facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2011-08-08
 

Śnieżna Pantera w jeden sezon na półmetku - Pik Komunizmu

Od lipca w górach Pamiru i Tien-Shanu działa polska wyprawa „Snow Leopard Speed Ascent”. Pomysłodawca projektu, Tomek Kowalski (KW Warszawa), zamierza w ciągu jednego sezonu zdobyć pięć najwyższych szczytów byłego ZSRR. Zdobywcy tych szczytów otrzymują tytuł „Śnieżnej Pantery” nadawany przez Euro-Asian Mountaineering Association.

Do tej pory pięciu Polaków posiada ten prestiżowy tytuł, w zeszłym roku zdobyła go pierwsza polka – Ola Dzik, za co m.in. otrzymała wyróżnienie na Kolosach w kategorii alpinizm.

„Śnieżną Panterę” w ciągu jednego roku zdobywano tylko dwa razy w historii. W 1990 roku mocny rosyjski zespół (V. Khrishchaty, V. Suviga, S. Gritsuk i M. Ismetov) wszedł na pięć szczytów w jednym roku natomiast w 1999 roku, doborowy team w składzie Denis Urubko, Andrey Molotov i Simone Moro (bez Piku Pobiedy) zdobywa pięć szczytów w 42 dni ustanawiając obecny rekord. Od roku 1999 nikt nie podjął się tego wyzwania.

Tomek zdobył już trzy szczyty w 19 dni (licząc od daty zdobycia pierwszego szczytu do trzeciego) i jest realna szansa, że uda mu się poprawić rekord.
Pik Lenina 7134m n.p.m. zdobywał razem z Agnieszką Korpal. Po długiej aklimatyzacji i czterech nocach na 6100m n.p.m. wszedł na szczyt  21-go lipca w trudnych, wietrznych warunkach w samotnym ataku szczytowym.
 

Pierwszy szczyt zdobyty. Fot. arch. Tomek Kowalski

Pik Korżeniewskiej 7105m n.p.m . zdobył samotnie w trzy dni w bardzo trudnych warunkach śniegowych. Musiał sam przetorować drogę od campu 2 na 5600m do campu 4 na 6300. Na szczycie stanął  31-go lipca jako jedna z pierwszych osób w sezonie.


Grań szczytowa  na Pik Korżeniewskiej. Fot. Tomek Kowaski
 
Pik Komunizma (Somoni) 7495m n.p.m zdobywał wspólnie z grupą przewodników rosyjskich, wieszając po drodze poręczówki. Na szczyt wszedł 8-go sierpnia, było to pierwsze wejście w sezonie.

Obecnie Tomek jest w drodze do bazy głównej na lodowcu Moscvina skąd 12-go lipca wraca do Duszanbe i przenosi się w góry Tien Shan celem wejścia na dwa ostatnie szczyty: Chan Tengri 7010m n.p.m. oraz mająca złą sławę Pik Pobiedy 7430m n.p.m.

Wyprawa mogła dojść do skutku dzięki Nagrodzie im. Andrzeja Zawady ufundowanej przez urząd miasta w Gdynii  oraz wsparciu sprzętowemu sponsorów:  Yeti, WELD, Maxim, Camelbak, GoPro, Powerbreath, Trailteam.pl, AdventureFood, TATERNIK.

Niestety wyprawa nadal boryka się problemami logistycznymi i finansowymi. Wszystkie osoby i instytucje mogące wesprzeć wyprawę mogą skontaktować się z Tomkiem za pomocą oficjalnego funpage projektu:  www.facebook.com/snieznapantera

O innych wyprawach Tomka, m.in o Trawersie Denali można przeczytać na jego blogu http://www.magisterkowalski.blogspot.com

Przemek


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-06-14
GÓRY
 

Wyprawa Anny Tybor na Nanga Parbat nabiera rozpędu

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-22
GÓRY
 

28 marzeń – niepełnosprawni w drodze na zachód

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-06
GÓRY
 

Madera - trekkingowy raj?

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-26
GÓRY
 

Z południa na północ Korsyki – częśc 2

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-24
GÓRY
 

Ewoucja w zimowym sprzęcie

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com