facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2018-03-21
 

Tatry, Małe Solisko - nowa droga

11. marca zespołowi słowackiemu Ivan Staroň - Miro Sim udało się wytyczyć nową drogę w Tatrach. Linia Cesta pre Jana a Oňa [Droga pamięci Jana i Jego] wiedzie lewą częścią pn.- wsch. ścianą Małego Soliska, z Doliny Młynickiej. 

Ivan 'Vana' Staron na pierwszym wyciągu drogi. [james.sk]


Po dokładnym przestudiowaniu płyt w dolnej części ściany wspinacze znaleźli sposób, żeby przedostać się przez płyty tworzące tę część ściany. Udało im się wyszukać cienką rysę, która je przecina i doprowadza do wyraźnego żlebu przecinającego górną część ściany. Dwie pierwsze długości liny wiodą tymi właśnie, cienkimi rysami w płytach. Oferującymi, o dziwo, względnie dobrą asekurację. Trzeci i czwarty wyciąg prowadzi stromym żlebem śnieżnym z progami skalnymi, zaś ostatni wiedzie zacięciem skalnym z nieprzyjemną przewieszką tuż pod wierzchołkiem.


Satysfakcja autorów przejścia  na wierzchołku. [james.sk]


Nowa wspinaczka nie jest może najtrudniejsza – autorzy ocenili trudności na mikstowe M5. Jednak, jak piszą, dwa pierwsze wyciągi w płytach na pewno "nie sú zadarmo".

Zejście z wierzchołka: najlepiej iść granią ku północy i dwa zjazdy na Soliskową Przełęcz. Stąd jeszcze jeden zjazd do żlebu, którym pod ścianę.


Pn.- wsch. ściana Małego So liska z przebiegiem dróg; nowość - z lewej, żółta linia, nr 5. [tatry.nfo.sk]Trzeba wspomnieć, że Ci akurat dwaj wspinacze są obecnie najlepszymi znawcami i największymi specjalistami tej ściany. Udało się im pokonać trzy z pięciu istniejących tu obecnie dróg, a dwóch spośród nich są autorami. Przejście to wspinacze postanowili poświęcić dwójce przyjaciół – którzy dwa lata wcześniej zginęli w Tatrach zimą, w zejściu. 

 

 

Pn.- wsch. ściana Małego Soliska z linią nowej drogi. [tatry.nfo.sk]

 

Małe Solisko, ściana pn.- wsch.

Cesta pre Jana a Oňa [Droga pamięci Jana i Jego] - M5, 5 wyciągów

1p.: Ivan Staroň - Miro Sim, 11.03.2018 r.


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-09-28
GÓRY
 

Pusty Madres

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-09-19
GÓRY
 

Lagorai – Poza utartym szlakiem

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-09-15
GÓRY
 

Arizona Trail – Część 2

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-09-06
GÓRY
 

Wysiłek warty efektów

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-09-06
GÓRY
 

Główna Grań Tatr – Bardziej niż mniej

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com