facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Startują Mistrzostwa Świata Skyrunning w Szkocji. Na listach Polacy!

W dniach 13-15 września w Kinlochleven w Szkocji odbędą się Mistrzostwa Świata Skyrunning na dystansach Vertical, Classic oraz Ultra.  Po Włoszech, Francji i Hiszpanii, tym razem impreza zawitała  na Wyspy Brytyjskie, gdzie w ciągu najbliższych kilku dni będą rywalizować najlepsi na świecie skyrunnerzy z ponad 40 krajów. W zawodach weźmie udział prawie 50 Polaków, w tym Reprezentacja Polski Skyrunning.

 

Od kilku już lat w połowie września odbywa się Salomon Skyline Scotland i to właśnie w ramach tej imprezy zostaną rozegrane Mistrzostwa Świata. Pierwsi na górskie trasy wyruszą specjaliści od Verticala, gdzie na trasie Salomon Mamores VK zawodnicy będą ścigać się na dystansie 5 km/+1000 metrów. Bieg odbędzie się w czwartek. W piątek na trasę wybiegną skyrunnerzy na dystansie Ultra. Na trasie Salomon Ben Nevis Ultra, zawodników czeka 52 kilometrowa trasa/+3820 prowadząca przez Ben Nevis - najwyższy szczyt Szkocji oraz całych Wysp Brytyjskich (1345 m.n.p.m). To właśnie ten szczyt był świadkiem rozgrywania pierwszego na świecie biegu górskiego w 1895 roku. W sobotę na górskie ścieżki w Glen Coe wyruszą specjaliści dystansu klasycznego. Na trasie Ring of Steall zawodnicy będą mieli do pokonania 29 km/+2382. Dodatkowej rangi temu dystansowi dodaje również fakt, że bieg ten jest również piątą odsłoną prestiżowego cyklu Golden Trail Series. To właśnie wyścig w Szkocji zdecyduje, którzy zawodnicy pojadą na finał cyklu do RPA. Całe wydarzenie zakończą niedzielne zawody Pucharu Świata Skyrunning, które z racji odbywających się Mistrzostw Świata mają w tym roku marginalne znaczenie.

 

 

Do Mistrzostw Świata zgłosiło się 29 reprezetacji, ale wielu zawodników zdecydowało się wystartować w barwach swoich sponsorów. W rywalizacji zobaczymy między innymi: Kiliana Jorneta, Luisa Alberto Hernando, Pere Aurella, Jan Margarita, Laure Orgué, Maite Maiore i Sheile Avilés z Hiszpanii; Stiana Angermund-Vika z Norwegii; Brytyjczyków Jonathana Albona, Toma Owensa, Holly Page. Ponadto Hillary Gerardi, Sage Canaday’a i Dakotę Jonesa z USA; Ragne Debats z Holandii; Andrée Jonsson i siostry bliźniaczki Line i Sanne El Kott ze Szwecji; Mire Rai z Nepalu; Rui Ueda, Yuri Yoshizumi i Dai Matsumoto z Japonii. Na starcie pojawi się też niedawna zwyciężczyni UTMB Francesca Canepa z Włoch. To oczywiście tylko kilkanaście nazwisk, nie sposób bowiem wymienić wszystkich faworytów.

 

 

Z pewnością pasjonująco zapowiada się walka Kiliana Jorneta ze Stianem Angermundem-Vikiem, który uwielba startować na trudnych technicznie, szkockich trasach. To przecież do niego należą rekordy trasy Verticala i właśnie Ring of Steall na której zmierzą się w sobotę. Wszyscy zastanawiają się jak sobie poradzi z utytułowanymi rywalami – Finlay Wild, lokalny bohater, który na trasach w Glen Coe zwyciężał aż dziewięciokrotnie. Na dystansie Ultra największym faworytem do złota wydaje się Luis Alberto, ale z pewnością nie będzie mu łatwo pokonać Brytyjczyka Jonathana Albona. Niesamowite emocje zapowiadają się w rywalizacji kobiet, gdzie zmierzą się między inymi Mistrzyni Świata w Trailu Ragna Dabats, najlepsza skyrunnerka 2017 roku Maite Maiora, Mira Rai - zwyciężczyni ubiegłorocznego Ben Nevis Ultra oraz niedawna triumfatorka UTMB Francesca Canepa.

 

 

Warto nadmienić, że trasy wszystkich biegów są bardzo wymagające i trudne techniczne. Wiele odcinków tras odbywa się poza szlakami w podmokłym, nieprzyjemnym terenie. Nie brakuje odcinków z ekspozycjami. Organizatorzy przywiązują ogromną wagę do wyposażenia obowiązkowego, nawet na najkrótszym dystansie Vertical. Oczywiście zawodnikom nie będzie też pomagała szkocka pogoda. Cała trasa podlega szybko zmieniającym i wyjątkowo trudnym warunkom pogodowym. Prognozy na najbliższe dni są bardzo niesprzyjające. Zapowiadane są spore opady deszczu i niestety silny wiatr. Prognozowalna, odczuwalna pogoda w najwyższych fragmentach trasy to -8 stopni Celcjusza.]]

 

 

Na szkockich trasach zobaczymy aż 49 Polaków. 14 osób wystąpi podczas czwartkowych zmagań na dystansie Vertical, a wśród nich reprezentanci Skyrunning Polska: Iwona Januszyk, Katarzyna Golba, Michalina Mendecka, Dominika Wiśniewska-Ulfik, Mirosława Witowska, Krzysztof Bodurka.

 

 

Na dystansie klasycznym zobaczymy 11 rodaków, w tym: Iwonę Januszyk, Marcina Rzeszótko oraz Bartłomieja Przedowjewskiego, który mamy nadzieje powoli wraca do wiosennej dyspozycji po ostatnich kłopotach zdrowotnych. Bartek ciągle zachowuje szanse na występ w finale Golden Trail Series w RPA. Musi jednak przybiec w pierwszej szóstce zawodników.

 

Na dystansie Ultra pobiegną między innymi: Piotr Gutt, Kinga Kwiatkowska oraz Natalia Tomasiak, która biegała już w Szkocji, 2 lata temu zajmując 7 miejsce w Pucharze Świata Skyrunning Extreme. Łacznie pobiegnie 15 osób. W niedzielę na zawodach Pucharu Świata Skyrunning pobiegnie 9 rodaków.

 

 

Charakterystyka tras:


Salomon Mamores VK


Data: 13 września 2018 r. Start 14.00-17.00 (start interwałowy)

Odległość: 5 km/+1000

Najwyższy punkt: 1 056m

Rekord trasy: Stian Angermund 42'04 "(2017); Laura Orgué 52'22 "(2017)

 

ULTRA

 

Salomon Ben Nevis Ultra


Data: 14 września 2018 r. Start 07.00

Odległość: 52 km/+3820

Najwyższy punkt: 1,345m

Rekord: pierwsza edycja na tej trasie

 

Salomon Ring of Steall SkyRace

 

Data: 15 września 2018 r. Start 10.00

Odległość: 29 km/+2382

Najwyższy punkt: 1,099m

Rekord trasy: Stian Angermund 3h24'51 "(2017), Laura Orgué 4h05'12" (2017)

 

Strona zawodów: http://www.skylinescotland.com/

Tekst: Przemysław Ząbecki

Foto: Materiały organizatora/Przemysław Ząbecki

Foto RP Skyrunning: Jacek Deneka

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-02-06
BIEGI GÓRSKIE
 

Poczuj magię Babiej Góry! – 11. Ultramaraton Babia Góra

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-12-13
BIEGI GÓRSKIE
 

NNormal – The Shoe, reinvented

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-11-15
BIEGI GÓRSKIE
 

Zimowe bieganie? Tak, ale na nartach!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-09-21
BIEGI GÓRSKIE
 

Ciemno, zimno, do mety daleko

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com