facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2011-04-30
 

Ternua Female Team - Gaszerbrumy 2011

W czerwcu wyrusza do Pakistanu Ternua Female Team z planem zmierzenia się z dwoma leżącymi w Karakorum szczytami ośmiotysięcznymi: Gaszerbrumem II (8035 m n.p.m.) a następnie w stylu alpejskim Gaszerbrumem I (8068 m n.p.m.)
Grupa Gaszerbrum znajduje się w Karakorum, pomiędzy lodowcem Baltoro na zachodzie, lodowcem Gaszerbrum na północy i lodowcem Urdok na wschodzie. Nazwa wszystkich szczytów pochodzi od słów rgasha brum w języku balti, co oznacza "Piękną Górę" lub "Świecącą Ścianę".

Gaszerbrum I (8068 m n.p.m.), Hidden Peak lub K5 – jest najwyższym z grupy siedmiu Gaszerbrumów. Jest drugim co do wysokości szczytem Karakorum, po K2. Pierwszymi zdobywcami byli w 1958 r. Amerykanie Andrew Kauffman i Pete Schoening. Jako pierwsi Polacy na szczycie stanęli w 1983 r. Wojciech Kurtyka i Jerzy Kukuczka. Dokonali tego w alpejskim stylu, południowo-zachodnią ścianą. Szczyt nie został do tej pory zdobyty zimą.
Najpopularniejsza droga klasyczna wiedzie od strony zachodniej. W górnych partiach prowadzi przez tzw. „Kuluar Japoński”, położony w najwyższej części ściany północno-zachodniej.

Gaszerbrum I (8068 m n.p.m.); fot. A. Ciućka   

Gaszerbrum II (8035 m n.p.m), K4 – najniższy ośmiotysięcznik Karakorum. Leży na północ od Gaszerbruma I, od którego oddzielony jest przełęczą Gaszerbrum. Po raz pierwszy zdobyty został w 1956 r. przez Austriaków Josepha Larcha, Fritza Moravca i Hansa Willenparta. Pierwszymi Polakami na GII byli w 1975 r. Leszek Cichy, Janusz Onyszkiewicz oraz Krzysztof Zdzitowiecki. W 2011 roku szczyt został zdobyty zimą przez Denisa Urubko, Simone Moro i Cory’ego Richardsa.
Najpopularniejsza droga klasyczna prowadzi granią od południowego zachodu.

Gaszerbrum II (8035 m n.p.m.); fot. A. Ciućka

Uczestniczki

*Aleksandra Dzik (Ternua Team, Camp, Lifesystems, Marabut)Absolwentka psychologii i socjologii na Uniwersytecie Śląskim. Obecnie doktorantka na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz pracy dydaktycznej zajmuje się przewodnictwem górskim; obecnie współprowadzi firmę turystyczną BluEmu. Posiada uprawnienia międzynarodowego przewodnika górskiego UIMLA oraz przewodnika beskidzkiego. Specjalizuje się w wyjazdach w góry Azji. Uczestniczka narodowego programu Polski Himalaizm Zimowy. Laureatka wyróżnienia podczas spotkań „Kolosy 2010”, nominacji do nagrody środowisk wspinaczkowych "Jedynka" oraz nominacji do nagrody "Travelery".
Na swoim koncie ma m.in. pierwsze polskie kobiece wejście na jedną z najniebezpieczniejszych gór świata - Pik Pobiedy (7439m n.p.m.). Ponadto jako pierwsza Polka dokonała wejść na wszystkie pięć siedmiotysięczników byłego ZSRR (Pik Pobiedy, Chan Tengri, Pik Somoni d. Kommunizma, Pik Korżeniewskiej, Pik Awicenny d. Lenina), uzyskując prestiżowy tytuł Śnieżnej Pantery.
W 2010 r. jako pierwsza kobieta ukończyła zawody Elbrus Race na najdłuższej trasie Extreme, ustanawiając zarazem kobiecy rekord w biegu na szczyt Elbrusa - 5h 04min.
Od szeregu lat zawodniczo uprawia narciarstwo wysokogórskie, w którym jej największe osiągnięcia to mistrzostwo Polski oraz Puchar Polski. Startuje także w rajdach przygodowych (Adventure Racing), maratonach rowerowych oraz zawodach biegowych.

* Maria KhytrykovaWschodząca gwiazda ukraińskiego oraz światowego himalaizmu kobiecego. W wieku zaledwie 19 lat miała już na swym koncie wejścia na trzy szczyty siedmiotysięczne: Chan Tengri (7010 m n.p.m.), Pik Korżeniewskiej (7105 m n.p.m.), Szczyt Awicenny (d. Pik Lenina, 7136 m n.p.m.) oraz trudny technicznie himalajski sześciotysięcznik Ama Dablam (6812 m n.p.m.). Kilkukrotnie startowała w zawodach biegowych Elbrus Race. W 2009 roku zwyciężyła wśród kobiet, ustanawiając zarazem kobiecy rekord, na krótszej trasie Classic. W roku 2010 wystartowała na najdłuższej trasie Extreme i ukończyla rywalizację jako druga kobieta w historii.


Więcej informacji znaleźć można na stronie Oli Dzik www.ola-dzik.pl oraz na profilu Ternua Female Team na Facebooku.

Aparatu fotograficznego Canon Powershot G11 użycza wyprawie firma Canon Polska.


 

Sponsor tytularny:

Sponsorzy i Patroni:

  


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-22
GÓRY
 

28 marzeń – niepełnosprawni w drodze na zachód

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-06
GÓRY
 

Madera - trekkingowy raj?

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-26
GÓRY
 

Z południa na północ Korsyki – częśc 2

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-24
GÓRY
 

Ewoucja w zimowym sprzęcie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-18
GÓRY
 

Dream Line 2024 – Anna Tybor wyrusza w Himalaje

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com