GR 11. Właściwie to nie szlak, bo w dużej mierze pozbawiony jest oznakowania. Choć na drodze są schroniska, to założyłem, że nie będę z nich korzystał. Wybrałem wariant sam na sam ze sobą. A jak trudne to się okazało, to pokazał czas."


"Wysokogórski Szlak Pirenejski to raczej droga, którą trzeba samemu odnaleźć, zagubiona w wysokich szczytach, biegnąca blisko grani głównej całego łańcucha Pirenejów z zachodu na wschód – od Oceanu Atlantyckiego aż do Morza Śródziemnego. W większej części grzbiet pasma pokrywa się z granicą francusko-hiszpańską, przecinając także Andorę. Dystans do pokonania wynosi około 800 kilometrów i 40 tysięcy metrów przewyższenia. HRP wymaga samodzielności, obycia z ekspozycją, pokonywania dużych przewyższeń, umiejętności wyszukiwania właściwej drogi. Niezbędna jest znajomość nawigacji i sztuki przetrwania w trudnym środowisku górskim, a także dobra kondycja i zaopatrzenie się w spore zapasy jedzenia.

 

 

Im bliżej wyjazdu, tym częściej śniłem o Pirenejach, szczytach i ścieżkach, które miałem przemierzać. Odczuwałem niepokój i podniecenie zbliżającą się przygodą. Zanim jednak wsiadłem do samolotu, miałem koszmarne lęki. Chyba nigdy wcześniej nie przeżywałem tak intensywnie rozstania z rodziną.(...)"

W najnowszym, 261 numerze GÓR Bogusław Hynek zabiera nas w podróż wzdłuż Pirenejów, z zachodu na wschód - mającą swój początek w hiszpańskim  Port San Sebastián, a kończącą się w  Banyuls-sur-Mer. Samotnie pokonał dystans 872 kilometrów, a suma wszystkich podejść wyniosła 47 582 metry.

 


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-04-22
Tylko w GÓRACH
 

Arktyczny freeride – Svalbard

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-22
Tylko w GÓRACH
 

Prawdziwe życie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-08
Tylko w GÓRACH
 

Krzysztof Belczyński (1971–2024)

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-04
Tylko w GÓRACH
 

Zimowe wspinanie niejedno ma imię

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-03
Tylko w GÓRACH
 

Przygoda na Sidleyu

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com