facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2015-06-23
 

Tatrzański Park Narodowy ma 60 lat

Pierwszego stycznia 1955 roku rozpoczął działalność Tatrzański Park Narodowy. Jego utworzenie zwieńczyło ponad stuletnie wysiłki nad objęciem pieczą najwyższych polskich gór. 23 czerwca odbędą się oficjalne uroczystości związane z obchodami 60-lecia Tatrzańskiego Parku Narodowego.Wybitne nie tylko w skali kraju i ciągle jeszcze dobrze zachowane walory przyrodnicze Tatr zostały "odkryte" na przełomie wieków XVIII i XIX przez uczonych, którzy tu dotarli. Ich prace wydobyły na światło dzienne bogactwo przyrody i jej specyficzny, niepowtarzalny charakter. Bardzo szybko też okazało się, że walory te są coraz bardziej zagrożone i że istnieje potrzeba ich ochrony. Stąd w latach 80. XIX wieku pojawiły się pierwsze koncepcje objęcia Tatr ochroną w formie parku narodowego na wzór pierwszego w świecie amerykańskiego parku narodowego w Yellowstone. Z różnych jednak powodów, m.in. własnościowych i finansowych, idea parku narodowego nie mogła być przez dziesięciolecia zrealizowana. Ostatecznie Tatrzański Park Narodowy został utworzony na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 października 1954 roku i rozpoczął działalność z dniem 1 stycznia 1955 roku.


23 czerwca odbędzie się część oficjalna jubileuszu 60-lecia TPN. Uroczystość rozpocznie się mszą w Kaplicy Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce,  po której odbędzie się uroczysta gala w Teatrze Witkacego. O godz. 17 zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wernisaż wystawy plenerowej do Kuźnic. Wystawa "60 lat ochrony Tatr" przypomina wydarzenia poprzedzające utworzenie Parku oraz pokazuje historię TPN jako instytucji.

W ramach roku jubileuszowego odbywa się szereg imprez. Na początku roku otwarto  w Zakopanem wystawę „Kozica – żywy symbol Tatr”, która następnie ruszyła w roczną podróż po Polsce. W okresie wakacyjnym zaplanowano m.in. wycieczki w Tatry z pracownikami Parku, w sierpniu Piknik Edukacyjny na Równi Krupowej w Zakopanem. Zaprosimy także na dwie konferencje naukowe: we wrześniu "Nauka Tatrom", w listopadzie "Bibliografia tatrzańska". W grudniu zostanie otwarte zmodernizowane Centrum Edukacji Przyrodniczej.  Szczegółowy program można znaleźć tutaj.


W dniu obchodów Punkt Informacji Turystycznej, Dyrekcja (w tym kasy) oraz Centrum Edukacji Przyrodniczej będą nieczynne. Za niedogodności przepraszamy i zapraszamy 24 czerwca.materiały prasowe TPN

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Kinga
 
2024-01-30
GÓRY
 

Kobiecy skiturowy trawers Tatr Wysokich

Komentuj 0
Kinga
 
2024-01-04
GÓRY
 

Zimowe początki

Komentuj 0
Kinga
 
2023-09-06
GÓRY
 

Główna Grań Tatr – Bardziej niż mniej

Komentuj 0
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com