facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Siedem jeden - najtrudniejszy trad w Polsce...?

Krzysiek Rychlik i Mateusz Haładaj dokonali pierwszego przejścia starego projektu w Ciosowej, który jest prawdopodobnie najtrudniejszą tego typu drogą w Polsce.
Droga została nazwana Siedem jeden (na cześć niemożliwego...). Propozycja w Ciosowej zyskała wycenę 8a (VI.5+).

Przypomnijmy, że najtrudniejsze drogi tradowe świata wycenione są na 8c+: Meltdown / Echo Wall / Lugori / The great Arete. W Europie najtrudniejsza tradowa droga ma 8a+ (nie licząc propozycji w Wielkiej Brytanii licytowanych na 8c). 

Już tydzień temu projekt doczekał się przejścia z uprzednio założonym pierwszym przelotem (czyli w stylu nie uznawanym we wspinaniu tradowym). Najpierw nowy patent na pokonanie rysy znalazł Mateusz (nie korzystając z rysy…) i przeszedł drogę z osadzonym pierwszym friendem, zaraz później Krzysiek pokonał drogę używając trudnego klinowania palców.


Mateusz przechodzi tradowy chrzest na jednej z łatwiejszych propozycji Ciosowej
fot. Krzysiek Rychlik

Właściwe przejście w stylu headpoint (z osadzaniem asekuracji podczas prowadzenia) miało miejsce w miniony weekend, kiedy pierwszego prowadzenia od dołu dokonał Krzysiek, a tego samego dnia wyczyn powtórzył Mateusz. Warto zaznaczyć, że o ile Krzysiek jest jednym z najbardziej doświadczonych wspinaczy tradowych w Polsce, dla Mateusza był to chrzest w tego typu wspinaniu - „Chyba nigdy się tak nie bałem przy wspinaniu”.

Cała linia składa się z dwóch odcinków. Pierwszy z nich to techniczny kant z wybitnym bulderem na starcie i technicznym wyjściem do poziomej rysy, w której można osadzić pierwszy przelot (potencjalnie grozi stąd 8-metrowy lot do ziemi). Drugą część problemu stanowi cienka przewieszona rysa wyceniona pierwotnie na VI.5+. Krzysiek radykalnie przecenił ten fragment na VI.4+, ponieważ w kluczowym miejscu znalazł klinowanie palca. Należy jednak zaznaczyć, że Krzysiek ma kobiece dłonie i nikomu innemu sztuka klinowania w tym miejscu się nie udała ze względu na zbyt grube palce :)


Krzysiek na kluczowym fragmencie
fot. Ela Miśkiewicz

Jest to bez wątpienia jedna z najbardziej estetycznych linii, jakie w życiu pokonałem! Moim zdaniem trudność zależy głównie od głębokiej wiary delikwenta w wytrzymałość stawów swoich palców i umiejętności klinowania... - komentuje Krzysiek.

Mateusz z kolei wspomina: Cieszę się, że dzięki Krzyśkowi mogłem spróbować we wspinaniu czegoś nowego. Sama linia w Ciosowej to moim zdaniem jeden z najpiękniejszych kawałków skały w Polsce i serdecznie polecam tą drogę każdemu, kto czuje się na siłach i ma odporną psychę.  Po przejściu całości zaproponowałem wycenę 8a lub 8a+, zważywszy na to, że droga wydała mi się trudniejsza, niż drogi 8a, które próbowałem tydzień wcześniej w Arco. Krzysiek zaproponował początkowo wycenę VI.5, która wynika z jego predyspozycji i fizjonomii - cienkie palce i możliwość klinowania w kluczowym miejscu, które dla mnie jest w ten sposób niewykonalne. Sam nie korzystałem z klinowania palca, lecz złapałem krawędzi na ścisk znajdując bardziej siłowe i trudniejsze rozwiązanie, ale bardziej skuteczne i z pewnością mniej bolesne…

Zobacz także wpis na blogu Mateusza...

Ela Miśkiewicz

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-07-03
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Black Diamond przedstawia – Doubloons

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-06-14
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Piętnasty Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego już za Nami!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-08-17
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Aladaglar / wspinanie w Antytaurusie

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-03-08
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Krakowskie Krzemionki wracają do gry

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-20
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Zawody Drytool 2022

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com