facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Turkish Climbing Trip – nowe drogi w rejonie Antalyi

18 października 2019 roku Gilberto Merlante, Wojtek Szeliga i Tunc Findik z Turcji otworzyli nową drogę na zachodniej ścianie Domuzucan Peak. Szczyt ten położony jest w regionie Antalya i znajduje się 16 kilometrów od słynnej mekki wspinania w Turcji, Geyikbayiri.

 

Droga o swojsko brzmiącej ;-) nazwie 500+ ma 200 metrów długości, trudność sięgające VI.2+ (RS2) i poprowadzona została w stylu Trad (do asekuracji potrzebny jest zestaw camalot BD od 00 do 4 i zestaw kości). Linia została oczyszczona z roślinności i niestabilnych głazów, co pozwoliło nieco zwiększyć bezpieczeństwo wspinaczy. Na drodze zamontowane zostały cztery stanowiska zjazdowe, do których użyto plakietek stanowiskowych Petzl Coeur. Szczyt Domuzucan wznosi się na wysokość niemal 2000 m n.p.m., jest więc dobrą alternatywą na upalne i wilgotne dni.


 Wojtek i Gil na szczycie Domuzucan 

 

Kilka dni po pokonaniu 500+ zespół odwiedził piękną miejscówkę Dedegol, położoną w pobliżu prowincji Isparta. Wpinacze otworzyli tam kilka nowych dróg tradowych, jak Wo.Gi.Tu. (200 m, o trudności V,VI-), Afterburner (120 m, VII-) i Veli Demirpiton (150 m, IV,V+).

 

 Pierwszy wyciąg za 6c

 

22 października Gilberto Merlante, jako pierwszy Polak dokonał wejścia na Nameless Tower w Dedegol drogą Nameless Power i Soleyman le magnifique, wyznaczoną przez Michela Piolę i Benoita Roberta (400 m, RS3 7a, 8a max). Z Gilberto wspinał się silny Francuz Joel, który dokonał pierwszego przejścia on-sight. Nameless Power wraz z Soleyman le magnifique są najtrudniejszą kombinacją w całym masywie Dedegol oraz jedną z najtrudniejszych dróg w Turcji.

 

 Nameless Tower - w trudnościach wyciągu za 8a

 

Masyw Dedegol podobny jest do Marmolady w Dolomitach – ma szarą i litą skałę. Michel Piola wraz z przyjaciółmi poprowadzili na nim kilka pięknych dróg. Przez kilka lat region był zamknięty, ale niebawem tamtejsze drogi staną się popularne w świecie wspinaczki (wzmianki o nich można znaleźć w Internecie). Obecnie rząd Turcji wraz z lokalnymi władzami pracuje nad tym, aby udostępnić ten rejon dla turystyki.

 

  Nameless Tower

 

Dziękuję Tuncowi Findik i Mustafie. Bez ich pomocy te piękne linie w dziewiczym wapieniu nigdy nie zostałyby otwarte.

Więcej informacji o drodze 500+  a także o Masywie Dedegol uzyskacie pisząc na adres gilbertomerlante@hotmail.com.

 

Tekst: Gilberto Merlante – Międzynarodowy Instruktor Wspinaczki

Zdjęcia: arch. G. Merlante

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-08-17
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Aladaglar / wspinanie w Antytaurusie

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-03-08
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Krakowskie Krzemionki wracają do gry

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-20
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Zawody Drytool 2022

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-12
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Magiczna Sintra - wspinanie i surfing w Portugalii

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-05-09
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Baza informacji o ptasich gniazdach

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com