facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2012-06-26
 

Trekking w Kaukazie

Podobno, kiedy Bóg stwarzał świat narody, kłóciły się zacięcie, który kawałek zająć. Tylko Gruzini znudzeni czekaniem rozłożyli się wygodnie na mateczce ziemi i zaczęli wesoło biesiadować przy pysznym gruzińskim winie. Pan Bóg, zmęczony stwarzaniem świata, 6 dnia wieczorem wracając do siebie, zobaczył świętujących Gruzinów.

Tak się rozczulił biesiadującymi, że powiedział: - kiedy inni zawzięcie walczyli o najlepszy kawałek ziemi dla siebie, wy zachowaliście spokój. Spodobaliście mi się, Gruzini - dodał Najwyższy. Został mi jeszcze mały kawałek ziemi, który miałem przeznaczyć dla siebie na odpoczynek. Ale tak Was polubiłem, że daruję go wam.

Zaiste, Gruzja jest boskim miejscem na globie, wymarzonym do tropienia przygód. Zakaukaska republika leży na granicy dwóch światów: Europy i Azji. Wschodnią i zachodnią granicę wyznaczają dwa akweny: morza Kaspijskie i Czarne. Północną granicę stanowi potężny łańcuch Kaukazu. Rozciągający się równoleżnikowo Kaukaz liczy 1500 kilometrów długości i oddziela republiki Zakaukaskie od Rosji. Mały Kaukaz - południowa granica Gruzji stanowi zaporę dla islamskiej Turcji i Iranu.

Sakartwelo, bo tak brzmi nazwa kraju w miejscowym narzeczu jest również tyglem stref klimatycznych i roślinnych. Kiedy w Poti na wybrzeżu możemy taplać się w Morzu Czarnym, patrząc na rosnące w ogrodach bananowce, 150 kilometrów na północ w Kaukazie drogi mogą być nieprzejezdne z powodu zasypania śniegiem. W czasie wędrówek po Kaukazie odkryłem 3 wspaniałe rejony turystyczne. Nie wszystkie są równie popularne i znane, ale każdy oferuje unikatowe walory.

Trekking w Tuszetii

Tuszetia leży we wschodniej części Kaukazu, wciśnięta pomiędzy Czeczenię na północy i Dagestan. W linii prostej z Tbilisi jest tu 80 kilometrów. Ale jedzie się tu na około przez słynącą z wybornych win Dolinę Alazani. Do Tuszetii regularna komunikacja nie kursuje. W wiosce Alvani lub Pshaveli należy wynająć dżipa (200 lari), przeżegnać się i zniknąć pomiędzy dzikimi zboczami Wschodniego Kaukazu...

Dalszy ciąg na: http://przewodnik.onet.pl/reportaze/trekking-w-kaukazie,1,4339418,artykul.html 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com