facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-07-28
 

Starościńskie Skały w Rudawach Janowickich

Starościńskie Skały są ciekawą, ale do niedawna mało eksplorowaną grupą granitowych skał w Rudawach Janowickich, a dokładniej na szczycie Lwiej Góry (718 m n.p.m.) w masywie Janowickiego Grzbietu.
Opracowanie: Michał Kajca, Szkoła Wspinaczki "Granit"

Ściany są okazałe i tworzą labirynt skalny z pięknymi widokami na Karkonosze i Góry Sokole. Miejsce to jest jedną z większych atrakcji turystycznych Rudaw Janowickich i warto tu zajrzeć niekoniecznie w celach wspinaczkowych, szczególnie jesienną porą.

Tutejsze ściany były z pewnością przechodzone przez wspinaczy niemieckich jeszcze przed wojną, niestety nie zachowały się praktycznie żadne informacje na temat tej działalności. Po wojnie wspinano się tutaj incydentalnie, aż do początku XXI wieku opisano tu zaledwie kilka dróg. Starościńskie Skały zostały „odkryte” na nowo dla wspinaczy dopiero w 2007 roku, kiedy to głównie za sprawą Marka Freusa pojawiło się kilka dróg na największej skale rejonu. W ciągu dwóch ostatnich lat poprowadzono tu ponad 30 potencjalnie nowych dróg wspinaczkowych, co w porównaniu do dwóch (!) dróg opisanych w przewodniku po Rudawach Janowickich z 2005 roku świadczy o skali przełomu.


Ania Wolff na Rudawski Spacerek VI, Starościńska Skała

Wysokość ścian Starościńskiej Skały, która jest najwybitniejszą skałą rejonu, przekracza trzydzieści metrów. Wszystkie drogi na tej potężnej skale są długie i wyróżniają się sporymi odcinkami pokonywanymi wyłącznie przy użyciu tarcia i równowagi – tzw. rajbungi. Rajbungi w takim nagromadzeniu są niespotykane na terenie Rudaw Janowickich, więc już dziś biegnące nimi drogi, mimo że nowe, cieszą się sporą popularnością. Wysokość pozostałych skałek waha się pomiędzy 8 a 15 metrów, ale niektóre z nich są godne większej uwagi, szczególnie Biblioteka i Krzywa.

Warto podkreślić, że grupa Starościńskich Skał ma jeszcze olbrzymi potencjał eksploracyjny. Jeszcze nie wszystkie skałki posiadają drogi wspinaczkowe, a nawet nazwy. Wierzę, że niniejsze opracowanie zmieni trochę ten stan i powstaną tu w następnych latach kolejne ciekawe linie.

Okolica jest niezwykle malownicza, toteż całe góry położone są w obrębie Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Prośba do wszystkich wspinaczy o uszanowanie tego pięknego miejsca.

Dojazd

Niezależnie od wyboru trasy podejścia musimy się najpierw dostać do stolicy Rudaw Janowickich, czyli Janowic Wielkich. Można tutaj także dojechać pociągiem relacji Wrocław – Jelenia Góra. Następnie mamy trzy możliwości dotarcia w skały:
– zostawiamy auto w Janowicach (koniecznie w sąsiedztwie domów, należy unikać parkingów leśnych, gdyż są częstym celem odwiedzin miejscowych wandali) i idziemy żółtym szlakiem biegnącym Doliną Janówki aż do skrzyżowania z niebieskim szlakiem w okolicach Skalnego Mostu i Pieca. Skręcamy w prawo i niebieskim szlakiem podchodzimy do Starościńskich Skał. Czas dojścia – 1 godzina;

– z Janowic Wielkich jedziemy w kierunku Karpnik i zostawiamy auto na płatnym parkingu (5 zł w sezonie, ale niestrzeżony) na Przełęczy Karpnickiej. Nie polecam jednak tej opcji, jeśli zamierzamy zostawić auto na noc lub gdy nie ma turystów, gdyż zdarzają się włamania do samochodów. Znacznie bezpieczniej jest zaparkować przy schronisku „Szwajcarka” (parking 5 zł) w pobliżu przełęczy. Niebieski szlak doprowadzi nas z powrotem na Przełęcz Karpnicką i dalej do Starościńskich Skał. Wariant ten zajmuje około 45 minut;

– najkrótszym i najlepszym wariantem dostania się w skały jest dojazd do miejscowości Strużnica (zjeżdżając z Przełęczy Karpnickiej na początku wsi Karpniki skręcamy w lewo), gdzie zostawiamy auto we wsi. Sporo miejsc parkingowych znajduje się obok starego tartaku. Ze Strużnicy najpierw podchodzimy żółtym szlakiem, a na rozdrożu szlaków idziemy w prawo szlakiem niebieskim, który doprowadza nas do samych skał. Czas podejścia – 30 minut.
Trudna do znalezienia za pierwszym razem może być grupa Biblioteki. Skała położona jest na stromym stoku znajdującym się poniżej podszczytowego brzozowego młodnika. Idąc ze Strużnicy, można ją z trudem dostrzec przez las w miejscu ogromnego bloku z niebieskim szlakiem na lewo od drogi. Najłatwiej ją znaleźć, idąc z tego miejsca w górę zbocza.

STAROŚCIŃSKA SKAŁA
(patrz schemat załączony niżej)
(ponad 30 m – węzeł na końcu liny! Na wierzchołku puszka szczytowa)
1. Zachodnia Grań II, dawno znana
2. Trójkąt V+ (4R+ST), M. Freus, M. Kajca 2007
* 3. W Krainie Oblaków Nici Bracie z Przypaku VI+ (6R+ST) M. Freus 2007
3a. Wariant Chleba VI, M. Chlebowski 2007
* 4. Rudawski Spacerek VI (5R+ST) M. Freus 2007
* 5. Psycho Killer VI.1+ (5R+ST), M. Kajca 2007
5a. kombinacja Moralny Spacerek VI+, M. Freus 2007
6. Granit The Best, Tarcie And Rest V+ (6R+ST), M. Freus 2007
* 7. Trawersowa Cesta V (TRAD+4R+ST) I znane p. M. Kajca, M. Freus 2007
8. Wejściówka II-III, od północy z przełączki, różne warianty, znana od dawna

Więcej informacji oraz szczegółowe skałoplany w: GÓRY, nr 6 (181) czerwiec 2009
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com