facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2022-04-25
 

Spektakl „WANDA”

W ramach obchodów ROKU WANDY RUTKIEWICZ Fundacja Wandalistki wyrusza w tournée po Polsce ze spektaklem „Wanda”. Pierwszym miastem, jakie odwiedzi będzie Poznań, gdzie sztuka zostanie wystawiona na scenie Auli Artis, 25 kwietnia o godzinie 19:00.

Spektakl został zrealizowany w 100% przez kobiety, w hołdzie naszej wybitnej himalaistce. Wanda Rutkiewicz, legenda światowego himalaizmu, zdobywczyni ośmiu z czternastu ośmiotysięczników, pierwsza Europejka na Mount Evereście, pierwsza kobieta i pierwsza osoba z Polski na K2, wraca na moment z góry, aby wytłumaczyć się ze swojego szaleńczego zapału, niezwykłego uporu i samotności towarzyszącej jej nie tylko w trakcie podejścia na szczyt. Tekst Wiesławy Sujkowskiej to opowieść o trudach wspinaczki i o problemach związanych z organizacją wypraw, o niełatwej przeszłości i zmaganiu się z codziennymi ograniczeniami własnego ciała, o partnerach i przyjaciołach, którzy nie byli w stanie dotrzymać kroku ambicji.

 

W rolę Wandy wcieliła się Anita Jancia-Prokopowicz, która za tę kreację nominowana została do nagrody Złotej Maski. Spektakl wyreżyserowały: Maria Sadowska (producentka, piosenkarka, a ostatnio reżyserka głośnego i świetnie przyjętego filmu „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”) oraz Joanna Grabowiecka – reżyserka teatralna, scenografka, krytyk sztuki, autorka kilkunastu spektakli teatralnych, które zrealizowała w teatrach w Polsce, a prezentowała na festiwalach w kraju i za granicą, m. in. „Migotliwa przestrzeń” w Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego w Warszawie, „Ene due rike fake” w Teatrze Polskim w Poznaniu, „Gry ekstremalne” w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, czy „Pułapka Crescendo” w Teatrze Studio.

 

„To podróż nie tylko w głąb Himalajów i Karakorum, ale również w głąb człowieka, a przede wszystkim – w głąb kobiety. Nieco ponad godzinny monodram biograficzny o Wandzie Rutkiewicz, w którą doskonale wcieliła się Anita Jancia-Prokopowicz, to historia niezwykle zajmująca. Tekst Wiesławy Sujkowskiej przedstawia bohaterkę z jednej strony jako zwykłą kobietę, z drugiej jako zdeterminowaną himalaistkę. Scenariusz skonstruowany jest w taki sposób, że widz poznaje historię Rutkiewicz od jej dzieciństwa aż po śmierć na stokach Kanczendzongi, jednakże akcja nie jest poprowadzona w sposób linearny. (…) „Wanda" to piękna historia silnej kobiety, przygotowana przez kobiety, ale przeznaczona nie tylko dla kobiet. Mamy tu do czynienia ze spektaklem niosącym coś wartościowego dla każdego człowieka, spektaklem o determinacji, pasji, dążeniu do celu i „przekraczaniu własnych granic, które to mamy tylko w własnej głowie". [autor: Jan Guc, Dziennik Teatralny]

 

Spektakl Teatru Polskiego w Bielsku-Białej.

 

Czas trwania: 75 min

 

Twórczynie:

Tekst – Wiesława Sujkowska

Reżyseria – Maria Sadowska, Joanna Grabowiecka

Scenografia, kostiumy, wideo – Ilona Binarsch

Muzyka – Maria Sadowska

Światło – Ilona Binarsch, Joanna Grabowiecka

 

Obsada:

Wanda – Anita Jancia-Prokopowicz

 

Organizator: Fundacja Wandalistki https://www.wandalistki.org

Bilety: https://sklep.ebilet.pl/299207900243427329

 

Patroni Medialni: epoznan.pl, WTK, Poznański Prestiż, IKS, kulturapoznan.pl, Magazyn Góry

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Goryonline
 
Goryonline
 
2022-01-27
GÓRY
 

Wystartowała Fundacja Wandalistki

Komentuj 0
 
Piotr Gruszkowski
 
2024-04-04
WYDARZENIA
 

KIERAT 2024 – 19. edycja kultowych zawodów

Komentarze
0
 
 
Piotr Gruszkowski
 
2024-03-20
WYDARZENIA
 

11. Dni Lawinowo-skiturowe

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com