facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Słowacy pod Mont Blanc - powstały dwie nowe drogi!

Świetny słowacki zespół Ondrej Húserka – Jan Smolo Smoleň, o którego wspaniałych dokonaniach informowaliśmy już niejeden raz, w tym sezonie letnim zawitał do Chamonix. Z tego wyjazdu wspinacze przywieźli... dwie nowe drogi! Ze względu na sporą ciepłotę i niestabilną pogodę wspinacze nie mogli dokonać, jak donoszą, „nejaký veľký alpinizmus” – jednak w ciągu trzech dni w Dolinie Argentiere udało im się „tylko”... między innymi, wytyczyć dwie nowe drogi skalne! ;-)

Zespół w ścianie. [james.sk]

 

Pierwszego dnia – jako rozwspinanie – udało im się pokonać 250-metrową drogę Reve de singe na turni La Vierge d’Argentiere, o trudnościach 7a. Na drugi dzień udali się na iglicę Contreforts Charlet-Straton na Aiguille du Argentiere. Tam  z sukcesem wytyczyli linię Krištálová cesta [Droga Kryształowa] o trudnościach 6c i długości dokładnie 285 m. Zespołowi słowackiemu udało się wspiąć drogą i zdążyć zjechać przed popołudniową burzą. Asekuracja własna, w ścianie po swym przejściu pozostawili ledwie jeden hak...

 

Widok na Dolinę Argentiere. [james.sk]

 

Z kolei trzeciego dnia duet skierował się na turnię Plateau du Jardin. Tam dokonali przejścia kolejnej nowej drogi, Červienka memory. Trudną wspinaczkę o wysokich trudnościach 7b (260 m) wspinacze zadedykowali Marošowi Červience – wspaniałemu słowackiemu alpiniście, który zginął 1. lipca br. podczas solowego przejścia znanej drogi Major na wschodniej ścianie Mont Blanc. W czasie tego przejścia wspinacze pozostawili w ścianie osiem nitów na stanowiskach oraz pięć przelotowych.  Gratulujemy świetnych przejść zespołowi słowackiemu!

 

Aiguille du Argentiere z linią drogi Krištálová cesta. [james.sk]

 

Plateau du Jardin z linią drogi Červienka memory. [james.sk]

 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-06-19
GÓRY
 

Nie byłoby Haliny, gdyby nie Tatry

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-06-14
GÓRY
 

Wyprawa Anny Tybor na Nanga Parbat nabiera rozpędu

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-22
GÓRY
 

28 marzeń – niepełnosprawni w drodze na zachód

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-06
GÓRY
 

Madera - trekkingowy raj?

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-26
GÓRY
 

Z południa na północ Korsyki – częśc 2

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com